Nie je to tak dávno, čo boli výsledky benchmarkových testov takmer najdôležitejšími indikátormi kvality zariadenia. Obzvlášť to platilo pri Android smartfónoch, ktoré pomerne dlho trpeli nedostatočným výkonom a neplynulými animáciami v prostredí. Pred niekoľkými rokmi často platilo, že čím vyššie skóre v benchmarkovej aplikácie, tým väčšia šanca pre lepší zážitok pri používaní smartfónu. Je to ale ešte stále tak?
Úprimne povedané, pre väčšinu používateľov sa situácia zmenila. Pamätám si na časy, keď na trhu súperili smartfóny ako HTC One X a Samsung Galaxy S3. Vtedy boli výsledky benchmarkov také dôležité, že ak náhodou pre jeden z telefónov vyšla softvérová aktualizácia zlepšujúca výkon, okamžite sa tým fanúšikovia toho konkrétneho modelu oháňali na internetových fórach. Výsledky benchmarkov boli v podstate rovnako dôležité ako kvalita displeja či fotoaparátu. Situácia sa ale zmenila. Najlepšie telefóny v benchmarku AnTuTu dnes dosahujú aj 140 000 bodov a rozdiel 10 000 či 20 000 bodov nemusí nič znamenať.
V skutočnosti ani väčšie rozdiely nemusia byť indikátorom reálneho výkonu zariadenia. Stále platí, že telefóny, ktoré dominujú benchmarkom, majú veľkú šancu ponúknuť skvelý používateľský zážitok. Ak sa ale presunieme do stredu výkonnostného rebríčku, situácia je často iná. Telefóny s podpriemerným výsledkom v benchmarku môžu ponúknuť rovnaký a aj lepší zážitok ako telefóny z vrchnej polovice rebríčku, ktoré stoja často oveľa viac. Na používateľský zážitok totiž vplýva množstvo faktorov a často zohráva úlohu aj vyladenosť a robustnosť nadstavby výrobcu. V redakcii prídeme do kontaktu s desiatkami telefónov každý rok a sami vidíme, že výsledok v benchmarku nemusí veľa naznačovať o skutočnom výkone zariadenia. Ako je to ale u vás? Riadite sa pri kúpe nového telefónu výsledkom v benchmarku, alebo vás tieto informácie už nezaujímajú tak, ako kedysi? Hlasujte v našej ankete a dajte nám vedieť v diskusii pod článkom.