MojAndroid

Už nejaký čas na našom webe prebieha súťaž, v rámci ktorej sa môžete stať na niekoľko dní technologickým novinárom aj vy a otestovať smartfón CAT S60. Vy sa ešte stále môžete zapojiť do súťaže, všetky podmienky nájdete v článku súťaže. My sme už medzi časom vyžrebovali prvých výhercov a dnes vám prinášame prvú používateľskú recenziu od nášho čitateľa.

Náš tip
CAT S60: Čo naň hovorí outdoorový nadšenec z Tyger.sk?

CAT S60 a termokamera FLIR: Používateľská recenzia Patrika Bendíka

Populárnemu americkému výrobcovi stavebnej techniky Catepillar, vystupujúcemu aj pod skratkou CAT, patrí svetový primát. V spolupráci s etablovaným výrobcom FLIR uviedli na trh prvý smartfón s integrovanou termokamerou, ktorá pracuje v reálnom čase. Vďaka portálu MôjAndroid som si mohol túto zaujímavú funkciu vyskúšať a v riadkoch nižšie prinášam svoje dojmy.

Termokamera má vlastnú aplikáciu MyFlir, ktorú nájdete na domovskej obrazovke v spodnej lište. Aplikáciu je možné spustiť taktiež dvojitým stlačením programovateľného oranžového tlačidla, ktoré je umiestnené na ľavej bočnej strane zariadenia. Rýchly prístup ku kamere však funguje len pri rozsvietenom displeji.

Termokamera FLIR: Reálne použitie

Spustenie termokamery trvá zvyčajne pár sekúnd. Prostredie aplikácie je pomerne jednoduché a intuitívne. V pravom hornom rohu nájdeme zhotovené snímky. Potiahnutím smerom nadol po snímke zobrazíme fotografiu bez efektu termokamery. Pod vstupom do galérie sa nachádza tlačidlo spúšte. Dotykom na menu nižšie sa dostaneme k voľbe medzi fotoaparátom, videom, panoramatickým režimom a taktiež k režimu Time-lapse. Na pravej strane prostredia aplikácie sa nachádza farebná škála, ktorá spolu s teplotnými hodnotami napomáha používateľovi k jednoduchšej orientácii v nameranej teplote.

Základným zobrazovacím módom termokamery je “Iron”, ktorý zobrazuje prostredie v rozmedzí žiarivej žltej až po tmavé odtiene fialovej, pričom platí, že najsvetlejšie farby sú tie najteplejšie. Ak by sa náhodou niekomu málilo, k dispozícii je ďalších 8 módov. Osobne sa mi najviac osvedčil prednastavený režim “Iron” a režim “White-Hot”, ktorý pripomínal nočné videnie.

Nastavenia termokamery nájdeme v ľavom dolnom rohu. Okrem nastavenia emisivity, ktorá je pri každom materiáli rozličná, máme možnosť prepnúť ukazovateľ teploty do °C resp. do °F a taktiež tu nájdeme možnosť vypnutia ukladania polohy zhotovených snímok. Ponuka nastavení nám otvorí aj panel akýchsi rýchlych skratiek, kde si môžeme zvoliť režim makro, zapnúť časovač (3s/10s) a prisvetľovaciu diódu.

Po „stlačení“ terčíka máme prístup k informáciám o teplotách na snímke. Aplikácia zobrazuje najvyššiu, najnižšiu a priemernú teplotu na zhotovenej fotografii. Menší štvorec pridá meranie teploty do stredu snímky, väčší z dvojice zobrazí hodnoty teplôt celkovej nasnímanej scény. Terčík môžeme podržaním ľubovoľne presúvať a zistiť tak teplotu ktorejkoľvek časti snímky. Zobrazenie jednotlivých teplôt sa dá podľa potreby personalizovať dlhším podržaním na nameraných hodnotách. Ak sa vám hodnoty nepozdávajú, po kliknutí na teplomer v ľavom hornom rohu ich softvér prepočíta nanovo.

Pozitívne hodnotím aj možnosť dodatočného zistenia teploty nasnímaného objektu v galérii, keďže všetky snímky si zachovávajú svoju tepelnú stopu. Pre nadšencov termo techniky je k dispozícii aplikácia FLIR Tools, ktorá po registrácii ponúka rozšírené možnosti editácie.

Ako ste si mohli všimnúť, prostredie aplikácie termokamery využívalo anglický jazyk. Po piatich dňoch používania sa aplikácia aktualizovala, získal som plnohodnotný slovenský preklad a pribudlo aj tlačidlo zmeny režimu termokamery na režim klasického fotoaparátu.

Aktualizácia mala aj negatívny dopad. Spomalenie reakcií termokamery sprevádzala zmena adresára vytvorených fotografií. V praxi to znamenalo, že snímky zhotovené pred aktualizáciou sa už v aplikácii nezobrazovali, tj. ich nebolo možné dodatočne editovať. Niektoré zo snímok sa nepochopiteľne rozmazali a stali sa nepoužiteľnými.

Negatívom je aj automatické zapnutie prisvetľovacej diódy po každom spustení aplikácie alebo po prepnutí z galérie, ktoré je nemožné vypnúť. Dodatočné svetlo pôsobí rušivo v mnohých situáciách, napr. ak sa chystáte fotografovať divokú zver. Použitím svetla sa taktiež stráca čaro nočného videnia. No nie? ;-) Výsledné fotografie sa ukladajú v tradičnom formáte .jpg vo VGA rozlíšení 640 x 480 pixelov.

FLIR: Galéria fotografií

FLIR: Ukážky videí

Video reaguje pomalšie a stretávame sa s častým trhaním, keďže natáčame vo VGA rozlíšení pri približne 8 fps. Napriek nižšej kvalite však video svoj účel rozhodne splní.

Pri testovaní som sa snažil zmerať aj reálny dosah termokamery. V priloženom videu sa odo mňa objekt vzdialil na približne 50 metrov, no stále ho bolo relatívne dobre vidieť. Rozoznateľnosť, samozrejme, s pribúdajúcimi metrami výrazne poklesla.

Na fotografii nižšie sa nachádza kamzík vo vzdialenosti približne 25 metrov. Rozoznať žiarivú bodku v strede fotografie dá naozaj veľkú námahu.

Používanie termokamery je naozaj intuitívne a návykové. Kamera nie je úplne bezchybná, ale namerané odchýlky jej môžeme odpustiť. Svoje uplatnenie nájde nielen u ľudí, ktorí pracujú s izoláciou alebo elektroinštaláciou, ale taktiež u bezpečnostných zložiek, outdoorových nadšencov a fanúšikov inovácií.

Otestujte CAT S60 aj vy a vyhrajte atraktívne ceny!

Súťaž s CAT S60 ešte stále trvá. Aj vy môžete otestovať tento atraktívny telefón. Stačí napísať akúkoľvek používateľskú recenziu na zariadenie v našom katalógu. Podmienky súťaže spolu so zoznamom výhier nájdete v tomto článku. Stále sa môžete zapojiť a ak vás vyberieme, aj vašu recenziu môžete nájsť na našom webe. Tak neváhajte a prihlasujte sa! :-)

20.10.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+