MojAndroid

Sociálne siete majú nástroje, ktorými sa snažia bojovať proti šikane, no nie vždy sú dostatočne efektívne. Austrália sa preto rozhodla prijať nové opatrenia, ktoré používateľom poskytnú väčšiu ochranu pred nástrahami online sveta. Jej občania sa budú odteraz môcť obrátiť na vládu v prípade, že sa stanú obeťami kybernetickej šikany. Téme sa venoval portál Mashable.

Nový zákon prikazuje platformám ako sú Twitter, Facebook alebo Instagram vymazať škodlivý a nenávistný obsah do 24 hodín od vyzvania. Ak tak neurobia, dostanú pokutu do výšky 550 tisíc austrálskych dolárov. Ak sa rozhodnú s vládou nespolupracovať a budú výzvy ignorovať, hrozí im ďalšia pokuta a odstránenie ich platformy z vyhľadávacích nástrojov a obchodov s aplikáciami.

Austrália zakročila proti kyberšikane. Nový zákon sa však nevzťahuje na všetky nevhodné príspevky

To neznamená, že Austrálčania budú môcť vláde nahlasovať každý jeden príspevok, ktorý pouvažujú za nevhodný. Nový dodatok k austrálskemu zákonu o online bezpečnosti hovorí len o výhražnom, obťažujúcom alebo urážlivom obsahu, ktorého cieľom je spôsobiť vážnu ujmu konkrétnemu občanovi. Ak by boli pravidlá príliš benevolentné, mohlo by to hraničiť s potláčaním slobody prejavu. Pod zákon nespadajú ani príspevky zamerané na charakteristiky človeka, ako je rasa alebo pohlavie.

Čo sa týka ochoty sociálnych sietí s vládou spolupracovať, spoločnosť Meta, ktorá zastrešuje Facebook a Instagram, zákon podporuje a bude ho dodržiavať.

Náš tip
Zakáže Európska únia ťažbu kryptomien? Je vraj energeticky náročná a škodí životnému prostrediu

25.1.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+