MojAndroid

Spoločnosť ASUS sa v posledných rokoch stala už tradičným výrobcom smartfónov, ktoré sú predávané aj na našom trhu. Možno ich tu nenájdeme až tak veľa, no za pozornosť určite stojí línia ZenFone, z ktorej sme mali možnosť testovať už niekoľko modelov. Vlaňajší ZenFone 2 a mnohé jeho variácie, ako ZenFone Selfie, ZenFone Max či ZenFone Deluxe prinášali veľmi zaujímavý pomer ceny a výkonu. Nástupca tejto línie tak musí naplniť skutočne vysoké očakávania. Zvládne to ASUS ZenFone 3?

Balenie – zlatý štandard

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Telefón. Nabíjačka. Kábel. Slúchadlá. To je už štandardný zoznam objektov, ktoré dnes nájdeme v balení väčšiny súčasných smartfónov. Inak to nie je ani v prípade modelu ASUS ZenFone 3. Pod telefónom sa nachádza nabíjací adaptér s výstupom 2A. Nájdeme tu aj USB kábel, ktorý má na jednom konci USB-C výstup a na druhom klasické USB, vďaka čomu budete môcť tento kábel použiť aj na prepojenie s väčšinou súčasných laptopov. Okrem toho v balení nájdeme aj štuplíkové slúchadlá, ktoré vyzerajú celkom slušne a hrajú pomerne dobre. Nechýbajú ani dva páry náhradných silikónových štuplíkov rozdielnych veľkostí a nástroj pre výber zásuvky na SIM karty. To je ale všetko, čo v balení nájdeme a je to aj štandard súčasnej doby.

Konštrukcia a dizajn – dotyk luxusu

Vlani ASUS stavil na lacnejšie materiály, aby dosiahol zaujímavý pomer ceny a výkonu. ASUS ZenFone 3 síce nie je úplne najlacnejšie zariadenie a neponúka tie najvýkonnejšie špecifikácie, no napriek tomu v ruke pôsobí oveľa prémiovejšie ako vlaňajší model. Základ konštrukcie tvorí sklo a kov, ktoré vytvárajú dokonalý súlad.

Vpredu dominuje displej, okolo ktorého sú pomerne úzke rámiky. Napriek tomu ale telefón nie je taký úzky, ako sa na pohľad zdá. Kovový rámik je totiž zaoblený po hranách a v skutočnosti rozširuje a predlžuje zariadenie. To má ale aj napriek tomu priateľné rozmery 152,6 x 77,4 x 7,7 mm a hmotnosť 155 gramov. Ide tak o priemerne veľký smartfón na súčasné pomery, ktorého prednosti sú ale určite v kvalite spracovania.

asus-zenfone-3_-5_vysledok

Pod displejom nájdeme trojicu kapacitných tlačidiel Späť, Domov a Multitasking. ASUS sa ani tentokrát nepoučil a tlačidlá nie sú podsvietené. Samozrejme, nie je problém si na ne zvyknúť, no napriek tomu by sme uvítali, ak by sme mali k dispozícii podsvietené tlačidlá a aj v tme sa vedeli pohodlne orientovať. Nad displejom sa nachádza reproduktor pre volania, štrbinka skrývajúca potrebné senzory a predná selfie kamera. Celá predná strana je pokrytá odolným sklom Gorilla Glass 3 s 2.5D zahnutím, vďaka čomu v ruke nebudete cítiť ostré hrany kovového rámu.

Ten je ešte dodatočne zrezaný tak, že celé zariadenie pôsobí trochu zaoblene. Úzka hrana na oboch stranách rámiku je ale zaujímavým prvkom, vďaka ktorému sa telefón v ruke drží skutočne dobre. Je ale potrebné myslieť na to, že sa zariadenie v ruke šmýka tak, ako všetky súčasné modely s konštrukciou založenou na množstve skla. Na ľavej strane ukrýva kovový rám zásuvku pre SIM karty, napravo nájdeme tlačidlo napájania a dvojtlačidlo hlasitosti. Obe sú precízne spracované a ponúkajú skvelú odozvu pri stláčaní. Jack pre slúchadlá a jeden mikrofón nájdeme hore, dole sa ukrýva USB-C port, štrbinky reproduktoru pre multimédiá a ďalší mikrofón.

asus-zenfone-3_-7_vysledok

Aj zadnej strane dominujú symetrické línie a jednoduchosť. Hore sa nachádza vystúpená šošovka fotoaparátu s akcentovaným rámikom. Ten trochu zmierňuje pocit vysokého vystúpenia šošovky, no tá je napriek tomu dobrý milimeter nad zadným krytom. Ten je inak úplne rovný, a tak je tento dojem ešte umocnený. Vedľa šošovky sa nachádza laser pre okamžité zaostrovanie a napravo nájdeme LED blesk. Pod šošovkou sa nachádza skener odtlačkov prstov s netradičným pozdĺžnym tvarom, okolo ktorého znovu nájdeme akcentovanú farebnú líniu.

Inak nájdeme na zadnom kryte iba logo výrobcu a nálepku s certifikačnými informáciami. Aj zadná strana je pokrytá sklom s 2.5D zahnutím, vďaka čomu pôsobí telefón skutočne luxusným dojmom.

Konštrukcia zariadenia je tak na skutočne vysokej úrovni. Bez problémov by ste si ASUS ZenFone 3 mohli pomýliť s akýmkoľvek ďalším high-end smartfónom. V ruke sa drží veľmi dobre, aj keď kvôli šmykľavosti odporúčame použiť dodatočný kryt. Ten zamedzí aj odtlačkom prstov, ktoré sklený povrch zachytáva. To v našej testovacej bielej verzii nebolo až takým problémom, no pri ostatných farebných prevedeniach môže ísť o skutočnú chybičku krásy celého zariadenia.

Skener odtlačkov – štandardne precízny

Ako sme už spomínali, ASUS ZenFone 3 má skener odtlačkov prstov na zadnej strane zariadenia. Skener nemá tradičný okrúhly alebo štvorcový tvar, ale obdĺžnikový. Je ale dostatočne veľký na to, aby bez problémov rozoznal odtlačok na našom prste. Tých si sem môžete zaregistrovať hneď niekoľko, no okrem samotného odblokovania so skenerom nič iné robiť nemôžete. Svoju funkciu ale plní dokonale a v priebehu takmer dvojtýždňového testovania by sme nerozoznané odtlačky mohli spočítať na jednej ruke.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
28.10.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+