MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Výkon a pamäť

Začnime s oficiálnymi číslami. Coolpad Torino vlastní 3 GB pamäte RAM a vo vnútri sa mu nachádza 8-jadrový procesor Snapdragon 617. Na pohľad pomerne dobré, no v praxi to zariadeniu zase až tak nešľapalo. Ide o jadrá Cortex A-53, kde 4 pracujú s taktom 1.36 GHz a ďalšie 4 zase s 1.0 GHz. S multitaskingom sa vysporiadavali po svojom, teda s miernym oneskorením reakcií. Smartfón mal tiež problém pri načítavaní a scrollovaní stránok ako Facebook, Instagram a podobne. Softvérové tlačidlá fungovalil pomerne spoľahlivo, iba raz za čas tu boli zaváhania. Trochu nevýhodné je to, že tlačidlá nie sú podsvietené, a tak v slabších svetelných podmienkach tápete po okraji a snažíte sa ich trafiť. Po čase však nastúpi automatizmus a dokážete sa bez problémov navigovať aj potme.

coolpad_torino_recenzia-7-of-20

Smartfón má kapacitu vnútorného úložného priestoru 16 GB, z čoho máte reálne k dispozícii asi 9 GB. Pamäť sa dá síce rozšíriť prostredníctvom microSD karty, no v tom prípade prídete o jednu z dvojice SIM-kariet. Samozrejme, fotografie si môžete ukladať do niektorej z cloudových služieb a problém máte (čiastočne) vyriešený.

coolpad_torino_recenzia-9-of-20

Ako je v galérii nižšie vidno, v AnTuTu získal smartfón skóre 34 332 bodov. Nie je to závratné množstvo a aj to vypovedá čo-to o jeho výkone. Treba však pripomenúť, že tento smartfón nie je skrátka stavaný na veľkú záťaž. Je to smartfón pre menej náročného používateľa, ktorý potrebuje telefonovať, prezerať sociálne siete a riešiť pár emailov on-the-go. Ak chcete smartfón zaťažovať množstvom aplikácií a náročnejším multitaksingom, nepoďakuje sa vám. Iste, Asphalt 8 či Dead Trigger sme si párkrát zahrali. Hry fungovali bez väčších problémov, no grafika mierne sekala pri rendrovaní obrázkov plynúcej krajiny pri Real Racing.

Operačný systém

Smartfón Coolpad Torino je vybavený operačným systémom Android verzie 5.1.1 s vlastnou nadstavbou Cool UI. Nenachádza sa tu menu s aplikáciami. Predinštalovaných aplikácií tu človek nenájde veľké množstvo, no nie je ich zase ani najmenej. Je tu samostatná aplikácia na Správu odtlačkov prstov, Zdieľanie priestorov, Súprava nástrojov, Samostatná aplikácia pre Video i Hudbu, Obchod s témami… Okrem aplikácií sú tu 3 priečinky, ktoré obsahujú ďalšie aplikácie, presnejšie Google (obsahuje aplikácie od Google ako Gmail, Youtube, Hudba Play, Hangouts…), Systémové nástroje (Záznamník, FM rádio, Kalkulačka) a Iné (Bezdrôtová aktualizácia, WPS Office…).

Čo sa týka snímaču odtlačkov prstov, ten pracoval veľmi spoľahlivo a naozaj rýchlo. Nezaznamenali sme s ním žiadne probémy – a to musíme pripomenúť, že zariadenie je v cenovej hladine asi 180 eur. Problémy môžete zaznamenať jedine v prípade, že sa snažíte prihlásiť s vlhkými rukami. Za veľké plus navyše považujeme to, že v Správcovi odtlačkov prstov si môžete nastaviť viacero odtlačkov a priradiť im rôzne úlohy. Ukazovákom ľavej ruky sme napríklad zariadenie odomykali, ukazovákom pravej ruky sme rovno z uspatej obrazovky spustili kalendár a prostredník ľavej ruky sme si nastavili ako spúšť fotoaparátu zo zamknutej obrazovky. Bez rozsvietenia obrazovky si tak spravíte rýchlu fotografiu. K samotnému foteniu prejdeme ochvíľu, no ešte spomenieme, že snímač odtlačkov prstov zároveň pracoval ako praktická spúšť pri selfie. Použiť ste tak mohli ktorýkoľvek prst.

coolpad_torino_recenzia-15-of-20

V Torine nájdete aj predinštalovanú aplikáciu Cool Butler, ktorá slúži na celkovú správu telefónu. Nájdete tu informácie o spotrebe dát, vypočíta vám počet vami nainštalovaných aplikácií, konotroluje spotrebu batérie a ponúka režim úspory a dokonca i skenuje proti potenciálnym hrozbám. Horná lišta so skratkou k nastaveniam sa vysunie na dve potiahnutia a v smartfóne nájdete aj viacero nastavení pre gestá (odomknutie potiahnutím prsta nahor, prebudiť dvojitým ťuknutím). Ak na zamknutú obrazovku napíšete napríklad písmeno C, otvorí sa vám dialer – a mnoho ďalších vychytávok. Tiež sa tu nachádza voliteľné plávajúce tlačidlo “c”, ktoré je po aktivácii neustále prítomné na displeji a obsahuje niekoľko nástrojov ako regulácia jasu obrazovky, hlasitosti, otočenie obrazovky… Zaujímavou aplikáciou je ešte Súkromný priestor. Po vstupe do appky tu nájdete pár vecí ako Chrome, Fotoaparát, Galéria, Správy a dokonca aj Whatsapp – a všetko je súkromné. Fotografie, ktoré tu vytvoríte sa nezobrazujú v hlavnej Galérii smartfónu. Aplikáciu môžete navyše odstrániť z plochy, takže to môže byť vaše tajné miesto. Ak sa však rozhodnete niektoré fotky zdieľať, využijete aplikáciu Zdieľanie priestorov.

coolpad_torino_recenzia-16-of-20

Na záver ešte spomenieme, že sa tu nachádza Režim Zen, kde si môžete nastaviť profily v rámci budíkov, upozornení a hovorov – teda kedy si neželáte byť rušení a tak ďalej. Cez víkend napríklad vypne budík a na noc zruší prijímanie hovorov. Coolpad má aj vlastný widget počasia s názom ZuiMei Weather. Je to graficky veľmi pekná aplikácia a dá sa na ňu zvkynúť. Pracovala spoľahlivo. Usmiali sme sa len v prípade, kedy nám za tmavého večera hlásila “Slnečno” :)

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+