MojAndroid

Ako ukázal čas, riskantný krok v podobe uvedenia obrovitého „mobilu“ Galaxy Note sa s odstupom času dá hodnotiť ako naozaj úspešný projekt, čoho dôkazom je vyše 10 miliónov predaných kusov a nedávne uvedenie jeho nástupcu Galaxy Note II. Mnohí užívatelia však stále váhajú, či rozmery tohto zariadenia nie sú príliš limitujúce a či sa dá bez problémov používať a nosiť počas bežného dňa. Na túto a  podobné otázky sa pokúsim odpovedať v dnešnom článku všetkým, ktorí uvažujú nad kúpou takéhoto zariadenia na rozmedzí smartfónov a tabletov.

Samsung Galaxy Note u mňa vystriedal na pozícii hlavného telefónu HTC Desire HD, ktoré sa na tomto poste ohrialo takmer rok a pol. Tento smartfón patril v čase svojho vzniku na jeseň 2010 k najrozmernejším, dnes je však už jeho uhlopriečka 4,3 palca len niečo ako bežný priemer. Práve s týmto zariadením budem Note v článku občas porovnávať. Nepôjde pritom o klasickú recenziu, zameriam sa hlavne na subjektívne pocity z vyše polročného používania Galaxy Note.

Galaxy Note a

Tablet, alebo mobil?

Odpoviem hneď na začiatku: Galaxy Note podľa mňa určite nie je tablet. Je to telefón, síce veľký, prerastený, ale stále telefón. Rukami mi prešlo viacero tabletov od renomovaných (a aj menej renomovaných) výrobcov s rôznymi uhlopriečkami, ale pocity, ktoré som mal pri ich používaní, sa nedajú porovnať s pocitmi pri používaní Note. Užívateľský zážitok pri používaní povedzme 7 palcového tabletu je predsa len úplne iný – schválne nehodnotím či lepší, alebo horší; proste iný, je to iná trieda a iné zariadenie.

Mobilita a ovládanie

Toto je oblasť, ktorá je asi najviac kontroverzná a diskutovaná. Rozmery Galaxy Note s jeho 5,3 palcovým displejom boli v čase jeho predstavenia skutočne unikátne a nikdy nezabudnem na šok, ktorý som zažil pri prvom kontakte s ním. V porovnaní s vtedajšími 4,3 palcovými mobilmi to bol proste obor.

Galaxy Note a Desire HD

Doba odvtedy pokročila, displeje sa nafúkli až na 5 palcov a rozmery Notu už nie sú také zarážajúce. Napriek tomu musím priznať, že dodnes mi jeho nosenie robí trochu problémy a je to skutočne veľké „hebedo“. Teraz v zime je to menší problém, vo vrecku vetrovky sa stratí, ale cez leto ho nosím väčšinou v príručnej taške (tzv. buzitaškeJ). V prípade potreby sa zmestí aj do vrecka riflí, to je však veľmi nepohodlné a neviem si predstaviť stráviť takto celý deň. U Desire HD som takýto problém nemal a telefón som bez problémov nosil vo vrecku nohavíc.

Kvôli veľkosti displeja je ovládanie jednou rukou prakticky nemožné. Nemám práve malé ruky, ale napriek tomu nedokážem palcom obsiahnuť celú plochu displeja a telefón si musím v ruke kadejako posúvať, čo nie je práve pohodlné a navyše hrozí riziko pádu. V Nastaveniach je síce možnosť posunúť klávesnicu, vytáčanie a kalkulačku na ľavú, alebo pravú stranu displeja, problémy s používaním to však rieši len čiastočne. Na dokonalé ovládanie Notu proste treba obe ruky. Oproti Desire HD je to výrazný rozdiel, spomínaný telefón som bez akýchkoľvek problémov ovládal jednou rukou a palcom dosiahol prakticky na celý displej.

Keď to zhrniem, napriek nesporným výhodám veľkého displeja je jeho nosenie a ovládanie v teréne dosť veľkým problémom. Pri výbere ďalšieho telefónu to bude pre mňa veľká dilema – uprednostniť veľký displej, alebo kompaktné rozmery.

Digitizér

Digitizér je ochranné sklo nad displejom, teda dotyková plocha, ktorá sníma dotyky prstov. U Galaxy Note je vyrobené z odolného Gorilla Glass, avšak úplne odolné voči poškriabaniu nie je. Po siedmich mesiacoch používania sa na ňom nachádza pár drobných škrabancov a množstvo mikroškrabancov. Tie sa zrejme nevytvárajú ani tak na samotnom Gorilla Glass, ako skôr na olejofóbnej vrste, ktorou je pokryté a ktorá má znížiť množstvo zachytávaných otlačkov. Podotýkam, že telefón vždy nosím v puzdre – bez neho by digitizér vyzeral určite horšie. Desire HD bolo na tom v tomto smere oveľa lepšie, rok som ho nosil bez puzdra a sklo bolo hladké ako zrkadlo.

