MojAndroid

O bezdrôtovom nabíjaní mobilov sa hovorí už dlhý čas. Viaceré smartfóny obsahujú priamo v základe hardvér, potrebný na takéto nabíjanie a u iných stačí dokúpiť napr. špeciálny zadný kryt. Bezdrôtové nabíjanie však stále zostáva okrajovou záležitosťou a týmto spôsobom si mobil nabíja len málokto. Spoločnosti, stojace za jednotlivými štandardmi bezdrôtového nabíjania ich však ďalej vyvíjajú a snažia sa ich používania spraviť príjemnejším a pohodlnejším.

Náš tip
Broadcom umožní nabíjanie mobilu akoukoľvek bezdrôtovou nabíjačkou

Týka sa to aj štandardu Qi, za ktorým stojí zoskupenie Wireless Power Consortium (WPC). Podľa novej špecifikácie Qi v1.2 bude bezdrôtové nabíjanie možné realizovať na väčšie vzdialenosti než doteraz. Súčasný štandard Qi totiž umožňuje bezdrôtový prenos energie len na vzdialenosť 7 mm, nový ju zväčší až na 45 mm. Samozrejme, stále to nie je ideálne, ale po novom bude aspoň ľahšie zabudovať bezdrôtové nabíjanie do rôznych predmetov, napr. do dosky stola, palubnej dosky auta a podobne.

Nabíjačky a zariadenia štandardu Qi 1.2 budú spätne kompatibilné so súčasným štandardom Qi 1.1, hoci isté obmedzenia tu prirodzene budú, predovšetkým, čo sa týka vzdialenosti. Ak si však dnes kúpite napr. smartfón so štandardom Qi 1.1 a budete ho v budúcnosti nabíjať novou nabíjačkou štandardu Qi 1.2, prenos energie bude aj tak možný na väčšiu vzdialenosť než pri použití Qi 1.1 nabíjačky, konkrétne asi 30 mm.

Veľmi zaujímavou sa javí ďalšia špecifikácia. Podľa WPC bude totiž možné pri štandarde Qi 1.2 bezdrôtovo dodávať až 2000 W, čo umožní napájať napríklad kuchynské spotrebiče. Príkladom môže byť mixér, ktorý postačí položiť na kuchynskú linku so zabudovanou nabíjacou podložkou. Nový štandard tiež umožní jednej nabíjacej podložke obsluhovať niekoľko indukčných cievok, čo v praxi znamená, že na nej bude možné naraz nabíjať viac zariadení.

Náš tip
Vedci chcú vylepšiť bezdrôtové nabíjanie a umožniť prenos elektrickej energie na niekoľko metrov

Samozrejme, ešte potrvá istý čas, kým sa nový štandard Qi 1.2 uvedie do praxe a budú k dispozícii prvé zariadenia, ktoré ho budú podporovať. Je to však ďalší významný krok k rozšíreniu bezdrôtového nabíjania.

Zdroj: wpcentral.com

4.8.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+