MojAndroid

Systém – čistý Android s drobnými vylepšeniami

Ako je už dobrou tradíciou, CAT S40 ponúka prakticky čistý systém Android 5.1 Lollipop. K dispozícii tak budete mať všetky výhody a funkcie tohto systému a poteší aj fakt, že výrobca sa so systémom veľmi nehral a doplnil iba niekoľko miniatúrnych zmien, ktoré si možno na prvý pohľad ani nevšimnete.

CAT S40 Screenshot 15 CAT S40 Screenshot 2 CAT S40 Screenshot 3

Celkový zážitok zo systému je teda porovnateľný s tým, aký získate z akéhokoľvek iného zariadenia bez užívateľskej nadstavby. Štandardná uzamykacia obrazovka s upozorneniami a skratkami pre spustenie fotoaparátu a aplikácie telefónu nájdeme aj tu. Po odblokovaní narazíme na štandardné pracovné plochy a menu s aplikáciami. Ak by ste si chceli zážitok ešte viac priblížiť čistému Androidu, stačí, keď si z obchodu Play stiahnete Google Launcher a získate aj vertikálne posúvanie v menu s aplikáciami a aplikáciu Google Now priamo na domovskej obrazovke.

CAT S40 Screenshot 6 CAT S40 Screenshot 7 CAT S40 Screenshot 8

V notifikačnej lište nájdeme štandardné skratky pre rýchle nastavenia a odkaz do úplnej aplikácie nastavení. Tu nečakajte žiadne extra možnosti. Do očí udrie najmä funkcia Programovateľné tlačidlo, ktorá umožní nastaviť akciu k špeciálnemu žltému tlačidlu umiestnenému v ľavej stene telefónu. Toto tlačidlo môže robiť skutočne veľké množstvo funkcií – môže spsutiť batériu, prebudiť zariadenie, zobraziť notifikácie či otvoriť ktorúkoľvek aplikáciu vo vašom zariadení.

CAT S40 Screenshot 9 CAT S40 Screenshot 1 CAT S40 Screenshot 13

Keď už sme pritom, počet predinštalovaných aplikácií v systéme je obmedzené na minimum. Nájdeme tu štandardné aplikácie Google a potrebné nástroje, ktoré obsahuje každý telefón s čistým systémom Android. Okrem toho je tu pár titulov navyše – špeciálny obchod s aplikáciami, antivírový program, známe tituly Flashlight a Clean Master, odkaz na webovú adresu výrobcu, kancelársky balí Office Suite a niekoľko aplikácií od Microsoftu vrátane úložiska OneDrive a poznámkovej aplikácie OneNote.

Po softvérovej stránke sme tak s telefónom nemali žiadne problémy. Výrobca nerobil žiadne výrazné zásahy do čistého systému Android a ostal verný tomu, čo ponúka štandardne Google. To nám vôbec problém nerobí a veríme, že väčšina používateľov s tým problém tiež mať nebude. Nájdu sa tu preidnštalované najdôležitejšie aplikácie a všetko ostatné je možné stiahnuť z obchodu Play.

Multimédiá – príjemné prekvapenie

Nikto nečaká, aby bol CAT S40 multimediálny smartfón. Napriek tomu v niektorých smeroch predbieha aj oveľa drahšie zariadenia s výraznejším zameraním na multimédiá. 4,7-palcový displej zrejme nebude dostatočne veľký na pokročilú prácu s multimédiami a aj videá, seriály či filmy si tu zrejme pozriete iba sporadicky. Na bežnú prácu s aplikáciami ale postačí a zvládne aj menej náročný dokument.

Poteší reproduktor na prednej strane pod displejom, ktorý sa tu nachádza najmä z praktických dôvodov spevnenia konštrukcie, no zároveň dobre slúži multimédiám. Nejde o najlepší reproduktor, aký na smartfónoch nájdeme, no je dostatočne hlasný a jeho umiestnenie je logické, čo veľmi chválime. Zrejme ho nevyužijete na dlhodobé počúvanie hudby, no ak budete chcieť priateľom ukázať vtipné video v rušnom prostredí, možno vás až prekvapí jeho hlasitosť.

Najväčším problémom pri práci s multimédiami je nedostatok výkonu, čo môže celý zážitok pokaziť. Na to budete musieť myslieť, no znovu pripomíname, že väčšina používateľov si toto zariadenie nekúpi preto, aby s ním pracovali s multimédiami. Aj preto nás telefón v tejto oblasti prekvapil, pretože napriek svojmu zameraniu ponúka veľmi dobré multimediálne možnosti.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

25.2.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+