Galaxy Note b

Displej

Považujem ho za pýchu a prednosť Notu. O Super Amoledoch sa toho popísalo dosť niektorí chvália živé farby a výraznú čiernu, iní ich považujú za presaturované. Osobne sa mi farebné podanie Notu páči a hoci má isté nedostatky (hlavne zobrazenie bielej), považujem ho za pekné. Samozrejme, v poslednej dobe sa rozdiely medzi IPS, Super LCD a Super Amoled výrazne zmenšili, subjektívne sa mi však stále najviac páči posledný menovaný.

HD rozlíšenie na 5,3 palcovom displeji považujem za úplne dostačujúce. Nikdy som pri práci alebo zábave nemal pocit obmedzenia, zobrazenie je krásne jemné, posúvanie a zoomovanie úplne plynulé. Som zvedavý na novú generáciu Full HD displejov, reálny rozdiel bude určite trochu viditeľný, ale na obrazovke mobilu mi plne stačí takéto rozlíšenie, ktoré má aj môj 15,6 palcový notebook.

Operačný systém

Telefón v čase kúpy obsahoval Android 2.3.6, ihneď však bola k dispozícii aktualizácia na 4.0.3 Ice Cream Sandwich a neskôr ešte na 4.0.4. Na Jelly Bean už netrpezlivo čakám od posledného kvartálu 2012, snáď sa dočkám v marci, ako Samsung naposledy sľúbil…

Rýchlosť systému by som označil ako priemernú. Hlavne pri prechode z domovskej obrazovky do menu, do telefónnych funkcií, alebo Nastavení sú badateľné drobné zdržania. Našťastie s reštartmi, alebo zamrznutiami systému problém nemám.

Užívateľská nadstavba Touchwiz mi neprekáža, ale ak by v telefóne nebola, príliš by mi za ňou smutno nebolo, všetko potrebné sa dá doinštalovať z Google Play. Skôr som zvedavý na funkcie z Galaxy S III a Galaxy Note II ako Pop Up Play, Multi-Window či rozšírená funkcionalita pera S Pen, ktoré by mali byť dostupné s aktualizáciou na Jelly Bean.

Galaxy Note S Pen

V dnešnom mobilnom svete, kde nový topmodel prichádza už takmer každý polrok, rastie výkon smartfónov raketovým tempom. Napriek tomuto trendu mi Note zatiaľ bohato postačuje na väčšinu náročných aplikácií a hier a kvôli výkonu ho zatiaľ určite meniť nebudem.

Spomeniem ešte jeden detail – pri náročných aplikáciách a hrách sa telefón výrazne zahrieva. V lete sa teplota batérie občas vyšplhala až na 54 stupňov, čo je už naozaj dosť.

Softvérová výbava

Viacero aplikácií, ktoré sú v telefóne predinštalované, mi vyhovuje natoľko, že som alternatívy ani nehľadal. Platí to o jednoduchom správcovi súborov Moje súbory, ktorého funkcie mi však úplne stačia, alebo o Správcovi úloh, kde je možné ukončiť aktívne aplikácie, prečistiť RAM prípadne skontrolovať obsadenosť vnútorných úložísk a micro SD karty. Využívam kalendár s názvom Plánovač S, skvelá je Baterka s widgetom a tromi stupňami intenzity svietenia.

Galaxy Note  - domovská obrazovka

Na prehrávanie hudby najčastejšie využívam vstavaný prehrávač, niekedy použijem Jet Audio Basic, doinštalovaný z Google Play. K predinštalovanému Polaris Office som ešte pridal výborný bezplatný Kingsoft Office a alternatívou ku Google Mapám je u mňa všestranný Locus. Pôvodnú skromnú uzamknutú obrazovku nahradil Active Lockscreen a chýbajúce widgety zase Android Pro Widgets.

Naopak, nevyužívam vstavaný internetový prehliadač, po dlhšom hľadaní a testovaní som nakoniec zakotvil u Boat Browsera, ktorý na Note posúva stránky najplynulejšie a navyše korektne zalamuje text a prispôsobuje ho veľkosti displeja. Namiesto Prehrávača videí používam bezkonkurenčný MX PlayerAirDroid nahradil Kies pri bezdrôtovej komunikácii s PC.

Galaxy Note - uzamknutá obrazovka

Z ostatných aplikácií najčastejšie používam Dic-o anglicko-slovenský slovník, Aldiko a Cool Reader na čítanie elektronických kníh, Shazam alebo Track ID na rozpoznávanie hudby a Endomondo pri behaní. Viber je skvelou alternatívou na internetové telefonovanie a posielanie správ a c:geo je pre mňa úžasnou pomôckou pri geocachingu. Hry vymenovávať nebudem, ale ako pamätníkovi starých čias v mojom Note nemôže chýbať vydarený emulátor ZX Spectra s názvom Marvin a v poslednej dobe aj najlepší emulátor PlayStation (a mnohých ďalších konzol), Retro Arch.

