MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Výkon a pamäť

Smartfón obsahuje 4-jadrový procesor MediaTek MT6735P s taktom 1 GHz a sekundujú mu 2 GB pamäte RAM. Na bežnú prácu so smartfónom tento výkon dostačuje. Bohužiaľ, pri úvodnej inštalácii klasických aplikácii vo forme sociálnych sietí Facebook či Whatsapp to smartfón chvíľu nezvládal. Zasekával sa a museli sme mu “nechať svoj čas”. Počas ďalšej práce sme sa stretli so zaseknutiami pri teste Geekbench, kedy sa nedali spraviť screenshoty, nereagovali softvérové tlačidlá a museli sme smartfón reštartovať. Zhrnúť sa to dá tak, že smartfón sa chvíľu “nevie vpratať do kože” po náročnejšom výkone. Inak počas dňa bežne fungoval celkom spoľahlivo a s výraznejším oneskorením reakcií sme sa nestretli. Nuž, smartfón sa nachádza v cenovej kategórii cca 130 eur, a tak ho, samozrejme, nemôžeme porovnávať s výkonom o dosť drahších zariadení.

Vstavaná pamäť má kapacitu 16 GB, čo je veľmi dobré vylepšenie oproti pôvodným 8 GB, ktoré mala prvá generácia. Dobrou správou je i to, že pamäť je možné rozšíriť o microSD kartu. Musíte sa ale rozhodnúť, či chcete dve SIMky alebo pamäť navyše. Slot je totiž hybridný, ako sme už spomínali. Nám tých 16 GB pomerne stačilo, fotografie si ukladáme cez cloud a hudby  nemáme závratné množstvo.

coolpad_modena_2_recenzia-5-of-5

Hranie náročnejších hier smartfón príliš nezavarilo, po pol hodine hrania Asphalt 8 mal smartfón stále teplotu 35,2 stupňa Celzia. Treba povedať, že hra nemala práve najplynulejšiu grafiku – na druhej strane, smartfón sa však nezasekával. Navyše, opäť pripomíname cenovú kategóriu tohto smartfónu.

Mimochodom, trochu mrzutou záležitosťou je vibrácia tlačidiel či vibrovanie pri zvonení. Bzučanie celého zariadenia je dosť silné a občas dokáže pri zvonení poriadne vystrašiť.

Operačný systém

V smartfóne nájdete niekoľko predinštalovaných aplikácií. Nie je ich úplne nejmenej, no určite sa na ne nesťažujeme. Navyše, sú prehľadne uložené v priečinkoch ako “Google”, “Základy” a “Systémové”. Operačný systém tohto smartfónu tvorí už predinštalovaný Android 6.0 Marshmallow, no je vylepšený nadstavbou Coolpadu. Oceňujeme drobné vychytávky v podobe automatického prispôsobenia odomykania obrazovky – Režim zadávania hesla jednou rukou. Po otvorení vám Domovská obrazovka potom ponúkne všetky aplikácie priamo na ploche, nakoľko tu nenájdete samostatné menu s aplikáciami.

Môžete si vybrať rozloženie ikon na domovskej obrazovke, automaticky usporiadavať ikony, ponastavovať si systémové miniaplikácie, vybrať si viacero elegantných tapiet, dokonca animáciu v rámci listovania na ploche. Pri tapetách spomenieme, že si môžete sami zvoliť výrez z tapety. Pre niekoho môže byť pohodlnou skratkou k rôznym funkcionalitám aj plávajúce tlačidlo C, ktoré je podobné ako hlavičky vo Facebook Messengeri. Po jeho stlačení sa vám ukáže vejárik možností ako jas obrazovky, reštart, otočenie obrazovky či hlasitosť zvonenia. V rámci nastavení sa dá zvoliť poradie a vzhľad virtuálnych tlačidiel (softvérové tlačidlá pod displejom). Ak ste napríklad zvyknutý z iných smartfónov, že tlačidlo späť máte vľavo, môžete si ho tak nastaviť. V nastaveniach nájdete aj Smart Lock, teda odomknutie zariadenia v prípade, že ho máte pri sebe. Na základe rozpoznaných signálov (Bluetooth v aute, inteligentné hodinky, poloha) ponechá váš Coolpad Modena 2 odomknuté.

Coolpad prichádza s vysúvacím menu z hornej i dolnej časti. V hornej časti sa vo vysunutej lište ukážu notifikácie, prístup k nastaveniam a widget počasia a v dolnej máte skratky k aplikáciám, režimom, pripojiteľnosti a podobne. Tieto skratky si, samozrejme, môžete plne manažovať. V menu ďalej nájdete aj rôzne prispôsobenia gestami, ktoré považujeme za veľmi praktické najmä pri prebúdzaní zariadenia. Namiesto stlačenia hardvérového tlačidla stačí dvakrát poklepať po zamknutom displeji, prípadne potiahnuť pristom nahor. Ak na zamknutú obrazovku nakreslíte “c”, otvorí sa vám číslená klávesnica, ak napíšete “e”, smartfón vás okamžite nasmeruje na internetový prehliadač. Sú to drobnosti, no ak si zvyknete ich používať, ušetria vám čas. Nuž a nastaviť si môžete aj rôzne profily pre rozličné situácie (napr. správa režimov, budíkov). Teda napríklad cez noc v pracovnom dni si ponecháte zapnutý iba budík a nebudú vás rušiť hovory či notifikácie. Cez víkend si zrušíte budík a nastavíte si ukončenie režimu bez upozornení na notifikácie na 10:00 a podobne. Vytvoriť si tu môžete aj svoj vlastný profil s prispôsobeniami nastavení.

Záverečný dojem zo systému je celkom dobrý, okrem spomínaných zaseknutí pri náročnejšom multitaskingu nedochádzalo k stresovým situáciám. Fun-fact na záver – snáď ešte spomenieme drobnosti s widgetom hodín. Občas zostal aj deň zaseknutý na jednom dátume a čase – a to napriek tomu, že hodiny v hornej lište ukazovali správny čas. Skontrolovali sme aj polohu a časové pásmo, všetko bolo v poriadku, no widget mal občas akoby “svoj život”. Tiež notifikácie na zamknutej obrazovke sa raz zobrazili ako bublinka s počtom oznámení – a inokedy ako ikona konkrétnej aplikácie.

screenshot_2016-10-19-08-36-33

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+