MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Konektivita – nič esenciálne nechýba

Tak, ako sa na poriadny telefón v roku 2016 patrí, aj ASUS vybavil svoju novinku všetkými potrebnými funkciami. Síce tu nenájdeme NFC, no to je stále doménou iba malého percenta používateľov, ktorí funkciu aktívne používajú. Okrem toho tu žiaden esenciálny druh pripojenia nechýba a s telefónom ASUS ZenFone 3 sa pripojíte všade tam, kde aj s inými zariadeniami.

asus-zenfone-3_-10_vysledok

Nechýba GPRS, EDGE, HSPA s rýchlosťami do 42,2 Mbps a LTE Cat6 s rýchlosťami do 300 Mbps. Telefón podporuje technológiu Dual SIM, ktorá fungovala bez akýchkoľvek problémov. Slot na primárnu SIM kartu má ale veľkosť microSIM, čo majitelia nanoSIM kariet musia brať do úvahy. Druhý slot je zasa kombinovaným nanoSIM/microSD slotom, no aj tu nájdete podporu pre 4G. Okrem toho nechýba plná podpora pre Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth v4.2, GPS a dokonca tu nájdeme aj infračervený port pre ovládanie spotrebičov v domácnosti.

Všetky tieto formy pripojenia nám fungovali bez akýchkoľvek problémov. Nikde sme nespozorovali zvláštny prepad intenzity signálu či nešpecifické správanie. Bez problémov prebiehali aj hlasové telefonáty, a tak v tomto smere nemáme telefónu čo vytknúť.

Fotoaparát – dobrý, no nekonzistentný

ASUS ZenFone 3 ponúka 16 MP hlavný fotoaparát s clonou f/2.0, laserovým zaostrovaním, 4-osovou optickou stabilizáciou obrazu a dual-tone LED bleskom. Na papieri tak pôsobí fotoaparát veľmi schopne, no my sme boli zvedaví na reálne výsledky.

asus-zenfone-3_-11_vysledok

Tie nezaostávajú za očakávaniami, aj keď máme voči zhotoveným fotografiám hneď niekoľko výčitiek. Začnime ale tými pozitívami. Fotoaparát zaostruje skutočne veľmi rýchlo a v tomto smere patrí k špičke na trhu. Možno sa nemôže porovnávať s najlepšími fotomobilmi, no zaostrovanie je skutočne tak rýchle, že si to ani neuvedomíte. Oceníte to aj v tme, kde iné fotoaparáty zaváhajú.

Štandardne sú fotografie plné farieb a detailov, a to aj za mierne zhoršených svetelných podmienok. Tu ale prichádza na rad aj pomerne vysoká úroveň šumu, ktorá sa ale objavuje náhodne. Pokojne sa môže stať, že ak zhotovíte niekoľko fotografií za sebou v tej istej miestnosti, niektoré budú viac zašumené ako iné. Práve táto nekonzistentnosť nám trochu prekážala a nútila nás pre istotu vždy zhotoviť viacero rovnakých fotografií. Okrem toho fotoaparát v automatickom režime často volil veľmi agresívne nastavenia kontrastu. To sú ale iba detaily, ktoré sa neprejavili vždy a ktoré si mnohí používatelia ani nevšimnú.

Testovacie videá naznačujú, že smartfón zvláda aj tento aspekt. Trochu zaujímavé je, že tu sa nepoužíva optická stabilizácia obrazu, ale iba elektronická a to iba ak nahrávate video v maximálnom rozlíšení 1080p. Videá sú ale dostatočne detailné a aj relatívne farebné. To sa v teste možno nezdá, no je to spôsobené tým, že videá sme nahrávali v zamračenom počasí v neskorších poobedňajších hodinách.

Nočné fotografie na tom nie sú vôbec zle, práve naopak. Páči sa nám rozumné vyváženie svetla, čo je vidieť na fotografií električky. Je možné rozoznať ľudí a predmety vo vnútri osvetlenej električky, ale aj vonku. Zároveň vidíme slušnú úroveň detailov a aj rozumnú reprodukciu farieb. V tomto smere tak fotoaparát veľmi chválime. Na druhej strane, v šere sa niekedy fotoaparát rozhodne zachovať zbytočne krátku uzávierku a nastaví vysoké ISO, čo spôsobuje množstvo šumu. To je ale možné upraviť v manuálnych nastaveniach a zvoliť si presne také hodnoty, aké požadujete.

asus-zenfone-3-screenshot-35

Aj slušný výkon v zlých svetelných podmienkach bol jedným z dôvodov, prečo sme telefón veľmi radi používali na fotenie. Hoci výsledky skutočne neboli konzistentné, pri troche trpezlivosti je takmer vždy možné zhotoviť skutočne pekné fotografie alebo video. Predná 8 MP kamera je však už úplne iný príbeh a akokoľvek zhoršené svetelné podmienky sa takmer určite podpíšu pod rozmazané alebo zašumené fotografie. Samotná aplikácia fotoaparátu obsahuje obrovské množstvo funkcií a režimov, čo síce nie je úplne na škodu, no znovu je prostredie aplikácie mätúce a uvítali by sme skôr čistejší dizajn a menej zbytočných možností nastavenia.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
28.10.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+