MojAndroid

Donedávna bola čiastočne prerušená letecká doprava do Spojených štátov amerických. Dôvodom je zavádzanie 5G služieb do prevádzky. Letecké a telekomunikačné spoločnosti majú obavy, že nasadenie 5G môže mať za následok rušenie systémov lietadiel. Po sťažnostiach od firmy Emirates sa situácia začala uvoľňovať. Informácie priniesol web Reuters.

Zrušených bolo viacero letov do USA kvôli zavádzaniu 5G siete

Prepravcovia z Ázie, Stredného východu a z Európy na poslednú chvíľu prednedávnom zrušili lety do Spojených štátov amerických. Prerušili tak cestovanie pre tisícky pasažierov. Dôvodom sú obavy ohľadom bezpečnosti, týkajúce sa nasadenie 5G v USA.

Dopravcovia z Japonska však neskôr oznámili, že obnovia lety, ktoré boli z týchto príčin zrušené. Dôvodom obnovenia je zistenie amerických leteckých spoločností, že tisíce lietadiel fungovali normálne po tom, čo sa dvaja telekomunikační giganti v Amerike rozhodli odložiť spustenie 5G prevádzky na kľúčových letiskách. Išlo o rozhodnutie operátorov AT&T a Verizon Communications.

Letecká spoločnosť Emirates vyjadrila svoj názor a situácia sa trochu uvoľnila

Dlhoročný prezident dubajskej leteckej spoločnosti Emirates, Tim Clark, mal z tejto situácie veľmi zmiešané pocity. Incident zrušenia letov nazval ako jednu z absolútne najnezodpovednejších epizód v jeho kariére. Podľa neho správa o bezpečnostných rizikách prišla vo veľmi, veľmi neskorom štádiu a mnohé letecké spoločnosti kvôli tomu budú mať ťažkosti.

emirates lietadlo 5G zrušenie letov do USA
Lietadlo spoločnosti Emirates | Zdroj: Christopher Pike z Reuters.com

Podiely európskych diaľkových prepravcov klesli o 3 – 4%, čím zaostali za mierne slabšími podielmi tých amerických. Americké letecké spoločnosti a Federálny úrad pre letectvo varovali, že frekvencie 5G a ich prenosová sila, ktorá bude štandardom v Spojených štátoch, by mohli rušiť údaje rádiového výškomeru. Ten je na niektorých lietadlách potrebný na pristátie v zlom počasí. Tieto citlivé prístroje musia poskytnúť jasné údaje o výške nad zemou.

Federálny úrad pre letectvo uviedol vydanie nových schválení. Tie umožňujú približne 62 percentám americkým komerčným lietadiel pristávať za nízkej viditeľnosti na letiskách, kde je nasadené 5G. Predtým bolo povolených len 45 percent lietadiel. Ide o akési zúfalé prehodnotenie usmernení, keďže vzniknutá situácia rozhodne nepriniesla množstvo pozitív.

Náš tip
Qualcomm po spolupráci prichádza s novou alternatívou SIM

23.1.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+