MojAndroid

Výrobca CAT je okrem iného známy aj ponukou odolných smartfónov. Tie zvládnu nešetrné zaobchádzanie, vydržia pády, prežijú pod vodou a problém im nerobia ani extrémnejšie teploty. Okrem toho vždy ponúkajú niečo navyše, napríklad meranie kvality ovzdušia, termokameru a podobne. Nový CAT S52 spája výhody odolného smartfónu a toho klasického. Výrobca sa v tomto prípade zameral najmä na dizajn. Stále síce ide o pomerne veľký smartfón, no hrúbka sa príjemne znížila.



CAT S52 fotoaparat

Konštrukcia a dizajn: Mladší, štíhlejší a atraktívnejší

Toto je to, čo má byť hlavnou devízou novinky od CAT. Model S52 taktiež stavia na zvýšenej odolnosti. V skúškach odolal pádom na betón z výšky 1,5 metra a samozrejme ho môžete ponoriť do vody. Spĺňa certifikáciu IP68 a tiež americkú normu MIL STD 810G. Aby ju získal, musel prejsť rôznymi náročnými skúškami. Či už ide o nízke teploty, vibrácie a podobne.

  • rozmery: 158,1 × 76,6 × 9,69 mm
  • hmotnosť: 210 gramov

Vysoká odolnosť sa podpísala na mierne vyššej hmotnosti – konkrétne 210 gramov. To ale nie je v dnešnej dobe ničím výnimočným. V ruke sa drží celkom príjemne. Zadná strana je pogumovaná a skvele odoláva odtlačkom prstov. To sa mi páči. Boky zariadenia sú kovové a pre dojem vyššej odolnosti sa v nich nachádzajú aj skrutky.

CAT S52 USB konektor

  • zvládne rozdiely teploty v rozsahu od – 30 °C do 65 °C po dobu 24 hodín
  • IP68 – vodoodolný do 1,5 metra po dobu 35 minút
  • odolný voči vibráciám
  • odolný voči vlhkosti a soľnej hmle

CAT S52 SIM SD slot

Predná časť je chránená odolným sklom Corning Gorilla Glass 6. generácie. Poteší 3,5 mm audio jack na vrchnej strane, tá ľavá ponúka kryt slotu na SIM kartu a microSD kartu. Spodná už klasicky obsahuje USB-C konektor a mriežku hlasného reproduktora. Na pravej sa udomácnili všetky hardvérové tlačidlá. Sú výborne nahmatateľné a majú ideálny zdvih. Zamykacie tlačidlo je dokonca špeciálne vrúbkované, aby ste si ho nepomýlili s ovládačom hlasitosti.

  • používanie hardvérových tlačidiel je veľmi príjemné, zamykacie tlačidlo sa jemne kýve (to by som nečakal), no nie je to nič hrozné

CAT S52 tlacidla

V porovnaní s konkurenciou ide stále o väčšie zariadenie, v porovnaní s odolnými modelmi je to presný opak. Nový CAT S52 je príjemne tenký a dobre sa ovláda. Pri držaní v ruke určite nemám pocit nejakého lacného zariadenia a už vôbec nie náchylného na poškodenie.

Možnosti odomykania: Žiadne trendy nehľadajte

CAT S52 ponúka klasický skener odtlačkov prstov na zadnej strane. Žiadne riešenie skeneru v displeji, žiadne pokročilé odomykanie tvárou a vlastne úplne žiadne odomykanie tvárou. Výrobca sa drží starej, no overenej metódy. Mne aj napriek tomu, že to nie je trendové, takýto spôsob odomykania vyhovuje.

CAT S52 skener odtlackov
Skener odtlačkov prstov na zadnej strane

Pre mňa je dôležitejšie, ako to celé funguje. A musím povedať, že výborne. Skener je bleskovo rýchly a vždy môj prst rozozná na prvýkrát. Výnimkou sú samozrejme špeciálne situácie – mokrý prst a podobne. V týchto situáciách by som privítal odomknutie tvárou, ktoré mi ale tento smartfón neponúkne. Škoda.

CAT S52 sim slot

Pri každom pokuse o odomknutie, či už úspešnom alebo neúspešnom, vás o tom zariadenie informuje jemným zavibrovaním. Pridanie nového odtlačku prsta je otázkou pár sekúnd.

Displej: Vraciame sa v čase?

