MojAndroid

Rozšírená realita. To je podľa šéfa Meta budúcnosť, ktorá nás čaká. A celý jeho systém, aplikácie a najmä možnosti vývoja s tým už teraz začínajú pracovať.

Nová ekonomika a preč s klasickým TV

Budúcnosť, tak ako ju vníma Mark Zuckerberg, predstavuje jeden virtuálny priestor, kde si môžete užívať zábavu podľa vlastného uváženia a výberu. Dokonca by mali zmiznúť klasické televízory, teda ich dnešná fyzická podoba. A namiesto nich, iba jeden hologram, ktorý premietne formou rozšírenej reality film alebo obľúbený seriál na vybranej televíznej stanici. Pointa je, aby sa Meta stala vlastne akýmsi priestorom na vývoj rozšírenej a virtuálnej reality, pričom každý bude mať možnosť v nej ponúknuť svoje riešenie na predaj iným používateľom. A ja ako koncový zákazník si budem môcť kúpiť namiesto TV obrazovky v online obchode, tú virtuálnu.

Zuckerberg dokonca predpokladá, že sa tým vytvorí nový priestor na investovanie, akási vlastná Meta ekonomika. V nej bude možné ponúkať miliónom zákazníkom vlastné hologramy, ktoré budú plniť napríklad funkciu televízora. Teda nahrádzanie tých fyzických vecí virtuálnymi. Meta nie je jediná, ktorá takto uvažuje. Projekt Light Field Lab bude ponúkať svoju predstavu holografickej TV, aj keď odlišnú.

virtualna realita
Zdroj: Pexels.com

Ako však tvrdí šéf Light Field Lab (Jon Karafin), predstava holografie od Meta je zvláštna. Je totiž položená na jednej bielej stene, na ktorej sa bude premietať zvolená TV stanica. A to pre všetkých v domácnosti. Podľa Karafina nie je toto správna cesta, pretože virtuálna a rozšírená realita je o osobnej skúsenosti, je proste vybudovaná na individuálnom zážitku. A ten sa nedá navodiť pri sledovaní hologramu na stene.

S najväčšou pravdepodobnosťou sa ešte minimálne desať rokov nebudeme zbavovať fyzických obrazoviek našich televízorov. A navyše, jednotná predstava hologramu na každej stene, ako ju ponúka Meta nie je jediná cesta. Ako to už býva, pri výbere nastane aj kombinácia, jednak si môžem vybrať holografické podanie sveta od Zuckerberga, ktorý zaistí premietanie na stenu cez rôzne aplikácie z jeho ekosystému. Na strane druhej, ak budem chcieť osobný zážitok, môžem voliť rozšírenú realitu v podobe, ako ju vidí v budúcnosti napríklad Light Field Lab. No a do tretice, ak sa neprestanú úplne vyrábať, v domácnosti sa nájde priestor aj na jeden alebo dva klasické televízory, ako ich poznáme dnes.

Náš tip
Toto je TOP 10 Android hier, ktoré Slováci sťahujú najčastejšie (1/2022)
17.1.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+