MojAndroid

Len prednedávnom ste si na našej stránke mohli prečítať článok o tom, že vývojári Android aplikácií získavajú pri každej kúpe svojej aplikácie informácie o kupujúcich. To vyvolalo búrlivú diskusiu o tom, aké bezpečnostné nedostatky ponúka Android a jeho služby. Dnes však vyšlo najavo, že nielen Android má problémy s bezpečnosťou, ale chyby nájdeme aj v konkurenčnom systéme iOS od Apple, ktorého používatelia sa hrdo bijú do hrude, že ich zariadenia sú bezpečnejšie, ako zariadenia spoločnosti Google. Nuž, nie všetko je tak, ako sa zdá…

apple-worm2

Najnovšie štúdia špecializovanej zahraničnej firmy Appthority dokázali, že 3 bezplatne stiahnuté aplikácie v iOS zariadení zbierajú väčšie množstvo dát o svojich používateľoch, ako 3 bezplatne stiahnuté aplikácie v Android zariadení. Navyše, až 60% top aplikácií v AppStore, obchode s aplikáciami pre iOS zariadenia, posiela informácie o používateľoch výrobcom reklám a analytickým spoločnostiam.  Navyše, kvôli veľkému objemu aplikácií si vývojári iOS titulov vraj často radi alternatívne zarábajú tým, že ponúkajú na predaj informácie o používateľoch, ktorí si nainštalovali ich aplikáciu.

appthority-ios-android-1

Nadmerné zbieranie dát o používateľoch zistila výskumná spoločnosť len v 5 prípadoch z 10 TOP aplikácií na Google Play Store. V porovnaní so 42% Android aplikácií, až 60% podobných aplikácií v AppStore zbiera údaje o polohe používateľa. Ešte zarážajúce je však percento aplikácií, ktoré zbierajú údaje z vášho zoznamu kontaktov. Zatiaľ, čo medzi Android aplikáciami tak robí len každá piata aplikácia (20% celkovo), na iOS zariadeniach zbiera mená, čísla a e-mailové adresy z vášho telefónneho zoznamu až 62% všetkých titulov.

appthority-ios-android-4

Keďže sa rozprávame o bezpečnosti aplikácií, je dobré spomenúť aj to, koľko aplikácií zaslané dáta aj šifruje, respektíve skôr nešifruje. Zatiaľ čo pri Android aplikáciách posiela nešifrované dáta 92% zo všetkých aplikácií, pri systéme iOS nenájdete aplikáciu, ktorá by posielané dáta šifrovala. Nechránené dáta tak posiela všetkých 100% aplikácií z AppStore. Ak je tak prenos dát narušený hackerom, nič mu nestojí v tom, aby tieto dáta aj ďalej využil na nelegálnu činnosť.

appthority-ios-android-3  appthority-ios-android-2

Spoločnosť Appthority informovala aj o tom, že iOS aplikácie sú voči minuloročným aplikáciám menej zabezpečené a ponúkajú väčšie množstvo nechránených dátových prenosov. Tento trend vraj bude rásť aj do ďalších rokov, nakoľko chcú developeri ponúkať subjektívnejšie špecializované aplikácie používateľom zadarmo. Zaujímavým bol aj záverečný výrok Appthority na tému bezpečnosti oboch mobilných systémov:

“Mali by sme sa menej báť malware-u v Androide, ktorý predstavuje necelé 1% všetkých aplikácií, ale radšej by sme sa mali zaujímať a obávať o aplikácie, ktoré považujeme za dôveryhodné a pritom zbierajú naše osobné dáta a údaje. V tejto súvislosti by nemal nikto iOS zariadenia považovať za bezpečnejšie ako Android zariadenia, pretože tomu tak nie je. Každé zariadenie pripojené na internet je v potencionálnom nebezpečenstve, čo sa týka straty osobných údajov a dát.” 

Zdroj: TS Appthority, CultOfAndroid

2.3.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+