MojAndroid

Podľa prieskumu trhu analytickej firmy Flurry, používatelia mobilných zariadení s operačným systémom Android trávia o 20% menej času využívaním ich aplikácií, než Apple používatelia. Tento rozdiel má do značnej miery čo do činenia s tým, ako sa tieto dva ekosystémy vyvinuli poznamenala Mary Ellen Gordonová, riaditeľka priemyselných prieskumov a analýzy vo firme Flurry. Prieskum vychádza z dát zozbieraných počas štyroch rokov a rozoberá silné a slabé stránky konkurentov alebo podiel na mobilnom trhu.

iOS vs Android

Gordonová verí, že od predstavenia prvého Samsung Galaxy S smartfónu, Android používatelia kupujú svoje zariadenia z iných dôvodov, než iPhone používatelia. V rozhovore pre PCWorld uvádza, že Apple prezentoval svoje produkty ako mini-počítače, na ktorých si spustíte aplikácie. Na druhú stranu, Android používatelia prichádzajú na túto platformu prechodom z obyčajných telefónov. Tento rozdiel by mohol spôsobiť aj odlišnosť využitia aplikácií na oboch platformách.

Iným dôvodom, prečo Android používatelia netrávia toľko času pri používaní aplikácií je často spomínaná a rozoberaná fragmentácia. Existuje nespočetné množstvo zariadení s odlišným rozlíšením obrazovky, inou hardvérovou výbavou, inou veľkosťou pamäte a najmä odlišnými verziami operačného systému. Developeri majú preto výrazne náročnejšiu úlohu pri tvorbe nových appiek.  Situácia sa však pomaly začína meniť. S príchodom tohtoročných vlajkových modelov, ako aj ostatných nových produktov, sa celkový podiel Androidu Jelly Bean stále zlepšuje (podľa májových štatistík má 33% podiel).

Android má však oproti systému iOS veľkú výhodu z pohľadu marketingu. Craig Palliho, viceprezident pre rozvoj podnikania a služieb zákazníkom vo firme Fiksu je toho názoru, že získať zákazníkov na Androide je lacnejšie, než v prípade iOS. Hoci súhlasí s uvedenými tvrdeniami, z pohľadu podnikateľa, ktorý sa snaží porovnať obe platformy a snaží sa zistiť kde má začať s vývojom, Android je v mnohých smeroch vhodnejšou voľbou.

Zdroj: PcWorld

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+