Treba si uvedomiť, že CAT S52 je smartfón určený len pre určitú skupinu používateľov, ktorí vedia oceniť jeho výhody. Avšak cenovka takmer 500 eur je poriadne vysoká a s ňou prichádzajú aj vyššie očakávania. Veď za 500 eur už kúpite napríklad kvalitnú vlajkovú loď od Xiaomi či HONOR.

Vrátim sa ale späť k displeju. Ide o IPS panel s uhlopriečkou 5,65″, ktorý je síce natiahnutý (pomer strán 18:9), no netrhá žiadne rekordy v pomere k telu. To samozrejme ani neočakávam, displej je navrhnutý tak, aby vydržal aj nešetrné zaobchádzanie. Z čoho som sklamaný, sú jeho parametre.

CAT S52 displej

HD+ rozlíšenie (1440 × 720 pixelov) sa dnes už naozaj nenosí. Viditeľnosť na priamom slnku je bezproblémová, pozorovacie uhly dostatočné. Avšak nie dokonalé. Nižšie rozlíšenie by mi až tak neprekážalo, no farby sú menej kontrastné. Pri plynulejších pohyboch – napríklad keď potiahnem prstom pre vstup do menu aplikácií vidím, akoby displej zanechával duchov.

Všetko toto by som mu vedel odpustiť, no píšem tu o smartfóne, ktorého cena je 500 eur. A v tejto cenovej kategórii mu to jednoducho neprepáčim. Aspoň že ponúka nočný režim, ktorý obmedzí používanie modrej farby, čím šetrí oči. Tento režim si môžete aj načasovať, prípadne nastaviť jeho aktiváciu a deaktiváciu na základe západu a východu slnka.

CAT S52 domovska obrazovka

Pri takomto zariadení nie je žiadnym prekvapením, že je displej mierne zapustený za okraje. To by ho malo ochrániť pred škrabancami v prípade, kedy smartfón položíte displejom nadol. Dôležité je tiež spomenúť, že ak sa vám displej rozbije, jeho oprava bude vykonaná v rámci záruky.

Oleofóbna vrstva je úplne v poriadku a veľmi dobre funguje aj automatické regulovanie jasu. Always on režim síce chýba, čiastočne ho dokáže nahradiť notifikačná LED dióda nad displejom.

Výkon a pamäť: Nie je to žiadny trhač asfaltu

CAT S52 sa na nič nehrá a nepotrebuje si nič dokazovať extrémnymi parametrami, najlepším fotoaparátom, výkonom či bezrámikovým displejom. Jeho pridaná hodnota je niekde inde. O tom svedčí aj použitý procesor MediaTek Helio P35. Ide o osemjadrový čipset, ktorý je vyrobený 12 nm výrobnou technológiou a obsahuje grafický čip PowerVR GE8320. Dosť bolo čísiel, poďme na reálne skúsenosti.

CAT S52 skener fotoaparat

Použitý procesor ponúka dostatočný výkon na bežnú prácu so zariadením. Nie je to síce najrýchlejšie, ale menej náročným určite postačí. Ak patríte medzi náruživých hráčov, na tento model radšej rýchlo zabudnite. Jednoduché tituly, rôzne skákačky či logické hry zvládne bez problémov, no náročnejšie 3D hry s vyššími nárokmi na grafický výkon sú už ťažkým orieškom.

Vyskúšal som nainštalovať hru PUBG Mobile. Úroveň grafiky sa automaticky nastavila na minimum. Už pri načítavaní som videl, že to len tak ľahko nepôjde. Ani pri nastavení grafiky na najnižšiu možnú úroveň nebola hra normálne hrateľná. Sprevádzaná bola neustálymi zásekmi – či už kratšími alebo aj dlhšími. Radšej som ju odinštaloval.

 

Procesor je doplnený o 4 GB operačnej pamäte. Práve túto hodnotu považujem za absolútne minimum na to, aby zariadenie fungovalo bez problémov. V tomto smere je teda všetko v poriadku. Aplikácie spustené na pozadí sa zbytočne nezatvárajú a zariadenie funguje spoľahlivo. Počas testovania mi CAT S52 ani raz kompletne nezamrzol a nemal som žiadny problém s náhodnými pádmi aplikácií.

  • počas používania je priemerne k dispozícii 1,9 GB voľnej RAM
  • po nainštalovaní všetkých mnou používaných aplikácií som mal 41 GB voľného úložiska

Úložisko ponúka kapacitu 64 GB. Veľkosť dostatočná či už na inštalovanie aplikácií alebo na celkom slušnú dávku multimediálnych súborov. Pokiaľ by to nestačilo, k dispozícii je slot na pamäťové karty microSD.

