MojAndroid

Zima sa v našich končinách začala hlásiť k slovu síce až nedávno, no pripomenula nám, že pred odchodom z domu si treba dobre rozmyslieť, či sme poriadne oblečení. Ľudia však nie sú jediní, ktorí musia so zimou bojovať. Sú tu i mobilné zariadenia – a tie si veru sveter obliecť nedokážu. Ostáva to tak na majiteľoch, ako sa k ochrane svojich zariadení pred zimou postavia.

Pravdou je, že smartfón si lepšie poradí so zimou ako s teplom a podľa štúdií sú na tom Androidové zariadenia lepšie v súvislosti so zimou ako tie od Apple. Všeobecne však pri -40 stupňoch s vami prestane mobilné zariadenie komunikovať. Čo sa so smartfónom deje v zime a ako ho chrániť?

Vybitie batérie

Nízke teploty spôsobujú vybitie batérie. Mimochodom, je to i jeden z prvých účinkov poriadnej zimy. Viacnásobné vystavovanie zime môže spôsobiť dokonca až “smrť” vašej batérie.

Problémy s obrazovkou

Smartfóny s LCD displejom chlad znášajú ťažšie ako tie s AMOLED displejom. Pri LCD displejoch sa dá v chlade očakávať, že budú reagovať s oneskorením a nijakou výnimkou nie je tiež rozmazávanie textu či farieb. Panely displejov sú pri páde i náchylnejšie na rozbitie ako pri normálnych teplotách.

Chyby vnútorných komponentov

V extrémne nízkych teplotách začínajú smartfóny trápiť aj rôzne chyby ich vnútorných súčastí. Zariadenia majú napríklad problémy s čítaním SIM karty a chyby neobchádzajú ani celkové vykonávanie základných funkcií.

Fyzické poškodenie vnútorných i vonkajších komponentov

Ako sme už povedali, dochádza k poškodeniu komponentov – stávajú sa totiž akoby strnulejšími, menej flexibilnými, čo môže viesť dokonca k spontánnemu prasknutiu obrazovky. Zariadenie, ktoré necháte dlhšiu dobu v poriadne nízkej teplote, je na najlepšej ceste k trvalému poškodeniu, najmä ak je v režime spánku.

Zrážanie pary
Smartfóny sú citlivé na kondenzáciu kvapaliny pod displejom. K nej dochádza pri prudkej zmene teploty, teda ak ste s ním boli dlhšiu dobu v mínuse a naraz sa vrátite do vykúreného domu. Displej je, samozrejme, i ťažšie čitateľný a kvapky môžu spôsobiť rôzne poškodenia kvapalinou.

Smartfóny_extrémna_zima

Tipy na ochranu vášho smartfónu:

  1. Neberte so sebou smartfón do extrémnej zimy, alebo aspoň obmedzte jeho použitie v chlade. Nechajte ho vo svojej taške, saku či kabelke. Odporúča sa nosiť smartfón vo vrecku v blízkosti tela, kde sa aspoň trochu ohrieva vďaka vám.
  2. Využívajte puzdrá, ktoré ochránia smartfón pred poveternostnými podmienkami ako OtterBox či Lifeproof case. Tie sú odolné aj voči prachu, vode a pádom.
  3. Nenechávajte smartfón v nevykúrenom aute na parkovisku počas dlhšej doby, najmä nie v noci. Tiež to môže spôsobiť trvalé poškodenie zvonku či zvnútra.
  4. Ak sa chystáte na lyžiarsky svah, alebo na sánkovačku s priateľmi, smartfón by mal tiež ostať na inom, bezpečnejšom mieste. Snežné aktivity totiž mobilné zariadenia veľmi neobľubujú. Okrem zimy mu môže uškodiť aj roztápajúci sa sneh na jeho povrchu.
  5. Na komunikáciu využívajte slúchadlá ši handsfree, aby ste smartfón nemuseli neustále vyberať. Množstvo takéhoto príslušenstva totiž obsahuje tlačidlo na príjem hovoru.
  6. Nabite svoj smartfón pred odchodom z domu do chladného počasia. Ak je batéria plná, je tu menšia možnosť jej spomínaného vybitia. Počas dlhších výletov majte po ruke nabíjačku – pre istotu.

Čo robiť, ak váš smartfón zažíva ťažké chvíle kvôli poriadnemu chladu?

Ak ste nechtiac svoj smartfón zachladili, mali by ste ho vypnúť a nechať ho v kľude ohriať na izbovú teplotu pred tým, než ho znovu zapnete. Nie len, že tým predídete zrážaniu, ale tiež najrôznejším iným poškodeniam, ktoré by mohli ohroziť mobilné zariadenie počas jeho zahrievania.

winter

Zdroj: ibtimes.com 

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

41 odpovedí na “Čo sa deje so smartfónom v mínusovej teplote a ako ho pred ňou chrániť”

  1. mi pripomina uryvok z knihy Martan (The Martian) od Andyho Weira – kniha ktoru maximalne odporucam a je kratka a fakt dobra, urobte si sluzbu a precitajte ju… astronaut je uvazneny na Marse a bolo tam nieco na styl:
    zobral som si von notebook, ale obrazovka okamzite scernala… Uvedomil som si, ze L v skratke LCD znamena liquid (kvapalny)… asi sa zmrazila alebo vyparila. Mozno poslem uzivatelsku recenziu: Chcel som produkt pouzit na Marse. Pokazil sa.

