MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Dislpej – iba priemerný

V roku 2016 je Full HD rozlíšenie na 5,5“ displeji nutným štandardom. To ale neznamená, že by toto rozlíšenie nebolo dostatočné. Práve naopak, Full HD IPS displej na ASUS ZenFone 3 ponúka dostatok detailov a s týmto aspektom sme nemali absolútne žiadne problémy. Výčitky ale máme voči ďalším vlastnostiam displeja, kvôli čomu ho nemôžeme označiť ani za nadpriemerný.

asus-zenfone-3_-9_vysledok

Najväčšmi nám prekážal zvláštny chladný nádych farieb na displeji. Musíme výrobcu pochváliť za to, že nám umožnil nastaviť si odtieň farieb pomocou softvérového nástroju. Ani tu sme ale úplne nepochodili a nepodarilo sa nám na displeji nastaviť farby, ktoré by vyzerali úplne reálne. Iste, odchýlka od reality nie je dramatická, no je možné ju spozorovať trochu trénovaným voľným okom. Najväčšmi sme si rozdiely všimli pri prezeraní fotografií na sociálnych sieťach, ktoré sme už pred tým videli na iných zariadeniach. Rozdiel v odtieňoch farieb bol skutočne dramatický, čo je škoda. Na druhej strane, netrúfame si povedať, koľkí používatelia si niečo podobné všimnú. Spozorovať ale môžu náhodné zlé reakcie displeja. Na myslí máme situácie, kedy displej nerozozná naše gesto, alebo ho zaregistruje inak. Takýchto situácií nebolo veľmi veľa, ale bolo ich dosť na to, aby sme si to všimli. Možno displeju tento neduh pripisujeme neprávom, no minimálne náš testovací kus mal s podobným správaním problémy.

Pozorovacie uhly sú, na druhej strane, na skvelej úrovni a skreslenie pri pohľade zo strán je iba minimálne. Maximálny jas displeja je tiež dostatočný aj pre prácu v exteriéri. Adaptívna regulácia jasu ale počas nášho testovania nefungovala vôbec podľa predstáv. Jas na displeji sa v závislosti od svetelných podmienok iba veľmi mierne. Ak sme mali nastavené nižšie hodnoty pri práci v tmavšom prostredí, ani v úplne jasnom prostredí sa jas nezvýšil natoľko, aby sme mohli s telefónom bez problémov pracovať. Problém sa vyskytoval aj v opačnom garde, a tak sme napokon túto funkciu vypli. Potešila nás ale možnosť zapnúť si filter modrého svetla pri večernom používaní telefónu, čo je funkcia, ktorú by už dnes mala byť podľa nás predinštalovaná na každom smartfóne. Z displeju na ASUS ZenFone 3 tak nie sme nadšení, no je dostatočne veľký a jemný na to, aby ste tu mohli konzumovať všetky druhy multimédií. Pre úpravu fotiek ale odporúčame používať iné zariadenie.

Výkon a pamäť – štedrá kapacita RAM a ROM a dostatok výkonu na všetko

ASUS ZenFone 3 je hrdým reprezentantom súčasnej vlny zariadení, ktoré sa po výpočtovej stránke nespoliehajú iba na tie najvýkonnejšie čipy na trhu. Práve naopak, veľmi chválime krok výrobcu, ktorý sa vydal smerom dostupnejšieho a úspornejšieho čipu Snapdragon 625, ktorý má veľmi blahodarné účinky na výdrž batérie. Zároveň ale nerobí drastické kompromisy po stránke výkonu a umožňuje pracovať so všetkými súčasnými aplikáciami. Na svoje si prídu aj stredne nároční hráči.

Procesoru sekunduje RAM so štedrou kapacitou 4 GB a vnútorná pamäť s tiež dostačujúcimi 64 GB. Telefón sa predáva aj v kombinácii 3 GB RAM/32 GB ROM, čo ale tiež postačujeme na súčasnú dobu za dostačujúce. Ak by vám v niektorom prípade nepostačovala vnútorná pamäť, jednoducho ju môžete rozšíriť microSD kartami o ďalších 256 GB.

My sme ale nič podobné nepotrebovali a 64 GB vnútornej pamäte sme ešte nikdy pri bežnom používaní nezaplnili. Je to dosť na fotografie, videá, aplikácie, hry a aj občasný nahraný film či seriál.

Zároveň môžeme skonštatovať, že telefón nás absolútne nesklamal po stránke výkonu. Mali sme ho dostatok na všetko, reakcie telefónu boli plynulé, aplikácie sa spúšťali rýchlo a zostávali otvorené dostatočne dlho aj na pozadí. Samozrejme, telefón zaostáva za tými najsvižnejšími na trhu, no žiadne čakanie na vykonanie nejakej operácie netrvalo tak dlho, že by sme si to výrazne všimli. Platí to aj o inštalovaní aplikácií na pozadí, čo niektoré dostupnejšie zariadenia spomalí natoľko, že sa s nimi takmer nedá pracovať. Vo výkonnostnom teste tak obstál ASUS ZenFone 3 veľmi dobre a hoci v benchmarkoch nebude atakovať tie najvýkonnejšie zariadenia na trhu, rozdiely pri každodennom používaní sú takmer nespozorovateľné.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
28.10.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+