MojAndroid

Časy, kedy nám telefóny vydržali bez nabíjačky týždeň, sú už dávno preč. Ono to bolo vlastne aj očakávané. Nemôžeme porovnávať aktuálne modely s výkonnými procesormi a veľkými displejmi so zariadeniami spred 20 rokov, ktoré dokázali telefonovať, napísať esemesku a možno obsahovali aj nejakú základnú hru.

Mohlo by vás zaujímať:

Dnešné smartfóny nám denno-denne pomáhajú v rôznych oblastiach, nie len pri telefonovaní. Vieme pomocou nich počúvať hudbu, sledovať videá, surfovať po internete, fotografovať a mnoho iného. To v minulosti telefóny neponúkali. Niekto by si možno povedal, že ani v batériách nenastal veľký pokrok. Avšak v rámci kapacity sú dnešné modely vybavené podstatne väčšími akumulátormi. Zatiaľ čo niekedy bolo bežným lepším štandardom mať 700 mAh batériu, dnes je to už 5 000 mAh.

Problém s výdržou? Dôvodov môže byť veľa

Ak vám vaše zariadenie nevydrží dostatočne dlho, problémov môže byť viac. Batéria už môže byť stará, jej zdravie nemusí byť ideálne, alebo len svoj smartfón využívate viac ako je štandardom. SOT (čas pred obrazovkou) sa len a len zvyšuje a nároční používatelia bežne počas dňa do telefónu pozerajú aj 7 hodín. A pri takomto vyťažení niet pochýb, že batéria nevydrží 3 dni.

Anker PowerPort III Nano nabíjačka nabíjanie adaptér USB-C rýchle nabíjanie quickcharge port konektor

Dosť bolo teórie, vráťme sa k pointe tohto článku. Výdrž smartfónu závisí do veľkej miery od toho, ako ho používate. Fotografovanie či navigácia samozrejme berú veľa energie, no dôležité je aj to, aké aplikácie ako dlho používate. A práve tam môže byť kameň úrazu. Vo všeobecnosti platí, že najviac energie nám z batérie zoberú sociálne siete. A to najmä preto, lebo ich počas dňa využívame najdlhšie.

Týmto aplikáciám sa radšej vyhnite

Priznajte sa. Koľkokrát ste sa pristihli pri tom, že bezvýsledne sledujete jeden post za druhým, jedno video za druhým a podobne. Pri tejto činnosti beží čas veľmi rýchlo, rýchlo aj klesá kapacita batérie. Niet pochýb, že práve aplikácie sociálnych sietí sú najväčšími žrútmi energie. Portál Techengage zhrnul 10 aplikácií, ktorým by ste sa kvôli dlhšej výdrži batérie mali vyhnúť.

  1. Snapchat
  2. Netflix
  3. YouTube
  4. Facebook
  5. Messenger
  6. WhatsApp
  7. Google News
  8. Flipboard
  9. BBC News
  10. TikTok

Ako môžete vidieť, všetky tieto aplikácie boli vyrobené tak, aby v nich mohli používatelia pohodlne sledovať obsah. Samozrejme, chcú vás vo vnútri udržať čo najdlhšie, pretože čím dlhšie klikáte, tým viac reklám vám môžu zobraziť. A práve o to ide. Reklamy sú to, z čoho väčšina aplikácií sociálnych sietí žije.

Každá z týchto aplikácií si energiu z batérie berie trochu iným spôsobom. Napríklad Snapchat, ktorý sa umiestnil na prvej priečke, sa často aktualizuje na pozadí, čo rýchlo vybíja batériu. V prípade Netflixu či YouTube je to pomerne jasné, prehrávanie videí vo vysokom rozlíšení nikdy nie je znakom dlhej výdrže batérie.

Nasledujú tri aplikácie od spoločnosti Meta. Aj v ich prípade okrem samotného používania veľa batérie berie aj to, že pracujú na pozadí. Teda rovnako, ako Snapchat. Navyše, WhatsApp a Messenger ponúkajú aj možnosť videohovoru, čo je na batériu náročné ešte viac.

Môžu pomôcť aplikácie, ktoré sľubujú dlhšiu výdrž batérie?

Rôznych “battery boosterov” je v obchode Google Play naozaj veľmi veľa. Výdrž smartfónu vie však najlepšie ovplyvniť samotný používateľ, a to spôsobom používania. Menej sociálnych sietí bude vždy znamenať dlhšiu výdrž batérie. Používanie aplikácií na predĺženie výdrže telefónu v skutočnosti veľmi nepomáha. Samotný operačný systém si ich správu najlepšie riadi sám, v nastaveniach každého telefónu sú aj možnosti, ktoré vie ovplyvniť používateľ. Napríklad ich prácu na pozadí, používanie lokalizačných dát a podobne. A to môže výdrž smartfónu predĺžiť.

Náš tip
Aký je rozdiel medzi RCS správami a SMS-kami?
4.4.2024

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+