Navigácia

Navigáciu v telefóne používam od čias Nokie N73 a u Note považujem túto funkciu v mobile dotiahnutú do dokonalosti. Obrovský displej sa vyrovná drvivej väčšine jednoúčelových navigácií, dopravné informácie sú k dispozícii vďaka internetu a na orientáciu v neznámych mestách poslúžia Google Mapy a obdobné aplikácie. Rýchlosť zafixovania signálu a presnosť určenia polohy sú ukážkové, k čomu zrejme prispieva okrem GPS aj podpora Glonass.

Vyskúšal som viacero navigačných aplikácií, ale už roky zostávam pri Sygic. Zatiaľ som nenašiel nič, čo by sa mu vyrovnalo a neustále vylepšovanie je vidieť. Jedinou alternatívou, ktorú používam na známych cestách, je Waze, sociálna navigácia, ktorá sa tiež búrlivo vyvíja.

Dotykové pero S Pen

Práve integrovaný stylus je niečo, čo tento tabletofón výrazne odlišuje od iných podobných prístrojov. Nepoužívam ho síce extrémne často – sú dni, kedy ho z telefónu nevytiahnem – ale v niektorých situáciách je nenahraditeľné a som rád, že je súčasťou výbavy.

Galaxy Note - Poznámka

Najčastejšie ho používam na tvorbu rýchlych poznámok a pripomienok. Dokážem ním písať rýchlejšie ako na virtuálnej klávesnici a nie som nijako obmedzovaný – poznámka môže vyzerať prakticky rovnako, ako napísaná na papieri. Páči sa mi aj možnosť rýchleho vyhotovenia screenshotu podržaním pera na displeji za súčasného stlačenia tlačidla a následná rýchla úprava obrázku  – dopísanie textu, zvýraznenie, vystrihnutie jeho časti, alebo proste len také čarbanie:-) Používam to často, keď ma na internete alebo v prehrávanom filme niečo zaujme a chcem si to odložiť ako inšpiráciu.

Fotoaparát a natáčanie videa

Hodnotu 8 MPix, ktorou disponuje snímač v Galaxy Note považujem za úplne dostačujúcu a 13 či viac MPix mi vôbec nechýba. Výborná je aj rýchlosť aktivácie fotoaparátu, ale ocenil by som trochu rýchlejšie zaostrovanie – v tomto smere majú nové modely výrazne navrch. No a dosť mi prekáža nevhodne riešené krycie sklíčko fotoaparátu, ktoré vôbec nie je zapustené pod povrch, kvôli čomu je zraniteľné a náchylné na škrabance.

Kvalita fotiek je dobrá. Nie výborná, ani nedostatočná, proste dobrá. Je to klasický mobilný fotoaparát, ktorý v exteriéri a za dobrých svetelných podmienok robí pekné fotky, ale pri menšom svetle a v miestnostiach je ihneď badateľný šum. Problémom v takýchto prípadoch sú aj pohybujúce sa predmety, ktoré sú väčšinou rozmazané.

Natáčanie vo Full HD rozlíšení 1920 x 1080 pixlov nevyužívam, postačuje mi HD 1280 x 720. S kvalitou som spokojný, bonusom je skutočne vysoká úroveň videa natáčaného za (takmer) úplnej tmy. To je mimoriadne plynulé a zatiaľ najlepšej kvality zo všetkých mobilov, ktoré som vlastnil, alebo testoval. Poteší aj silná dióda, ktorá dokáže úplne tmavú miestnosť osvetliť tak, že na videu je pekne rozoznať, čo natáčate.

Samsung Galaxy Note fotoaparát

Záver

Keď to všetko zhrniem, Note má pre mňa okrem menej podstatných drobností, ako nevhodne riešené sklíčko fotoaparátu, alebo menej odolný digitizér, len jednu zásadnú nevýhodu – veľké rozmery. Všetko ostatné – výkon, displej, odladenie systému, navigačné schopnosti, atď. je na dostatočnej, dobrej, alebo dokonca výbornej úrovni.

Jeho nástupca Galaxy Note II, ktorý som mal možnosť približne týždeň testovať, je na tom ešte lepšie – ponúka oveľa výkonnejší hardvér, vylepšené a rozšírené možnosti využitia pera S Pen a silnejšiu batériu. Čo sa nezmenilo, je kvalita displeja a hlavne rozmery – hoci je Note II o niečo tenší, zároveň je aj o trochu dlhší.

Práve rozmery budú hlavným faktorom, ktorý ma pri výbere nasledujúceho telefónu bude odrádzať od ďalšej generácie Notu, alebo podobného prístroja iného výrobcu. Pokiaľ sa neobjaví nejaká úplne nová technológia – napr. ohybné displeje – zostane veľkosť moderných telefónov veľmi obmedzujúcim faktorom pri mobilite. Zostáva dúfať, že výrobcovia sa okrem neustáleho zvyšovania výkonu a rozlíšenia zamerajú aj na riešenie takýchto zložitých, ale veľmi pálčivých problémov mobilného sveta.

16.2.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+