MojAndroid

Android je najpopulárnejším mobilným operačným systémom na svete. Dokazujú to viaceré prieskumy a štatistiky, ktoré postavili Android na prvé miesta populárnosti. So slávou operačného systému však prichádza aj potenciálne bezpečnostné riziko. V dnešnej dobe, kedy sa smartfóny a tablety stávajú úložným centrom našich osobných údajov, fotografií a ďalších dát, by riziko ich úniku nemalo byť podceňované. Inou hrozbou je škodlivý softvér, ktorý sa nezameriava ani tak na osobné informácie používateľa ako skôr na spôsobenie čo najväčšej finančnej škody – odosielaním SMS na spoplatňované čísla a podobne.

Všetkým týmto hrozbám sa dá úspešne vyhnúť zodpovedným pristupovaním k informáciám na webe a sťahovaním aplikácií len z overených zdrojov. Človek však nikdy nevie. Nehovoriac o tom, že malware, vírusy a iná škodlivá háveď sú čoraz viac inteligentnejšie. Google pred nedávnom vydal pre Android Market, teraz známy ako Google Play, aj vlastného ochrancu, Google Bouncer. Dokáže však spoľahlivo ochrániť Android pred aplikáciami so škodlivým kódom? Podľa zistení North Carolina State University to nie je úplne isté – viac sa dočítate v článku Nový Android malware – obíde Google Bouncer?

Na ochranu pred škodlivým kódom v aplikáciách teda zostáva už len jedna možnosť, antivírusy. Na Android Markete je ich veľké množstvo, no nie je antivírus ako antivírus a dokazuje to aj nezávislý test spoločnosti AV-Test. Tá na základe dosiahnutých výsledkov v jednotlivých aplikáciách zostavila rebríček najspoľahlivejších antivírusov. Medzi tými najlepšími, s úspešnosťou detekcie malwaru nad 90%, sa umiestnili aplikácie Avast, Dr. Web, Kaspersky, Ikarus, F-Secure, Zoner a Lookout. Aplikáciám na spodných priečkach by ste sa mali radšej vyhnúť. Ktorú z aplikácií máte práve teraz nainštalovanú vo svojom Androide vy?

Zdroj: phonearena.com, AV-Test

9.3.2012

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+