MojAndroid

Trh s mobilnými zariadeniami aj po prvých troch mesiacoch roku 2013 ovláda Android. Aspoň tak tomu napovedajú výsledky prieskumu spoločnosti Canalys, ktorá sa štatistikami tohto typu zaoberá už dlhšiu dobu. Tento rok však do štatistiky okrem mobilných telefónov a tabletov zapojili aj notebooky, čím sa na výrazne polepšilo umiestnenie spoločnosti Microsoft. Zo všetkých 308,7 milióna predaných zariadení je až 182 miliónov (59,5%) z nich poháňaných Androidom, čo Apple a Microsoft stavia do veľmi ťažkej situácie, nakoľko otvorený operačný systém spoločnosti Google nedokážu v štatistikách dobehnúť ani v spojení s notebookmi.

Android je jednotkou trhu a Google má nárok na radosť.
Android je jednotkou trhu a Google má nárok na radosť.

Spoločnosť Canalys sledovala za posledné tri mesiace predaj mobilných zariadení v zložení smartfóny, tablety a notebooky. To výrazne pomohlo spoločnosti Microsoft, ktorá s Windows 8 RT, Windows 8 a Windows Phone 8 ovláda až 18.1% trhu. Zle na tom nie je ani Apple, ktorý so svojím iOS a OSX siaha až na 19,3% všetkých zákazníkov. Ďalšie štatistiky nám však prezrádzajú niekoľko veľmi zaujímavých faktov.

Canalys

Najrýchlejšie rastúcim segmentom mobilného priemyslu ostávajú tablety s medziročný rastom na úrovni 106,1%, čo v skutočnosti predstavuje 41,9 milióna zariadení. Na vrchole tohto segmentu kraľuje už dlhšie spoločnosť Apple so svojím iPadom (najnovšie aj iPadom Mini). Jej podiel na trhu však každým rokom klesá na úkor Android zariadení a pri poslednom sledovaní mala táto spoločnosť 46,4% podiel na trhu.

ipad
Tablety spoločnosti Apple sú na svete najžiadanejšie. Aspoň zatiaľ.

Z takmer 309 miliónov predaných mobilných zariadení v Q1/2013 bolo až 216,3 milióna smartfónov. Medzi nimi bolo jednoznačne najviac zariadení so systémom Android, konkrétne až 75,6%. Na úspechu tohto systému ťaží najväčší výrobca mobilných zariadení Samsung, ktorý medziročne zaznamenal rast v predajnosti na úrovni 64,3%. Naopak, najmenej sa darilo spoločnosti Apple, ktorá si medziročne prilepšila len o 6,7%. Ide o najhorší výsledok spoločnosti od roku 2007, kedy bol Apple iPhone vyrobený. Na druhej strane však treba poznamenať, že Apple len s niekoľkými aktuálne sa predávajúcimi modelmi predal 37 miliónov smartfónov, čo je voči Samsungu s desiatkami modelov obdivuhodný výkon. Pre Apple to však je zlý  výsledok a znak toho, že niečo treba spraviť inak.

Samsung_Galaxy_S4_vs_Sony_Xperia_Z
Predstavitelia moderných Android smartfónov. Naľavo Samsung Galaxy S4, napravo Sony Xperia Z.

 

Ako môže Apple získať väčší podiel na trhu?

Hoci Apple vyrába prvotriedne výrobky, voči konkurencii má niekoľko nedostatkov. Trh už dávno ovládajú zariadenia s väčšími displejmi, ako má najväčší (4″) iPhone 5 a ľudia takisto hľadajú zariadenia so 4-jadrovými procesormi, 2 GB RAM, Full HD rozlíšením a prítomnosťou NFC. Ani jedna zo spomínaných vecí však v najnovšom iPhone 5 nie je a je otázne, či sa spoločnosť v najbližšej budúcnosti dokáže bez nich presadiť na trhu.

iphone
Takto sa vyvíjal iPhone od spoločnosti Apple.

 

Každé dva roky Apple predstaví nové zariadenie s inovovaným dizajnom a pridanou funkcionalitou (iPhone 3G, iPhone 4, iPhone 5), zatiaľ čo obrok predstavuje zariadenia, ktoré ponúkajú menšie vylepšenia a len kozmetické úpravy (verzie “S”). Ak však Apple chce bojovať voči konkurentom aj naďalej, musí prehodnotiť svoje doterajšie postupy a ponúknuť zákazníkom zariadenie s väčším displejom, jemnejším rozlíšením a vyšším výkonom. Inak stratí ešte viac ako doteraz.

Ako môže Microsoft získať väčší podiel na trhu?

Hoci je viacerými ľuďmi najnovší systém od spoločnosti Microsoft zatracovaný a odmietaný, musíme uznať, že má istý potenciál. Microsoft však pri najnovšom Windowse 8 (RT, WP8, …) zlyhal, čo sa marketingu týka. Za žiadnu cenu totižto nechce svoj systém vypustiť na trh ako open source, čo dosť zavážilo najmä pri developeroch nových aplikácií. Tí nemajú motiváciu pre vytváranie nových titulov, za čo z veľkej miery môže aj obmedzenosť najnovšej verzie systému od spoločnosti Microsoft . Keby spoločnosť umožnila developerom meniť aspoň niektoré súčasti systému, začali by preň tvoriť viac aplikácií a kde je veľa aplikácií, tam prídu aj noví ľudia.

microsoft
Typický dizajn zariadení a prostredia s Windows Phone systémom.

 

Ďalším problémom spoločnosti Micorsoft je obmedzený počet výrobcov mobilných zariadení. Momentálne na trhu kúpite Windows Phone zariadenia len od niekoľkých spoločností (Nokia, HTC, …), ktoré predajom týchto zariadení viac strácajú, ako získavajú. Riešením do búdúcnosti by bolo nadviazanie kontaktov z viacerými výrobcami, prípadne vytvorenie nového business modelu, ktorý by umožňoval výrobu týchto zariadení napríklad za poplatok z ich predaja. Microsoft jednoducho nemôže predávať viac zariadení, keď ich nebude mať vyrobené.

Záver

Ako situáciu na mobilnom trhu vidíte vy? Ktorý systém má podľa vás najlepšiu perspektívu do budúcnosti a ovládne mobilný trh? Bude to Apple so svojim iPhonom, Microsoft s Windows zariadeniami alebo svetový gigant Google, ktorý je autorom systému so zeleným robotom v logu? Neváhajte a zanechajte váš názor v komentároch pod týmto článkom.

Zdroj: AndroidAuthority

10.5.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+