MojAndroid

Stále nie je celkom jasné, ako sa vlastne 5G siete uchytia na trhu a čo všetko budú znamenať pre bežného používateľa. Samozrejme, okrem výrazne vyššej rýchlosti. S tým je však spojená aj cena alebo akési diferencovanie medzi službami. Nástup 5G by však mal byť razantný.

Ericsson predpovedá miliardu

S prognózami ohľadne nástupu 5G siete sa pasujú viaceré spoločnosti. Ak je však autor známy výrobca mobilných telefónov (aj keď slávu už má za sebou) a technológií, potom jeho prognóza zaujme viac, ako tie iné. Ericsson si dal námahu s odhadom už na konci roku 2018, kedy jeho prepočty a odhady hovorili o zásahu skoro 20% populácie a to pre rok 2024. Teda po nástupe a rozvoji novej technológie, by sme sa za päť rokov mali dočkať stavu, že 18% svetovej populácie bude 5G využívať. Tento odhad vyzeral racionálny a celkom triezvy.

Teraz však, niečo vyše šesť mesiacov po tom, ako Ericsson urobil svoj odhad na necelých 20%, ho upravil v novej správe. Tu už spoločnosť vkladá viac odvahy do svojich záverov a tak má byť v identickom roku 2024 celkový podiel 5G sietí a jej využívanie v celosvetovom meradle na úrovni 45%. A to je v prepočte na užívateľov, 1,9 miliardy. Za určitých okolností,, keď sa 5G nasadí aj na zdieľanie pre LTE pásma, je možné predpokladať nárast až na úrovni 65%. Všetky tieto čísla sa však budú pasovať s realitou, ktorá bude tlačiť na zákazníka najmä cenou. To bude v úvode celkom jasný rozlišovací prvok, okrem samostatných služieb alebo paušálov. Čiže ak si vyberiem a chcem používať 5G sieť svojho operátora, tak jednak musí byť spustená do prevádzky a v úvode, pokým sa všetko stane nejak bežným, bude pre 5G samostatný paušál a služba. A to nemusí byť pre každého jasnou voľbou.

Nové smartfóny sú nutné

Ak ide operátor stavať 5G sieť, musí byť zabezpečený aj opačný segment, teda ten, ktorý jej využívanie umožní. Aj Ericsson predpokladá, že rast predaja 5G smartfónov bude enormný aj na sklonku roku 2019 a pre tento aktuálny rok je zároveň spracovaný odhad o počte zákazníkov, ktorí už tieto siete a ich možnosti budú naplno využívať. Malo by ich byť približne desať miliónov. Potom porovnanie s rokom 2024 a jeho 1,9 miliardami vyzerá ako neuveriteľný skok. Je to však iba odhad, samozrejme.

Ešte za zmienku stojí prehľad rozširovania novej 5G siete podľa kontinentov. Najlepšie je na tom USA, kde do konca roka 2024 je odhad využívanie novej technológie na úrovni 63% zákazníkov. Po Severnej Amerike nasleduje Ázia (47%) a na treťom mieste Európa so 40% využívajúcich zákazníkov. Uvidíme, ako na tom bude Slovensko, odhad 40% ako pre Európu sa mi zdá pre nás nadsadený.

23.6.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+