MojAndroid

Životný cyklus smartfónov sa z roka na rok čoraz viac skracuje a výnimkou nie sú ani prípady, keď svoj smartfón vymeníte už o niekoľko mesiacov od jeho kúpy. Tí čo  sa zaviažu operátorovi na dva roky väčšinou menia zariadenie práve po uplynutí viazanosti. V súčasnosti sú mobilné zariadenia nositeľmi dôležitých a častokrát veľmi citlivých informácií, ktoré by sa nemali dostať do cudzích rúk. Rozmýšľali ste však niekedy nad tým, ako pripraviť smartfón či tablet pred jeho predajom? My si práve v tomto článku ukážeme a popíšeme kroky, ktoré treba pred odovzdaním smartfónu do rúk cudzej osoby spraviť, aby ste čo najlepšie ochránili svoje súkromie.

android cleaner

Vyberte SIM kartu

Pred tým než zariadenie zabalíte do krabice sa uistite, že ste vybrali SIM kartu. Ak používate niekoľko SIM kariet v rôznych zariadeniach, je tento krok viac než vítaný. Sám za seba môžem povedať, že pri odovzdávaní zariadenia z testovania som na takúto “drobnosť” pozabudol. Našťastie zariadenie ešte ostalo niekoľko dní v redakcii, takže som SIM kartu mohol bezproblémovo získať späť. Horšie by bolo, keby ste si nepamätali kde ste SIM naposledy používali. V tom prípade by ste o strate a odovzdaní cudzej osobe ani nemuseli vedieť. Preto je vhodné zariadenie vždy skontrolovať a SIM kartu prípadne vybrať.

optimus G SIM

Odstráňte pamäťovú kartu

Pamäťová karta, ak ňou zariadenie disponuje, častokrát slúži na ukladanie fotografií, ale aj iných údajov, ktoré si na ňu uložíte. Navyše, rýchle vysokokapacitné microSD karty nie sú práve lacnou záležitosťou, takže ak sa jedna z nich nachádza aj vo vašom zariadení, určite skontrolujte či ste ju vybrali. Ak sa rozhodnete zbaviť sa smartfónu alebo tabletu aj s pamäťovou kartou, tak odporúčame previesť jej úplný formát. Neskúšajte len rýchle formátovanie vo Windows, pri tomto sa totižto pomocou špecializovaného softvéru dajú dáta ešte obnoviť.

Prestigio-Multiphone-PAP5430_2

Čistíme Android

Asi najdôležitejším krokom pred predajom alebo výmenou smartfónu či tabletu je jeho vyčistenie od aplikácií a iných osobných údajov. V Androide ukladáme informácie o kontách ku Google účtu a k sociálnym sieťam, ktoré by mohli v nepovolaných rukách napáchať veľkú neplechu. Vždy sa preto uistite, že ste ich zo zariadenia dôsledne odstránili. Ešte predtým ich však zálohujte.

Záloha fotografií

Pokiaľ nepoužívate niektorú z aplikácií pre automatickú zálohu fotografií, nezabudnite ich pred odložením zariadenia do krabice skopírovať do počítača. Najlepším spôsobom je pripojiť Android smartfón alebo tablet k PC a z adresára nazvaného DCIM skopírovať všetky dostupné položky. Ak ste vybavení pamäťovou kartou, tak snímky sa môžu ukladať priamo na ňu a záloha môže byť realizovaná len jej jednoduchým vytiahnutím. Prípadne môžete fotografie premiestniť z vnútorného úložiska na microSD pomocou správcu súborov – napríklad Total Commanderu. Ak používate aplikácie tretích strán, nezabudnite, že tieto môžu ukladať zábery do vlastných adresárov. Napríklad aplikácia Camera Zoom FX ukladá súbory do adresára s názvom “Camera ZOOM”.

DCIM

Záloha aplikácií

Nie menej dôležitou môže byť pre niektorých používateľov aj záloha aplikácií spolu s ich dátami. K tomuto účelu môžete použiť napríklad aplikáciu Helium, ktorá dokáže zálohovať aplikácie vrátane ich nastavení a dát do Cloudu na Dropbox alebo Google Drive.

Verzia: 1.1.4.6
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 1.1.4.6
Aktuálna cena: Zdarma

Záloha e-mailov a kontaktov je realizovaná prostredníctvom konta Google. Samozrejme to platí len vtedy ak ste v zariadení s ním prihlásení. Pri prihlásení sa na novom zariadení, budú tieto údaje automaticky synchronizované a obnovené. Zálohu SMS musíte ale nechať na aplikáciách tretích strán, alebo už na vyššie spomínanej aplikácii Helium.

Reset na výrobné nastavenia

Náš tip
Android bazár – inzercia Android telefónov a tabletov

Ak ste si už istí, že ste zálohovali všetky potrebné údaje, tak môžete prejsť k poslednému kroku a tým je reset na výrobné nastavenia. Ten môžete realizovať dvoma spôsobmi. Prvým je reset z recovery módu, do ktorého sa dostanete kombináciou stlačenia hardvérových kláves – pri rôznych zariadeniach sa môže odlišovať. Používateľský najprívetivejším je však reset z nastavení zariadenia. Najčastejšie nájdete túto možnosť v kategórii “Zálohovať a obnoviť->Obnovenie továrenských nastavení -> obnoviť telefón“. Nezabudnite pri tomto kroku zvoliť aj možnosť “Vymazať kartu SD“.

reset reset2

Tieto kroky by mali postačovať k ochrane vášho súkromia. Ak by ste si ale chceli byť úplne istí, môžete pred resetom zapnúť šifrovanie dátového úložiska. Ak by sa po resete podarilo niekomu obnoviť nejaké dáta, nedokázal by ich prečítať.

via androidcentral

23.7.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+