Mobilné telefóny sa v posledných desaťročiach stali neoddeliteľnou súčasťou nášho života a prenikli do mnohých jeho oblastí. Jednou z nich, ktorá bola mobilmi dosť ovplyvnená, je aj automobilizmus. Pritom ešte na začiatku 90. rokov bolo telefonovanie z áut u nás takmer ako sci-fi a len s údivom sme sledovali americké seriály a filmy, kde bol autotelefón bežnou súčasťou výbavy. Postupne sa však aj v našich končinách začali rozširovať mobilné telefóny a hlavne v druhej polovice 90. rokov, kedy sa stali cenovo dostupnejšími, aj telefonovanie v autách prestalo byť niečím výnimočným.
Druhý veľký boom telefónov v súvislosti s autami nastal po rozšírení mobilných navigácií a mapových podkladov. Zo začiatku mobilné telefóny neobsahovali vstavané GPS čipy a na navigovanie potrebovali samostatný GPS modul, s ktorým komunikovali cez bluetooth. Rozšírené boli ešte pred pár rokmi a jedným z najznámejších bol napríklad Nokia LD-3W so spoľahlivým čipom Sirf Star III. Tieto samostatné GPS moduly však boli rýchlo vytlačené smartfónmi so vstavanými GPS čipmi. Tie síce neboli až také citlivé na príjem GPS signálu a navyše oveľa viac žmýkali batériu smartfónu, odpadla však nutnosť nosiť so sebou ďalšiu „krabičku“, boli vždy poruke a tým pádom rýchlo získali u ľudí popularitu.
Za tretí míľnik môžeme považovať rozšírenie mobilného internetu, hlavne vysokorýchlostných sietí. Mobilný telefón sa vtedy stal ešte dôležitejším pomocníkom na cestách a rýchlou možnosťou na zisťovanie rôznych informácií či spojenie so svetom. Mnohí z nás sú vďaka mobilnému internetu online aj počas cestovania a okamžite môžu riešiť rôzne pracovné a súkromné záležitosti.
V súvislosti s rozmachom využívania mobilných telefónov v autách sa súčasne objavilo množstvo najrôznejšieho príslušenstva, ktoré môže uľahčiť a spríjemniť ich používanie počas ciest. Zrejme najrozšírenejšie sú automobilové nabíjačky, ktoré sa zapájajú do zásuvky zapaľovača. V dnešnej dobe výkonných smartfónov a tomu nezodpovedajúcich batérií sú prakticky nevyhnutnosťou, hlavne pri používaní navigačných aplikácií. Existuje ich množstvo druhov, od klasických s napevno uchyteným nabíjacím káblom a jednou koncovkou, až po univerzálne, ktoré obsahujú jeden alebo aj dva USB porty. Osobitnou kapitolou sú externé nabíjacie zdroje so vstavanou batériou, ktoré sa dajú nabiť v pohodlí domova a na cestách nepotrebujú zdroj prúdu. Opäť sa rôznia, tie menšie dokážu nabiť smartfón len raz a aj to nie vždy doplna, iné s vyššou kapacitou zvládnu aj niekoľko opakovaných nabití.
Nemenej dôležitým prvkom príslušenstva sú držiaky mobilných telefónov do auta. Opäť ich je nepreberné množstvo druhov a typov, existujú univerzálne, či určené špeciálne len pre niektorý model. Môžu byť pasívne či aktívne a mobil zároveň aj nabíjať, uchytávať sa na predné sklo, na palubnú dosku, alebo do prieduchu vetrania. Líšiť sa môžu spôsobom upnutia telefónu a samozrejme kvalitou spracovania i z nej vyplývajúcou cenou.
Zvyšok článku si môžete prečítať v aktuálnom čísle Android Magazínu, v ktorom však nájdete ešte oveľa viac zaujímavých tém, článkov a rozhovorov. Článok nájdete v jesennom dvojčísle časopisu Android Magazín na 32. strane.
>> Stiahnite si PDF-Android Magazín Október/November 2013 <<
Aplikácia Android Magazín je dostupná na Play Store aktuálne len pre Android tablety vo verzii 3.0 a vyššie. Pre správne spustenie aplikácie je potrebné mať nainštalovanú aplikáciu Adobe AIR. Aplikácia Android Magazín beží na platforme Coverpage od spoločnosti MONOGRAM Interactive.
A čo takto ODB-Bluetooth adaptér z dx.com za 20$? Na nezaplatenie…