MojAndroid

CAT S61 je pokračovaním úspešného minuloročného modelu CAT S60, ktorý priniesol okrem zvýšenej odolnosti napríklad aj termokameru a iné zaujímavé outdoorové funkcie, ktoré bežne v smartfónoch nenájdete. Dnes tu máme nástupcu, ktorý prichádza s vylepšenými funkciami, vyšším výkonom a kvalitnejším displejom.

Konštrukcia a dizajn: Presne podľa očakávania

CAT S61 je vzhľadom k veľkosti displeja naozaj obrovské zariadenie. Rovnako v porovnaní s ostatnými smartfónmi pôsobí trochu neohrabane. Minimálne hrúbka je nadpriemerná, oproti ostatným až dvojnásobná. Nie je to však zariadenie pre masy, je určený pre určitú skupinu ľudí, ktorým tieto rozmery prekážať nebudú a využijú jeho iné prednosti. Rozmery smartfónu sú 150 x 76 x 13 mm. Konštrukcia je spracovaná kvalitne, výrobca hovorí, že vydrží opakované pády z výšky až 1,8 metra bez ujmy na zdraví. Rovnako ponúka certifikáciu IP68, no výrobca išiel ešte o trochu ďalej a garantuje výdrž v hĺbke až 3 metre po dobu jednej hodiny. IP68 štandardne garantuje prežitie smartfónu v hĺbke 1,5 metra po dobu 30 minút. O výdrž konštrukcie sa tak budúci majitelia rozhodne nemusia báť, vydrží toho naozaj veľa. Presne to je hlavnou výhodou tohto smartfónu.

Rám je kovový a obopína celé zariadenie. Na prednej strane sa nachádza 5,2″ displej, pod ktorým nájdeme trojicu fyzických tlačidiel ovládajúcich softvér smartfónu. Stláčajú sa veľmi dobre a isto, s ich používaním sme nemali žiadny problém. Pravdou je však fakt, že tieto tlačidlá sú v najnovších smartfónoch softvérové. Výrobca však určite mal svoje dôvody, prečo sa rozhodol ísť touto cestou. Nad displejom nájdeme mriežku reproduktora, slúžiaceho na telefonovanie, predný fotoaparát a, samozrejme, nechýbajú potrebné senzory.

Horná strana obsahuje 3,5 mm audio konektor, ktorý je krytý kovovou záslepkou, ktorá má na vnútornej strane gumu. Tá zabraňuje vniknutiu vody do zariadenia. Rovnako sa tu nachádza najzaujímavejší dizajnový prvok zariadenia, vystupujúca časť, ktorá pripomína anténu, aká sa používala v starších telefónoch. Na nej sa nachádza názov výrobcu. Pravá strana obsahuje tlačidlá ovládania hlasitosti a tlačidlo, ktoré slúži na rozsvietenie/zhasnutie displeja. To je príjemne vrúbkované a ľahko rozoznateľné. Tlačidlá sa ovládajú veľmi dobre, odozva a aj ich reakcie sú na slušnej úrovni. Pod nimi sa nachádzajú ešte dierky, pomocou ktorých dokáže smartfón odmerať teplotu či vlhkosť. Zvláda dokonca určiť kvalitu ovzdušia a upozorní vás, ak niečo nie je v poriadku.

Ľavá strana zariadenia obsahuje veľkú krytku, po ktorej odňatí sa dostanete k slotu na SIM kartu a pamäťovú kartu. Tá je z vnútornej strany taktiež gumová, čím zaručuje vodeodolnosť smartfónu. Vyberá sa trochu ťažšie, no aspoň nemáte pocit, že ide odpadnúť a vyzerá, že vydrží dlho. Pod touto krytkou nájdeme ešte oranžové tlačidlo. To je možné nastaviť podľa seba a priradiť mu spustenie vami zvolenej aplikácie. Tú je možné nastaviť na krátke, ako aj na dlhé stlačenie tlačidla. To znamená, že mu môžete priradiť maximálne dve vami najčastejšie používané aplikácie.

Spodná strana obsahuje reproduktor a USB-C konektor, ktorý je taktiež krytý gumenou záslepkou. Zostáva nám už len zadná strana, ktorá je naozaj veľmi zaujímavá. Okrem štandardného názvu výrobcu a gumeného povrchu, ktorý je veľmi príjemný na dotyk, sa tu nachádzajú ešte iné zaujímavé prvky. Samozrejmosťou je objektív fotoaparátu. Tie sú vlastne dva, no ten druhý slúži ako termokamera. Pod nimi sa nachádza LED blesk, ktorý nesmie chýbať na žiadnom modernom smartfóne. V spodnej časti zadnej strany nájdeme ešte jeden zaujímavý prvok. Je ním laserový merač vzdialenosti, ktorý funguje do vzdialenosti 8 metrov.

Po konštrukčnej stránke teda zariadenie veľmi neprekvapilo, no ani nesklamalo. Pre svoju cieľovú skupinu je konštrukcia ideálna. Je robustná, odolná a zvládne aj nešetrné zaobchádzanie. Jeho dizajn zaujme už na prvý pohľad, pretože je iný. Od ostatných “placiek” sa dostatočne odlišuje a veľmi ľahko ho medzi nimi rozoznáte. Jedinou nevýhodou by mohla byť absencia skeneru odtlačkov prstov. Zariadenie tak budete musieť odomykať klasicky, pomocou hesla či kódu.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
20.8.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+