MojAndroid

Problém klimatickej krízy je aktuálnou témou po celom svete. Kým zo správ počúvame o škodlivosti konzumácie mäsa, nakupovania a používania plastových slamiek, Erik Thedéen, podpredseda Európskeho orgánu pre cenné papiere a trhy, upozorňuje na novú hrozbu pre životné prostredie. Pre Financial Times uviedol, že jeho rodná krajina Švédsko môže čoskoro čeliť negatívnym následkom, ktoré bude ťažba kryptomien mať na snahu zvrátiť klimatické problémy.

Je ťažba kryptomien skutočne tak škodlivá pre životné prostredie?

Ťažba kryptomien v súčasnosti predstavuje 0,6 % z celkovej svetovej spotreby energie, pričom segment ročne spotrebuje viac elektriny ako celé Nórsko. Švédske regulačné orgány s odvolaním sa na odhady Cambridgeskej univerzity taktiež poznamenali, že ťažba jednej jednotky Bitcoinu spotrebuje rovnaké množstvo energie, aké stredne veľký elektromobil potrebuje na prejdenie 1,8 miliónov kilometrov.

kryptomeny a ťažba kryptomien
Kryptomeny | Zdroj: Howtogeek.com

Čeliac rastúcej kritike a zákazu ťažbe v Číne, ťažiari zvolili ekologickejšiu stratégiu. Presunuli sa do krajín, ktoré pri výrobe elektriny používajú prevažne obnoviteľné zdroje energie. Jednou z nich je aj Švédsko.

Úplný zákaz nehrozí

Thedéen sa obáva, že bez zásahu by značné množstvo obnoviteľnej energie smerovalo k ťažbe kryptomien. Ideálne by však bolo, ak táto energia bola využitá odvetviami, ktoré momentálne používajú neobnoviteľné zdroje energie.

Proti úplnému zákazu ťažby však nie je. Podľa neho by Európska únia mala zvážiť iba zákaz metódy ťažby známej ako „proof of work“. Tú využívajú aj dve najväčšie kryptomeny súčasnosti, Bitcoin a Ethereum. Tým by bol segment nútený prejsť k menej energeticky náročnému modelu „proof of stake“, čím by sa výrazne znížila obrovská spotreba energie v sektore.

Náš tip
Nasadenie 5G v USA prerušilo mnohé lety. Situácia sa už uvoľňuje

24.1.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+