MojAndroid

Dnes sa niektorým majiteľom telefónov Samsung objavila bez akéhokoľvek vedomia aktualizácia na ruskú aplikáciu s názvom  “МТС Мобильная Почта” od developera QJSC Mobile Telesystems. Pre mnohých používateľov je to neznáma aplikácia, ktorú nikdy do svojho telefónu vedome neinštalovali, no zrazu tam je. Obavy z infikovania telefónu neznámym vírusom umocňuje aj nemožnosť túto aplikáciu odinštalovať. Nemusíte však mať obavy, pretože aplikácia nepredstavuje žiadne nebezpečenstvo a ide o chybu spôsobenú v Google Play Store.

Čo sa vlastne stalo? Každá Android aplikácia má pri nahrávaní na Google Play server svoj unikátny identifikátor – napríklad Angry Birds Space je identifikovaný ako com.rovio.angrybirdsspace-1.apk. E-mailová aplikácia, ktorá je predinštalovaná na Samsungoch nesie označenie com.seven.27. Z nejakého neznámeho dôvodu, ruská mailová aplikácia, dostala rovnaké identifikačné číslo ako e-mailový klient na telefónoch od Samsungu. Google Play Store zaznamenal nový update aplikácie a tak ju ponúkol aj majiteľom postihnutých zariadení v domnení, že vyššie zmieňovanú aplikáciu už majú nainštalovanú. Podobný problém bol hlásený aj pre aplikáciu Testfile od vývojára Sfukuda, o tejto však nemáme žiadne informácie.

Na ruského e-mailového klienta “МТС Мобильная Почта” sa bližšie pozreli aj chlapíci z XDA, ktorí potvrdili, že aplikácia je neškodná a nepredstavuje žiadne potenciálne nebezpečenstvo úniku osobných informácií.  Zatiaľ nie je jasné ako k takejto chybe došlo a či ruský developer vybral takýto názov aplikácie zámerne. Pravdou je, že systémové aplikácie v Samsung smartfónoch nie sú dostupné na Google Play a teda názov bol v podstate voľný. K situácií sa zatiaľ nevyjadrili ani Samsung ani Google, obidve aplikácie však boli dočasne stiahnuté z Google Play.

Pri takejto triviálnej chybe nastáva skutočná otázka bezpečnosti Androidu. Hlavne fakt, že voľba rovnakého názvu aplikácie spôsobí to, že sa ponúkne na inštaláciu tisíckam ľudí. Problémom je aj to, že používatelia nemajú možnosť odinštalovať systémové aplikácie, ktoré sú výrobcami “napevno” nainštalované do OS.

Ako odstrániť hlásenie o aktualizácií pre neznámu aplikáciu?

Na XDA fóre prišli s elegantným riešením. Ak ste si aplikáciu nenainštalovali ale stále sa ponúka jej aktualizácia, stačí v nastaveniach telefónu a v správcovi aplikácií, vymazať údaje a vyrovnávaciu pamäť.

Za tip na článok ďakujeme nášmu čitateľovi Michalovi P.

Zdroj: Androidcommunity.com, tootls4android.com

27.3.2012

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+