Systém: Čistý Android v plnej paráde

Operačným systémom je Android vo verzii 9.0 Pie. Trochu škoda, že sa tu nenachádza najnovší Android 10. Podľa výrobcu je ale aktualizácia na ceste a usilovne sa na nej pracuje. CAT nenechal nič na náhodu a k dispozícii je úplne čistý systém bez nadstavby. Zástancovia čistého Androidu sa určite potešia – presne ako ja. Veď všetko dôležité si predsa vieme doinštalovať.

V tejto časti zvyknem v prípade CAT zariadení písať o špeciálnych doplnkových funkciách. Tu ale nemám o čom. Nachádza sa tu len špeciálna aplikácia s názvom Toolbox, ktorá vás dostane do obchodu s aplikáciami, položka Support je len odkazom na web spoločnosti CAT. Jedinou užitočnou predinštalovanou aplikáciou mimo čistého Androidu tak zostáva súborový manažér s názvom File Commander.

CAT S52 fotoaparat skener odtlackov

Pre pohyb v systéme poslúžia dve softvérové tlačidlá. Štandardom je tlačidlo späť v ľavej strane, pomocou toho v strede sa dostanete na domovskú obrazovku, jeho potiahnutím zdola nahor (asi do polovice) vstúpite do naposledy spustených aplikácií a potiahnutím úplne nahor sa dostanete do menu aplikácií. Tlačidlo ponúka ešte jedno gesto. Jeho posunutím zľava doprava rýchlo prepínate medzi naposledy spustenými aplikáciami.

Multimédiá: Poteší jack aj FM rádio

Multimediálnu výbavu v prvom rade zastrešuje displej. Ten síce nepatrí medzi najlepšie, no pozeranie videí, fotografií či filmov na ňom zvládnete. Doplnený je o jeden hlasný reproduktor na spodnej strane. Jeho zvukový prejav je celkom slušný. Na tých najlepších síce nemá, no hrá dostatočne nahlas a kvalita zvuku nie je najhoršia.

CAT S52 3,5 mm jack
3,5 mm jack na hornej strane

Potešia sa priaznivci 3,5 mm audio jacku či klasického FM rádia. Je škoda, že výrobca do balenia nepridal aj slúchadlá, ktoré slúžia ako anténa. Na druhú stranu, vďaka klasickému jacku k smartfónu pripojíte hocijaké slúchadlá s týmto konektorom.

CAT S52 3,5 mm jack

Aplikáciu galérie plne zastrešujú Google Fotky, nenachádza sa tu žiadna špeciálna aplikácia galérie, videoprehrávača a podobne. A ani nie je potrebná. Google Fotky zvládnu všetko a k dispozícii je aj neobmedzené cloudové úložisko (vo vysokej kvalite, nie pôvodnej).

Konektivita: Zlatý štandard

Telefonovanie je s novým CAT S52 príjemné. Kvalita a hlasitosť zvuku sú na veľmi dobrej úrovni. S náhodnými výpadkami signálu a podobnými problémami som sa nestretol ani raz. Štandardom je NFC, Bluetooth vo verzii 5.0 a GPS. Navigovanie bolo absolútne bezproblémové. Niekedy som narazil na o niečo pomalšie načítavanie aplikácie Google Mapy. Pripisujem to pomalšiemu procesoru.

CAT S52 suflik SIM microSD

  • Škoda, že výrobca nevybavil novinku termokamerou

Poteší USB-C konektor na spodnej strane. Štandardom je tiež podpora sietí LTE. Za veľkú výhodu považujem samostatné sloty na pamäťovú kartu a dve SIM karty. Môžete tak naraz využívať všetky výhody Dual SIM a podpory pamäťových kariet.

CAT S52 USB konektor

V nastaveniach si jednoducho môžete pozrieť vašu dátovú spotrebu a nastaviť limity či upozornenie po prečerpaní vami nastaveného objemu dát.

Fotoaparát: Tu sa vylepšovalo najviac

Fotoaparát nového CAT S52 ma asi prekvapil najviac. V pozitívnom slova zmysle. Opäť tu platí, že sa na nič nehrá. Vzadu sa nachádza len jeden snímač, takže na širokouhlé či priblížené fotografie rovno zabudnite. Fotoaparát ponúka rozlíšenie 12 megapixelov a svetelnosť f/1.8. Optická stabilizácia chýba, k dispozícii je elektronická.

