MojAndroid

Zima sa v našich končinách začala hlásiť k slovu síce až nedávno, no pripomenula nám, že pred odchodom z domu si treba dobre rozmyslieť, či sme poriadne oblečení. Ľudia však nie sú jediní, ktorí musia so zimou bojovať. Sú tu i mobilné zariadenia – a tie si veru sveter obliecť nedokážu. Ostáva to tak na majiteľoch, ako sa k ochrane svojich zariadení pred zimou postavia.

Pravdou je, že smartfón si lepšie poradí so zimou ako s teplom a podľa štúdií sú na tom Androidové zariadenia lepšie v súvislosti so zimou ako tie od Apple. Všeobecne však pri -40 stupňoch s vami prestane mobilné zariadenie komunikovať. Čo sa so smartfónom deje v zime a ako ho chrániť?

Vybitie batérie

Nízke teploty spôsobujú vybitie batérie. Mimochodom, je to i jeden z prvých účinkov poriadnej zimy. Viacnásobné vystavovanie zime môže spôsobiť dokonca až “smrť” vašej batérie.

Problémy s obrazovkou

Smartfóny s LCD displejom chlad znášajú ťažšie ako tie s AMOLED displejom. Pri LCD displejoch sa dá v chlade očakávať, že budú reagovať s oneskorením a nijakou výnimkou nie je tiež rozmazávanie textu či farieb. Panely displejov sú pri páde i náchylnejšie na rozbitie ako pri normálnych teplotách.

Chyby vnútorných komponentov

V extrémne nízkych teplotách začínajú smartfóny trápiť aj rôzne chyby ich vnútorných súčastí. Zariadenia majú napríklad problémy s čítaním SIM karty a chyby neobchádzajú ani celkové vykonávanie základných funkcií.

Fyzické poškodenie vnútorných i vonkajších komponentov

Ako sme už povedali, dochádza k poškodeniu komponentov – stávajú sa totiž akoby strnulejšími, menej flexibilnými, čo môže viesť dokonca k spontánnemu prasknutiu obrazovky. Zariadenie, ktoré necháte dlhšiu dobu v poriadne nízkej teplote, je na najlepšej ceste k trvalému poškodeniu, najmä ak je v režime spánku.

Zrážanie pary
Smartfóny sú citlivé na kondenzáciu kvapaliny pod displejom. K nej dochádza pri prudkej zmene teploty, teda ak ste s ním boli dlhšiu dobu v mínuse a naraz sa vrátite do vykúreného domu. Displej je, samozrejme, i ťažšie čitateľný a kvapky môžu spôsobiť rôzne poškodenia kvapalinou.

Smartfóny_extrémna_zima

Tipy na ochranu vášho smartfónu:

  1. Neberte so sebou smartfón do extrémnej zimy, alebo aspoň obmedzte jeho použitie v chlade. Nechajte ho vo svojej taške, saku či kabelke. Odporúča sa nosiť smartfón vo vrecku v blízkosti tela, kde sa aspoň trochu ohrieva vďaka vám.
  2. Využívajte puzdrá, ktoré ochránia smartfón pred poveternostnými podmienkami ako OtterBox či Lifeproof case. Tie sú odolné aj voči prachu, vode a pádom.
  3. Nenechávajte smartfón v nevykúrenom aute na parkovisku počas dlhšej doby, najmä nie v noci. Tiež to môže spôsobiť trvalé poškodenie zvonku či zvnútra.
  4. Ak sa chystáte na lyžiarsky svah, alebo na sánkovačku s priateľmi, smartfón by mal tiež ostať na inom, bezpečnejšom mieste. Snežné aktivity totiž mobilné zariadenia veľmi neobľubujú. Okrem zimy mu môže uškodiť aj roztápajúci sa sneh na jeho povrchu.
  5. Na komunikáciu využívajte slúchadlá ši handsfree, aby ste smartfón nemuseli neustále vyberať. Množstvo takéhoto príslušenstva totiž obsahuje tlačidlo na príjem hovoru.
  6. Nabite svoj smartfón pred odchodom z domu do chladného počasia. Ak je batéria plná, je tu menšia možnosť jej spomínaného vybitia. Počas dlhších výletov majte po ruke nabíjačku – pre istotu.

Čo robiť, ak váš smartfón zažíva ťažké chvíle kvôli poriadnemu chladu?

Ak ste nechtiac svoj smartfón zachladili, mali by ste ho vypnúť a nechať ho v kľude ohriať na izbovú teplotu pred tým, než ho znovu zapnete. Nie len, že tým predídete zrážaniu, ale tiež najrôznejším iným poškodeniam, ktoré by mohli ohroziť mobilné zariadenie počas jeho zahrievania.

winter

Zdroj: ibtimes.com 

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+