  2. Ja mám galaxy note a toto isté sa mi stalo pred pár dnami na chate, len som ho vytiahol z vrecka odomkol som ho a začal mi blbnúť displej také divné pásiky sa nanom zobrazovali a preblikávali až sa nakoniec vypol. Ked som ho zapol stým že som nevedel čo sním je mal som 1% batérie znova začal blikat displej a znova sa vypol. Doma som ho hodil na nabku nechal nabit, zapol som ho ked už bol nabitý a už ide znova v pohode, zima im ozaj nerobí dobre

  3. Pre informáciu autora článku, nízke teploty nevybíjajú batériu! znižujú kapacitu batérie, čím vačšia zima tým viacej samozrejme, a nejedná sa len o baterky v mobiloch, ale aj automobilové akumulátory atď…

      • uzivatelia elektromobilov su tymto obmedzovani, dojazd sa skracuje. Nemyslim, ze to sposobuje hned smrt, nebezpecne byvaju az vyrazne nizsie teploty, aj ked je pravda, ze typicky operational range pre vacsinu li-on baterii je 0-45 stupnov celzia… ale som si isty, ze vyrobcovia aut roznymi ochrannymi vrstvami dokazu tento range trosku zvacsit do negativnych teplot

        • najvacsi problem s nizkymi a vysokymi teplotami nastava az pri nabijani… tam si mozes dokonca trvalo poskodit bateriu, ked nabijas v minusovych teplotach -> na druhu stranu, tiez to neznamena nutne smrt baterie. je to znacne prehnane… autorka je nova, tak musime trochu sklopit chvilu zrak… verim, ze sa to zlepsi

    • Suciastky mobilu si ale beru stale tolko prudu, kolko potrebuju. Cize pri znizenej kapacite sa bateria vybije rychlejsie. Toto je ocividny fakt aj pre laika a preto moze pokojne povedat, alebo napisat, ze vo velkej kose sa mu vybija bateria v mobile rychlejsie.

      Bude to zniet mozno divne, ale vo velkej kose treba mobil co najviac zatazit. Tym sa mobil aj s bateriou zahrieva a vydrzi dlhsie.

  4. :D Neni to tak trosicku dost prehnane? :D Bezne tocim videa v zime, davam ho bri benchmarkoch do ladovej vody :D, na lyzovacke mi mobil stale pada do snehu, vacsinou ho tak aj cistim… Robim to tak vyse roka a nepostrehol som znizenie kapacity baterie… Xperia Z stale funguje ako nova :D

  5. IOS je na tom horsie? Pri praci v terene sa da v zime pouzivat jedine iPad, moj galaxy tab 10.1 aj prestigio 8.0 Duo su v teplote pod 5 stupnov nepouzitelne. Odozvy displeja radovo v sekundach, bateria na 2 hodiny. iPad cely den. Naproti tomu moj Meizu MX4 mierne spomalenie odozvy displeja pri -15. Vydrz baterky nezmenena.

      • No, tak aby sme boli presni: nizke teploty sposobia u baterii (zostanme u Li-Ion resp,. Li-Ion-Pol) dve veci:
        1. znizenie kapacity (nie vybitie)
        2. rychlejsie “samo-vybijanie” (elektro-chemicka disipacia energie; tento efekt je minimalny zhruba pri +25 stupnoch, zrychluje sa pri vyssich aj nizsich teplotach)

        Nizka teplota sama o sebe nesposobi vybitie, pokial nenecham bateriu vonku na mraze polozenu mesiac. Ak sa jedna len o radove hodiny, bateria sa sama v mraze nestihne “vybit”, takze tvrdenie ze “nizke teploty sposobuju vybitie baterie” je jednoducho nezmysel.

        Vybit bateriu mozem pouzivanim (spotrebicom), ale ani to nesposobi uplne vybitie, pretoze dnes maju baterie ochranu proti uplnemu vybitiu. Ked v nej uskladnena energia klesne pod urcitu kriticku hodnotu, bateria sa “vypne”…

    • keď som bol vonku v poriadnej zime tak sa mi mobil reštartoval pri fotení fotky a potom mi ukazoval 2% baterky a predtým som mal 77% … takže to nie je sprostosť :) aj celkovo ak je vonku zima a niekto napr. fotí zrkadlovkou a ukáže mu vybitú baterku tak ju stačí vybrať, ohriať v rukách a ďalších pár fotiek sa dá spraviť … takže to nie je sprostosť …

  6. Moja taktnuta S2 netrpi moc na taky problem.. Cpu ma stale okolo 40-50C
    Teraz pocas pisania komentu ma cca 60C.. :D
    Bateria ma okolo 19-23C. V zime, teraz 33Tak to je este v norme

Pridaj komentár

+