MojAndroid

Ahojte milí čitatelia. Po kratšej prestávke sme tu opäť s našim Android slovníkom od A po Z a tentokrát s dvojitou porciou. Dnes si povieme čo sa skrýva pod písmenkami Q a R. Začíname!

QR

QR kód je dvojrozmerný kód zostavený zo slov Quick Response (Rýchla reakcia), a vyvinutý japonskou spoločnosťou Denso-Wave v roku 1994. QR preto, lebo slúži na rýchle dekódovanie obsahu v ňom ukrytom nasnímaním kódu napríklad kamerou mobilného telefónu s pomocou špeciálnej aplikácie. Tento kód sa stal akýmsi štandardom a čoraz častejšie ho vídame v reklamách, alebo propagačných materiálov, na zastávkach, alebo všade tam, kde je potrebná nejaká interakcia.

 

qwerty

Je rozloženie prvej rady klávesov na klávesnici. Ide o prvých šesť písmen. Toto označenie sa zvykne používať ak mobilné zariadenie disponuje hardvérovou klávesnicou.

Reset

Alebo po slovensky reštartovanie/resetovanie sa delí na dva typy. Prvý je takzvaný „soft reset“, kedy sa zariadenia vypne a opätovne zapne, zatiaľ čo druhý typ – „hard reset“ – okrem reštartovania vymaže zariadenie a obnoví ho do továrenských nastavení.

RGB

RGB – skratka z anglického Red-Green-Blue – je farebný model používajúci sa tiež aj ako označenie typu matice na zobrazovači, teda napríklad displeji mobilného telefónu).Výsledné farby pri tomto type vznikajú ich vzájomnou kombináciou, teda kombináciou červenej, zelenej a modrej. Jedna zložka RGB matice, alebo modelu má v desiatkovej sústave hodnoty zapísané v číslach 0 až 255

ROM

Permanentná pamäť ROM z anglického originálu “Read Only Memory” je určená len na čítanie a obsah v nej zostáva aj po odpojení od elektrickej energie (na rozdiel od pamäte typu RAM). V zariadeniach s Androidom je v nej uložený operačný systém.

Recovery mode

Malý samostatný „operačný systém“, ktorý môžeme pre ilustráciu prirovnať k BIOS-u používaný na administráciu zariadení s Androidom. Do „módu obnovenia“, ako by sme ho mohli v slovenčine preložiť, sa dostanete podržaním určitej kombinácie tlačidiel pri štarte (bootovaní) zariadenia.  Obsahuje možnosti na jeho zresetovanie,  nahranie updatu, alebo pri rootnotých zariadeniach napríklad s populárnym Clockwork  módom aj možnosti pre jeho zálohovanie a obnovenie.

Root

Metóda na odomknutie zariadenia s Androidom určite známa použivateľom UNIX-ových systémov. Root je totiž názov pre používateľa s plným prístupom ku systému, tj. s najvyššími privilégiami. Rootnotím zariadenia s Androidom dostanete všetky povolenia voči systému a budete si môcť prezerať napríklad aj systémové súbory, ovládať obyčajne uzamknuté nastavenia či dokonca pretaktovať procesor.  Tým zábava ale nekončí. Root ponúka neobmedzené možnosti na nahrávanie nových ROM a to pokojne aj neoriginálnych, zálohovanie, obnovovanie telefónu a jeho pokročilú správu. Upozorňujeme ale , že root prináša so sebou aj riziká začínajúce stratou záruky a pri neodbornom zásahu si dokonca môžete zariadenie nenávratne poškodiť.

RSS

RSS – Really Simple Syndication- patrí do množiny XML formátov využívajúcich sa v prostredí webu. RSS slúži jej používateľom na čítanie rôznych článkov, alebo noviniek z webu po prihlásení sa na odber v špecializovanej aplikácií ako napríklad Google Reader. Zdroj RSS sa často využíva pri spravodajských stránkach, blogoch, alebo pri informačných sekciách. Takto môžete mať aktuálny webový obsah prehľadne zoradený napríklad aj vo vašom mobilnom telefóne či tablete bez nutnosti otvárania internetového prehliadača. Pridajte si naše RSS do svojej čítačky.

Všetky tipy a triky pre Android začiatočníkov nájdete v časti “Začíname s Androidom“. Ďalšie časti seriálu “Android slovník od A po Z” nájdete tu:

3.11.2012

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+