MojAndroid

Jednou z nádejných funkcií mobilov je bezdrôtové nabíjanie, ktoré sa však dodnes nedočkalo masovejšieho rozšírenia. Okrem nevýhod v podobe menšej efektivity či väčšej hrúbky zariadení má na tomto stave svoj diel viny aj istá roztrieštenosť noriem bezdrôtového nabíjania. Okrem Power Matters Alliance (PMA) rozvíja odlišný štandard ďalšie zoskupenie, ktoré zmenilo svoj názov z Alliance for Wireless Power (A4WP) na Rezence. No a do tretice, bokom nechce zostať ani Wireless Power Consortium so svojím štandardom Qi. Jednotliví výrobcovia tak používajú rôzne riešenia a zatiaľ nie je jasné, ktoré z nich sa v budúcnosti výraznejšie presadí.

Tento spor môže aspoň čiastočne vyriešiť Broadcom so svojím novým čipom BCM59350, ktorý umožňuje zariadenia nabíjať ktorýmkoľvek zo súčasných bezdrôtových štandardov nabíjania, nebude teda potrebné zháňať konkrétnu nabíjaciu podložku. Nový čip navyše namiesto bežných 5 wattov zvládne až 7,5 W, čo znamená, že takýmto bezdrôtovým spôsobom by sa mobil mohol nabiť ešte rýchlejšie než klasicky cez kábel.

Broadcom zatiaľ nezverejnil mená konkrétnych výrobcov, ktorí by jeho čip mohli použiť vo svojich zariadeniach a ani približný čas dostupnosti, ale testovacie vzorky už údajne rozoslal svojim vybraným obchodným partnerom. Je nepravdepodobné, že nový čip úplne odstráni zmätok a roztrieštenie medzi jednotlivými nabíjacími štandardmi, ale pomôže aspoň výrobcom k väčšej kompatibilite ich zariadení s existujúcimi bezdrôtovými spôsobmi nabíjania. Ostáva dúfať, že časom sa presadí jednotný spôsob nabíjania, podobne, ako v prípade káblového nabíjania konektor Micro USB.

Zdroj: engadget.com

28.5.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+