MojAndroid

Len nedávno bol predstavený nový model značky BlackBerry, ktorá patrí spoločnosti TCL. Novinka KEY2 po boku svojho staršieho súrodenca KEYone predstavujú jedinú možnosť kúpy, pokiaľ hľadáte smartfón s hardvérovou klávesnicou. Ktorý z nich sa ale oplatí viac?

Náš tip
BlackBerry KEY2 oficiálne: Tradičná forma, nový štýl

Dizajn: (Takmer) nič nové

Čo sa týka toho, ako súrodenci od BlackBerry vyzerajú jeden vedľa druhého a ako sa odlišujú, nie je to také pestré. V podstate tu nejde o nič výrazné – telefóny sú takmer nerozoznateľné. Dolnej polovici prednej strany KEY2 dominuje podobná QWERTY klávesnica, akou disponovala prvá generácia. Klávesy boli medzigeneračne zväčšené o 20%, takže ovládanie bude pohodlnejšie.

Klávesy sa zvýšili o 20% a pribudlo nové tlačidlo Speed Key
Klávesy sa zvýšili o 20% a pribudlo nové tlačidlo Speed Key
Náš tip
Dotykové ovládanie alebo smartfón s hardvérovou klávesnicou? | TÉMA

Ďalší rozdiel je už len v novom tlačítku Speed Key. To vám odteraz umožní nastavenými skratkami otvoriť aplikácie z ktoréhokoľvek miesta v telefóne. Pri KEYone sa to dalo iba z domovskej obrazovky. Za zmienku stojí fakt, že BlackBerry zachovalo audiojack aj tentokrát.

Náš tip
BlackBerry KEYone: Mení pohľad na vec nie len klávesnicou | RECENZIA

Výkon: Tu sa diali veci

Zdvojnásobenie kapacity RAM už stojí za osobitnú zmienku. Minulá generácia nebola ničím (okrem klávesnice) zvláštny smartfón. Ponúkala hardvér strednej triedy ako Xiaomi Redmi Note 4 a prestrelená cenovka potom zamrzela. Za zariadenie s 3 GB RAM (pri Black Edition 4 GB) a 32 GB úložiskom nie je každý ochotný vysoliť päť stoviek.

KEYone (naľavo) ponúka iba 3 GB RAM, zatiaľ čo KEYone Black Edition (napravo) ponúka 4 GB RAM
KEYone (naľavo) ponúka iba 3 GB RAM, zatiaľ čo KEYone Black Edition (napravo) ponúka 4 GB RAM
Náš tip
BlackBerry KEYone Black Edition: Viac RAM a zmena dizajnu | TEST

KEY2 je však v oblasti výkonu vyspelejší. Používateľovi ponúkne 6 GB RAM, úložisko môže mať 64 alebo 128 GB. Starší procesor Snapdragon 625 od spoločnosti Qualcomm tento rok v novom modeli vystrieda Snapdragon 660.

Softvér: Privítajme Oreo

Povedzme, že tu už nemalo BlackBerry ani na výber. Pokiaľ KEYone priniesol (v tej dobe najnovší) Android 7.1.1 Nougat, musela nová generácia priniesť novú verziu. A keďže predstavený Android P ešte nie je dostupný, výrobca osedlal KEY2 Androidom vo verzii Oreo 8.1.

KEY2 prichádza s operačným systémom Android 8.1 Oreo
KEY2 prichádza s operačným systémom Android 8.1 Oreo

Softvérovou novinkou sú aj vylepšenia skratiek ku niektorým aplikáciám, ktoré si majiteľ môže nastaviť. Tlačítko, ktoré slúži na vyvolanie skratiek Speed Key sme spomínali vyššie.

Fotoaparát: Aspoň ten je “trendový”

BlackBerry KEY2 ponúka oproti minulej generácii duálny hlavný fotoaparát. Rozlíšenie je 12+12 Mpix, pričom jednotlivé objektívy disponujú clonami f/1.8 a f/2.6 (teleobjektív s 2-násobným zoomom). Zamrzí absencia optickej stabilizácie, takže vaše videá budú možno v niektorých situáciách viacej roztrasené. Aspoň rozlíšenie je voliteľné až po 4K pri 30fps. Predná kamera disponuje rozlíšením 8 Mpix a clona sa zastavila na hodnote f/2.0.

Nové BlackBerry sa môže pochváliť duálnym fotoaparátom na zadnej strane
Nové BlackBerry sa môže pochváliť duálnym fotoaparátom na zadnej strane

Batéria a cena: Vyvolávajú pocit neistoty

Pokiaľ si to vezmeme logicky a zoberieme do úvahy, že kapacita batérie oproti minulej generácii klesla na hodnotu rovných 3 500 mAh (rozdiel 5 mAh), ale procesor si pravdepodobne vypýta menej, zrejme sa znovu môžeme tešiť na skvelú výdrž. Batériu je možné dobiť rýchlonabíjaním Qualcomm QuickCharge 3.0 cez konektor USB-C.

BlackBerry KEY2 si môžete nabiť nabíjačkou Qualcomm QuickCharge 3.0
BlackBerry KEY2 si môžete nabiť nabíjačkou Qualcomm QuickCharge 3.0

Cena je druhým faktorom, ktorý uvádza do rozpakov. Medzigeneračne totiž stúpla o 100 dolárov a BlackBerry KEY2 tak štartuje na cene 649 dolárov. Budú zákazníci ochotní zaplatiť túto sumu za novší model, alebo radšej siahnu po KEYone? Zanechajte nám svoj názor v diskusii pod článkom a zahlasujte v našej ankete nižšie.

Ktorý z modelov BlackBerry by ste si kúpili?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...
9.6.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+