MojAndroid

Waze je bezplatná mobilná komunitná GPS navigácia. Zadarmo dostupné mapy síce zatiaľ neponúkajú také podrobné pokrytie ako platené mapy konkurencie, ponúkajú však výhodu v podobe dopravných informácií z nášho regiónu. Hlásenia o kolónach, hliadkach, nehodách a iných nebezpečenstvách tvoria priamo používatelia a teda Waze nepotrebuje u nás chýbajúce RDS-TMC.

Pre zobrazovanie aktuálnych dopravných informácií samozrejme musíte byť online. Bežná 30-minútová cesta so zapnutou dátovou kompresiou zhltne približne 150 – 300 kB dát, pri opakovaných prejazdoch rovnakými úsekmi je dátová náročnosť ešte nižšia.

Waze zatiaľ nie je určený na hľadanie neznámych miest. Ulice Bratislavy a hlavné cestné ťahy sú pokryté výborne, malé dedinky či čísla domov už budeme hľadať ťažšie.

Účelom navigácie je najmä pomôcť pri pravideľnom dochádzaní do práce a domov. Navigácia sa snaží navrhúť tú najrýchlejšiu cestu s ohľadom na automaticky zistené rýchlosti na všetkých alternatívnych cestách. Narozdiel od Google Maps síce nezobrazuje zelenou farbou úseky s plynulou premávkou, zohľadňuje ich však pri výpočte trasy. Navrhnutá cesta nemusí byť vždy optimálna, výsledky sa ale zlepšujú z mesiaca na mesiac a s každým novým používateľom. 

Na mape uvidíte okrem cestných upozornení či fotografií dopravnej situácie aj ikonky ďalších používateľov – Wazerov. Ak si vo Waze nastavíte aj svoje Facebook konto, automaticky sa vám zobrazia aj všetci vaši priatelia ktorí práve používajú Waze. Priatelia sa zobrazujú s ikonkou Facebooku. Ochrana súkromia je samozrejmosťou – iba vy rozhodnete čo chcete zverejniť, prípadne môžete zostať úplne v anonymite.

Za posledné 2 týždne používalo Waze na území Bratislavy viac ako 1000 unikátnych Wazerov, z toho takmer stovka používateľov jazdila denne. Waze má na Slovensku aj množstvo nadšencov dobrovoľníkov, ktorí sa starajú o aktuálnosť mapy a reagujú na nahlásené chyby. V posledných mesiacoch urobila komunita skvelú prácu, vďaka ktorej je prínos aplikácie stále väčší. Či už budete chcieť Waze používať na obchádzanie zápch alebo sa stanete aktívnym členom, komunita vás s nadšením privíta a v prípade nejasností pomôže cez Waze fórum v slovenčine.

Waze je možné zadarmo sťahovať z Android Marketu. Okrem Androidu je dostupný aj pre iOS a Symbian.

Waze: Community GPS navigation
Waze
Verzia 2.4.0.26 (12. 9. 2011)
Veľkosť 8,6 MB
1.5+

Zadarmo

22.12.2011

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+