Fotografie je možné vytvárať v týchto rozlíšeniach a pomeroch strán:

  • 12 MP (4:3)
  • 8 MP (16:9)
  • 5 MP (4:3)
  • 2 MP (16:9)
  • 1 MP (16:9)

Keďže displej má pomer strán 18:9 (2:1), žiadna fotografia nebude úplne natiahnutá. To je trochu škoda.

Foto aplikácia

Aplikácia, ktorá obsluhuje fotoaparát, je celkom jednoduchá. A celkom príjemná. S aplikáciami od Samsungu či Huawei ju porovnávať nemôžem, ponúka podstatne menej funkcií. No všetko podstatné sa tu predsa len nachádza. V základe máte na výber z troch možností – fotografia, video a portrét.

CAT S52 fotografovanie

Profesionálny režim tu chýba úplne, spoľahnúť sa musíte čisto na automatiku. K dispozícii sú funkcie ako automatická detekcia tváre, môžete si nechať zobraziť mriežku, aktivovať blesk, HDR či časovač. S aplikáciou sa pracuje veľmi dobre a je dostatočne svižná, nič neseká a celkovo som s ňou spokojný.

Kvalita fotografií

Príjemným prekvapením pre mňa bola kvalita fotografií. Pri odolných smartfónoch nie som veľmi zvyknutý na kvalitné fotoaparáty. Nehovorím, že CAT S52 bude konkurovať s tými najlepšími. Avšak fotky sú veľmi pekné a kvalitné. Počas pekného slnečného dňa to inak ani nemôže byť. Problém nemá ani s náročnejšími scénami, fotografie sú vyvážené aj v nestabilných svetelných podmienkach. Svoju úlohu na tom zohráva dobre zvládnuté HDR.

Príjemnejšie prekvapenie prišlo večer. Nočné fotky sú pekné, obsahujú minimum šumu, farby sa nezlievajú a celkom dobre si poradí aj s náročnejšími svetelnými prechodmi. Škoda, že výrobca nezakomponoval ešte nejaký špeciálny nočný režim, ktorý by fotografie ešte viac vylepšil.

Večerná portrétová fotografia s rozmazaným pozadím

Selfie

Predný selfie fotoaparát disponuje rozlíšením 8 megapixelov. Počas slnečného dňa sú fotografie priemerné. V interiéri alebo za zhoršených svetelných podmienok kvalita ešte rapídne klesne. Je viditeľný silný šum a fotky sú rozmazané. Poteší prítomnosť portrétového režimu, ktorý dokáže efektne rozmazať pozadie. Zo selfie fotoaparátu rozhodne nemám také dobré pocity ako z toho hlavného. Skôr naopak. Škoda.

Video

Parametrami opäť nijako nevyniká. Maximom je natáčanie videa vo FullHD rozlíšení pri 30 snímkoch za sekundu. Avšak samotná kvalita videa prekvapila. S tými najlepšími sa samozrejme merať nemôže, ale video je príjemné, neseká a celkom dobre je zvládnutá aj stabilizácia obrazu.

Preostrovanie je v prevažnej väčšine prípadov veľmi rýchle, niekedy sa mu ale nechce a trvá to dlhšie. V noci ide kvalita videa dole. Nie len samotné farby, ale v slabších svetelných podmienkach prichádza aj nepríjemné trasenie.

Batéria: Nečakane dobrá výdrž aj s menšou batériou

Nový odolný CAT ponúka štíhlejšie telo a kapacita batérie v tom prípade musela tiež trochu ustúpiť. CAT S52 disponuje batériou s kapacitou 3100 mAh. V dnešnej dobe je to už podpriemer, vyššie číslo by určite vyzeralo lepšie. Avšak samotný údaj o kapacite batérie ešte nehovorí o reálnej výdrži. Tá je na moje prekvapenie veľmi dobrá, ba až nadštandardná.

S týmto smartfónom sa pravdepodobne nebudete nonstop hrať. Pôjde skôr o pracovný nástroj, prípadne prístroj, na ktorý sa môžete spoľahnúť za akýchkoľvek podmienok. Dôležité bude, aby ste vedeli telefonovať, napísať SMS správu či mať prístup na internet. A toto vám CAT S52 ponúkne. Zariadenie si viem predstaviť v rukách používateľov, ktorí pracujú v podmienkach, kde by iné smartfóny nevydržali.

CAT S52 skener odtlackov prstov

Ak sa na ňom chcete hrať, radšej zabudnite. Maximálne nejaké menej náročné 2D hry. Toto nie je smartfón pre deti na hranie. Už ale odbočujem. Pri normálnom používaní sa dostanete s výdržou kľudne aj na dva dni. Aj môj náročný deň zvládol nový CAT S52 bez problémov, večer som stále mal nejakú rezervu. V oblasti výdrže môžem tento smartfón jednoznačne odporučiť a môžete sa naň spoľahnúť.

