MojAndroid

Od 1. marca bude na Slovensku fungovať nový systém automatickej kontroly STK a EK vozidiel. Systém tiež bude automaticky zasielať pokuty v prípade, že na vozidle zaregistruje neplatnú emisnú alebo technickú kontrolu. Hoci systém bude naplno fungovať až od začiatku marca, už teraz je možné sa zaregistrovať a získať možnosť bezplatne a jednoducho byť notifikovaný v prípade, že sa blíži koniec platnosti STK alebo EK na vašom vozidle.

brodit_drziak_auto7

Systém sleduje automobily už aj teraz, no do 29. februára je uplatňovaný tzv. generálny pardon. To znamená, že do konca februára nebudú automaticky doručované pokuty v prípade, že aktuálne na svojom vozidle nemáte platnú STK alebo EK. Ak ale máte neplatnú jednu či obe kontroly a policajt to zistí pri bežnej dopravnej kontrole, pokute sa zrejme nevyhnete.

Ako to celé funguje?

Systém automatického zasielania pokút pritom funguje veľmi jednoducho – k dispozícii má databázu všetkých vozidiel spolu s dátumami ich poslednej technickej a emisnej kontroly. Akonáhle si kontrolu do stanoveného termínu neobnovíte, bude vám udelená pokuta, ktorá príde poštou. Proti pokute je možné sa odvolať, napríklad v prípade, že vozidlo prehliadku absolvovalo ale chybu spravili napríklad na stanovisku technickej kontroly. Situácia bude prešetrená a ak sa ukáže, že majiteľ vozidla má pravdu, pokutu nebude musieť zaplatiť. Ak sa ale v priebehu konania potvrdí, že vozidlo skutočne nemalo platnú niektorú z kontrol, k pôvodnej pokute bude musieť doplatiť ďalších 30 EUR za trovy.

Android-Auto

Výšky pokút pritom nie sú vôbec zanedbateľné. Neplatná technická a emisná kontrola vás vyjde na 165 EUR za každú, čiže dokopy 330 EUR. Ak sa poponáhľate a pokutu zaplatíte do 15 dní od doručenia, ušetríte jednu tretinu a zaplatíte iba 220 EUR. Táto hodnota sa pritom nijako nelíši v prípade súkromného či služobného vozidla. Zaujímavé tiež je, že zo zákona vám môže prísť pokuta aj do piatich rokov od porušenia povinnosti. Nie je zrejmé, ako bude systém fungovať v praxi a ako dlho mu bude priemerne trvať doručenie pokuty. To uvidíme až po prvých mesiacoch fungovania.

Vzhľadom na výšku pokuty je rozumné dbať na to, aby ste povinnosť o absolvovaní prehliadky nezanedbali. Cena kontroly nie je jednotná, no pohybuje sa na úrovni okolo 50 EUR. To je výrazne menej ako pokuta, a tak by ste mali obdobie do 29. februára využiť na to, aby ste kontrolu v prípade potreby absolvovali. Môžete tak urobiť aj v predstihu a nemusíte čakať do úplného vypršania platnosti. Myslite ale na to, že kontrola vám bude platiť dva roky od posledného dátumu vykonania.

Užitočné notifikácie

Systém automatickej kontroly ponúka majiteľom vozidiel aj veľmi šikovnú funkciu automatických notifikácií v prípade blížiaceho sa konca platnosti kontroly. Požiadať o notifikácie môže každý majiteľ vozidla, no ak máte elektronický občiansky preukaz, systém vám automaticky priradí všetky vozidlá prihlásené na vaše meno. Ak takýto občiansky preukaz nemáte, do systému budete musieť zadať niektoré potrebné údaje o každom vozidle, ktoré chcete prihlásiť.

Po prihlásení sa a spustení samotného systému vám bude v prípade konca platnosti STK či EK doručené upozornenie na váš smartfón formou SMS a aj na váš e-mail. Po spustení systému bude možné formu doručenia zmeniť (SMS/e-mail/obe) a aj upozornenia zrušiť. Ak už automobil raz prihlásite, nebudete môcť notifikáciu dodatočne zmeniť. Ak sa napríklad presťahujete a zmení sa EČ vozidla, budete musieť starú notifikáciu zrušiť a založiť novú. Upozornenie bude doručené vami zvolenou formou vždy 30 dní a 14 dní pred termínom skončenia platnosti kontroly. Budete tak mať dostatok času na to, aby ste kontrolu, resp. kontroly absolvovali. Prihlásiť sa k odberu notifikácií je možné na webe Jednotného informačného systému v cestnej doprave.

Podľa aktuálne dostupných informácií sa zdá byť nový systém veľmi užitočný. Množstvo automobilov na cestách s neplatnými kontrolami sa pravdepodobne výrazne zníži a vďaka šikovným notifikáciám odpadne povinnosť pamätať si termín vykonania poslednej kontroly. Pre vodičov to znamená menej stresu pri vykonávaní kontroly na poslednú chvíľu a aj vyššiu bezpečnosť na cestách.

Zdroj: jiscd.sk, zive.sk

28.1.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+