MojAndroid

Mobilné telefóny sa v posledných desaťročiach stali neoddeliteľnou súčasťou nášho života a prenikli do mnohých jeho oblastí. Jednou z nich, ktorá bola mobilmi dosť ovplyvnená, je aj automobilizmus. Pritom ešte na začiatku 90. rokov bolo telefonovanie z áut u nás takmer ako sci-fi a len s údivom sme sledovali americké seriály a filmy, kde bol autotelefón bežnou súčasťou výbavy. Postupne sa však aj v našich končinách začali rozširovať mobilné telefóny a hlavne v druhej polovice 90. rokov, kedy sa stali cenovo dostupnejšími, aj telefonovanie v autách prestalo byť niečím výnimočným.

Druhý veľký boom telefónov v súvislosti s autami nastal po rozšírení mobilných navigácií a mapových podkladov. Zo začiatku mobilné telefóny neobsahovali vstavané GPS čipy a na navigovanie potrebovali samostatný GPS modul, s ktorým komunikovali cez bluetooth. Rozšírené boli ešte pred pár rokmi a jedným z najznámejších bol napríklad Nokia LD-3W so spoľahlivým čipom Sirf Star III. Tieto samostatné GPS moduly však boli rýchlo vytlačené smartfónmi so vstavanými GPS čipmi. Tie síce neboli až také citlivé na príjem GPS signálu a navyše oveľa viac žmýkali batériu smartfónu, odpadla však nutnosť nosiť so sebou ďalšiu „krabičku“, boli vždy poruke a tým pádom rýchlo získali u ľudí popularitu.

Brodit držiak do auta

Za tretí míľnik môžeme považovať rozšírenie mobilného internetu, hlavne vysokorýchlostných sietí. Mobilný telefón sa vtedy stal ešte dôležitejším pomocníkom na cestách a rýchlou možnosťou na zisťovanie rôznych informácií či spojenie so svetom. Mnohí z nás sú vďaka mobilnému internetu online aj počas cestovania a okamžite môžu riešiť rôzne pracovné a súkromné záležitosti.

V súvislosti s rozmachom využívania mobilných telefónov v autách sa súčasne objavilo množstvo najrôznejšieho príslušenstva, ktoré môže uľahčiť a spríjemniť ich používanie počas ciest. Zrejme najrozšírenejšie sú automobilové nabíjačky, ktoré sa zapájajú do zásuvky zapaľovača. V dnešnej dobe výkonných smartfónov a tomu nezodpovedajúcich batérií sú prakticky nevyhnutnosťou, hlavne pri používaní navigačných aplikácií. Existuje ich množstvo druhov, od klasických s napevno uchyteným nabíjacím káblom a jednou koncovkou, až po univerzálne, ktoré obsahujú jeden alebo aj dva USB porty. Osobitnou kapitolou sú externé nabíjacie zdroje so vstavanou batériou, ktoré sa dajú nabiť v pohodlí domova a na cestách nepotrebujú zdroj prúdu. Opäť sa rôznia, tie menšie dokážu nabiť smartfón len raz a aj to nie vždy doplna, iné s vyššou kapacitou zvládnu aj niekoľko opakovaných nabití.

Nemenej dôležitým prvkom príslušenstva sú držiaky mobilných telefónov do auta. Opäť ich je nepreberné množstvo druhov a typov, existujú univerzálne, či určené špeciálne len pre niektorý model. Môžu byť pasívne či aktívne a mobil zároveň aj nabíjať, uchytávať sa na predné sklo, na palubnú dosku, alebo do prieduchu vetrania. Líšiť sa môžu spôsobom upnutia telefónu a samozrejme kvalitou spracovania i z nej vyplývajúcou cenou.

Zvyšok článku si môžete prečítať v aktuálnom čísle Android Magazínu, v ktorom však nájdete ešte oveľa viac zaujímavých tém, článkov a rozhovorov. Článok nájdete v jesennom dvojčísle časopisu Android Magazín na 32. strane.

>> Stiahnite si PDF-Android Magazín Október/November 2013  <<

Aplikácia Android Magazín je dostupná na Play Store aktuálne len pre Android tablety vo verzii 3.0 a vyššie. Pre správne spustenie aplikácie je potrebné mať nainštalovanú aplikáciu Adobe AIR. Aplikácia Android Magazín beží na platforme Coverpage od spoločnosti MONOGRAM Interactive.

9.12.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+