MojAndroid

Fanúšikovia mobilných zariadení môžu byť spokojní. Konkurencia na trhu je taká veľká, že čoraz viac používateľov uspokojí všetky svoje potreby aj dostupnejším zariadením. Tie sa totiž v poslednej dobe veľmi zlepšili a dnes už naozaj platí, že aj lacný smartfón môže byť dostatočne dobrý. Preto sa naskytá otázka – sú výsledky v benchmarkových aplikáciách stále dôležité? Alebo sme dosiahli stav, kedy sú oveľa dôležitejšie iné vlastnosti smartfónu?

Čo vlastne znamenajú výsledky v benchmarkoch?

Už veľmi dlho platí, že výsledok v benchmarkovej aplikácii nie je vždy priamo úmerný výkonu, ktorý zariadenie ponúkne pri každodennom používaní. Stále sú však benchmarky používané na aspoň približné porovnávanie zariadení a práve toto je otázka, ktorú by sme si mali zodpovedať.

Medzi najvýkonnejšie zariadenia v benchmarkoch patria dlhodobo vlajkové lode od OnePlus.

V prvom rade je dôležité, že pocitový výkon smartfónu závisí od množstva faktorov. Okrem použitého hardvéru je to aj odladenie softvéru, čo najmä v posledných mesiacoch zohráva veľkú úlohu. Práve dobrá optimalizácia systému sa čoraz častejšie ukazuje ako určujúci faktor pri skúmaní plynulosti zariadenia a rýchlosti reakcií.

Výsledky v benchmarkových aplikáciách tak často reflektujú iba hrubú silu použitého hardvéru, ktorú často nie je možné preniesť do reality. Výsledky zariadení s rovnakým hardvérom sú tak často extrémne podobné, aj keď reálny zážitok pri používaní môže byť diametrálne odlišný.

Potrebujeme benchmarky pri porovnávaní zariadení?

V prospech používania benchmarkov hovorí najmä objektívnosť, ktorú pri používaní a testovaní zariadení nie je možné dosiahnuť na 100 %. Na druhej strane, v minulosti sa objavil celý rad incidentov, kedy boli výrobcovia zariadení prichytení pri „podvádzaní“ v benchmarkových aplikáciách. Aj to zvyšuje pochybnosti o tom, či by mal byť údaj o benchmarku skutočne dôležitý pri rozhodovaní o kúpe nového zariadenia.

Výborne optimalizovaný systém je často oveľa dôležitejší ako hardvér. Google Pixel 2 je toho jasným dôkazom.

Ak dnes sledujete recenzie a testy na zahraničných stránkach, určite ste si všimli, že benchmarky sa z niektorých portálov strácajú. Je to jednoducho preto, lebo výsledky v benchmarkovom teste môžu byť skutočne veľmi zavádzajúce a platí to hlavne pri porovnaní telefónov. Ani nevieme spočítať, koľkokrát sa nám v redakcii stalo, že telefón s oveľa vyššim výsledkom pôsobil pri používaní citeľne pomalšie ako model, ktorého benchmark odsunul do zdanlivo nižšej triedy.

Sú pre vás benchmarky dôležité?

Nás ale najväčšmi zaujíma váš názor. Akú dôležitosť pripisujete benchmarkovým aplikáciám vy? Sledujete výsledky v testoch pri kúpe nového zariadenia, alebo na ne mrknete aspoň jedným očkom? Prípadne ich úplne ignorujete a spoliehate sa iba na vlastné skúsenosti či recenzie na internete? Podeľte sa o vaše názory v diskusii pod článkom a dajte nám vedieť, nakoľko sú pre vás benchmarky dôležité. Len pre zaujímavosť pripojíme odkaz na článok, kde sme sa vás pred zhruba rokom a pol pýtali tú istú otázku a iba 9 % z vás označilo výsledok z benchmarku ako jeden zo smerodajných faktorov pri kúpe nového smartfónu. Ak ste hlasovali aj v tej ankete, môžete nám dať vedieť, či sa váš názor v priebehu posledných mesiacov nejako zmenil.

Akú dôležitosť prikladáte výsledkom zariadení v benchmarkoch?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

14.1.2018
 • Efan

  Ja musím povedať že mňa to vôbec nezaujíma, ide o SW hlavne a keďže ja mam dvojročný xiaomi mi4c a ide jak hodinky keďže miui majú super urobený ta ma to nezaujíma koľko bodov vypíše, skôr foťák by som na ňom vymenil keby sa dalo

 • Jakub

  Pozerám hlavne ak sa líši výrobca procesorov na približnú orientáciu napr. mám Xiaomi Mi 5C, ktorý má vlastný CPU od Xiaomi, no a keďže sa mi pozdával tak trebalo nejako zistiť približný výkon zariadenia že ako to Xiaomi urobilo tak no tá sa to zide.. Inak kto má Xiaomi Mi 5C náhodou a má tam ešte MIUI 8 tak hneď dávajte na v9 je to oveľa rýchlejšie :) alebo ešte Kirin CPU od Huawei občas pozriem ako je na tom ale samozrejme aj reálne skúsenosti užívateľov :)

  • Rastislav Salamon

   a kolko si ziskal bodov v Antutu?

 • Pebo

  Tak stredne. Výsledky benchmarkov vyplývajú najmä z toho, aký je v mobile či tablete procesor (cpu, gpu). Podla toho do akej výkonnostnej triedy patrí. Osobne mi bohato stačí vyššia stredná trieda. Stačí na všetky bežné činnosti vrátane náročných hier. Ale ak je nejaká významnejšia softvérová aktualizácia, je asi namieste preveriť v benchmarku, či a ako ovplyvnila výkon

 • nienie

  Je to pre mňa celkom dôležitý údaj o výkone zariadenia. Ale najpodstatnejším číslom je pre mňa výsledok z singlecore testu

 • DARK RAVEN

  Mám svoju rokmi overenú značku mobilu, ktorú používam už desaťročie.
  Aj preto sú pre mňa nejaké hodnotenia a testy, ktoré sú už aj tak skorumpované a zavádzajúce úplná zbytočnosť. Preto ich ignorujem.
  Kupujem si mobil na základe mojich skúseností a nie podľa výsledkov ktoré v konečnom dôsledku môžu klamať.

 • Ako informatívny charakter môže benchmark byť…

 • kukolar

  zrazu už nie je u android komunity Antutu doležitý , čooo?

  donedávna to bola najsťahovanejšia apkka

+