CAT S52 hardverove tlacidla

V nastaveniach sa pre prípad núdze ešte nachádza jednoduchý šetriaci režim, ktorý by mal výdrž batérie ešte o niečo predĺžiť.

Počas nabíjania som nameral tieto hodnoty:

  • 15 min: 18 %
  • 30 min: 34 %
  • 45 min: 51 %
  • 60 min: 68 %
  • Celkové nabitie: 2:14

Nabitie batérie z 0 na 100 % je pomalé. Vyše dvoch hodín sa dnes už nehodí. V balení je nabíjačka s výkonom 10 W. Za pol hodinu nabíjania máte 34 %, tie najlepšie smartfóny dnes už zvládnu približne 70 %.

Záverečné hodnotenie: Nie je to masovka

CAT S52 je smartfón pre určitú skupinu ľudí. Nesnaží sa zaujať najlepšími špecifikáciami, bezrámikovým displejom či skenerom v displeji. Jeho pridaná hodnota je niekde inde. Používatelia, ktorí hľadajú odolný smartfón, po ňom s najväčšou pravdepodobnosťou siahnu. Dokáže im ponúknuť dostatočnú výdrž a nemusia s ním zaobchádzať v rukavičkách. Takéto zariadenie sa nekupuje na pol roka, ale na dlhší čas. A verte tomu, že aj o dva – tri roky vám bude stále fungovať. Celý a nerozbitý.

CAT S52 zadna strana

Najväčším problémom je jeho cena. Tá je 499 eur, čo je vzhľadom na výbavu pomerne dosť. Veľmi ma potešil kvalitný fotoaparát, najviac zamrzí slabší procesor a displej s nízkym rozlíšením.

Konkurencia

Samsung Galaxy Xcover 4S

Obrnený smartfón od Samsungu ponúka menší displej s uhlopriečkou rovných 5 palcov. Zariadenie je celkovo kompaktnejšie a viac sa hodí aj do ženských rúk. Zadný kryt je dokonca odnímateľný. Hlavnou výhodou je jeho cena, ktorá je polovičná. Stráca kapacitou operačnej pamäte a tiež trochu aj dizajnom. Rovnako kapacita batérie je nižšia, len 2800 mAh.


Samsung Xcover 4S displej

CAT S61

Konkurenciu musíme hľadať aj vo vlastných radoch. Stále najvybavenejším modelom zostáva CAT S61. Oproti novinke je podstatne robustnejší a neponúka taký uhladený a štýlový dizajn. Ponúka vyšší výkon, kvalitnejší displej, termokameru, merač kvality ovzdušia či laserový meter. To sú funkcie, ktoré sa môžu hodiť. Batéria ponúka kapacitu až 4500 mAh. Zaostáva kvalitou fotoaparátu a hlavne cenou, ktorá je podstatne vyššia.


7

CAT S52

Odolný smartfón, ktorý sa snaží zapôsobiť zaujímavým, štíhlejším a uhladenejším dizajnom. A to sa mu darí. Vyzerá dobre, pričom stále spĺňa všetky náležitosti poriadne odolného zariadenia. Medzi ďalšie výhody patrí kvalitný fotoaparát a nadštandardná výdrž batérie. Horšie je to s výkonom, procesor je slabý. Rovnako slabý je aj displej. Privítal by som tiež nejaké outdoorové funkcie navyše, tie však chýbajú. Za 500 eur síce nájdem oveľa výkonnejšie zariadenie, avšak otázne je, ako je to s jeho odolnosťou. CAT S52 si svojich priaznivcov určite nájde.

zobraziť celú recenziu
90 %
Konštrukcia a dizajn
60 %
Displej
60 %
Výkon
80 %
Výdrž batérie
50 %
Cena
80 %
Fotoaparát

  • Odolná konštrukcia
  • Oprava rozbitého displeja v rámci záruky
  • Veľmi slušný fotoaparát
  • Plnohodnotný Dual SIM, samostatný slot na microSD
  • Rýchly a presný skener odtlačkov prstov
  • Výdrž batérie

  • Cena
  • Žiadne outdoorové funkcie \"navyše\"
  • Slabý displej
  • Slabý výkon
  • Pomalé nabíjanie
  • Chýba odomykanie tvárou
4.12.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+