MojAndroid

Spustili sme celonárodnú súťaž o najlepšie Android aplikácie zo Slovenska, hlasovanie prebieha na stránke AndroidCode.sk. Tento rok je v ankete nominovaných 60 aplikácií až v 8 kategóriách. Verejné hlasovania čitateľov rozhodne, ktoré aplikácie sa pridajú medzi najlepšie na Slovensku.

Tento ročník sme pripravili špeciálne predstavenie aplikácií. Oslovili sme vývojárov a pripravili krátky rozhovor o nominovaných aplikáciách, ktoré sa dostali až do konečného hlasovania. Všetkým vývojárom sme položili rovnaké otázky. Dnes pokračujeme aplikáciou KUBO – detské knihy.

KUBO - detské knihy
KUBO - detské knihy
Developer: KuboMedia
Price: Free
 • KUBO - detské knihy Screenshot
 • KUBO - detské knihy Screenshot
 • KUBO - detské knihy Screenshot
 • KUBO - detské knihy Screenshot
 • KUBO - detské knihy Screenshot
 • KUBO - detské knihy Screenshot

Prečo ste sa rozhodli vytvoriť práve túto aplikáciu?

Vývoj nezastavíme, každá oblasť umenia postupne prechádza digitalizáciou a vznikajú streamovacie služby. Ešte nikdy ľudstvo nekonzumovalo toľko umenia ako dnes.

Detské knihy, to je segment zasluhujúci si citlivý prístup, keďže knihy pre najmenších sú komplexným umením, spájajúcim obrazovú aj obsahovú stránku diela. Nestačí vytvoriť obyčajné e-knihy, ktoré sú určené iba na riadkový text. V detskej knihe má každá ilustrácia, každé slovo svoju funkciu.

Detské knihy sú preto často objemné, ťažké. A mať detskú knižnicu, plnú obohacujúcich príbehov a encyklopédií vždy poruke, či už na zastávke, v čakárni, na dovolenke, je na nezaplatenie. Naša apka, KUBO – detské knihy, prináša prístup k viac ako 500 knihám kdekoľvek a kedykoľvek. Teda aj pre zahraničných Slovákov, alebo rodiny žijúce v odľahlých kútoch krajiny. Navyše, poskytuje okamžitý kontakt autora a jeho čitateľov. Dáva používaniu elektronických zariadení v rukách detí hodnotu. Šetrí prírodu. Zväčšuje knižný trh, keďže Kuba používajú aj deti z rodín, kde sa doteraz nečítalo.

Týždenne pridávame 5 až 10 nových obrázkových e-kníh a našim snom je, aby sa vďaka našej aplikácií do niekoľkých rokov počet pravidelných detských čitateľov na Slovensku zdvojnásobil.

Koľko ľudí na aplikácii pracuje?

Na projekte pracuje pravidelne a interne 7 ľudí, ak však započítame externých autorov textov a ilustrácií, pohybujeme sa to okolo čísla 20.

Ako dlho trval vývoj aplikácie od úplného začiatku (nápadu)?

Vývoj aplikácie do funkčnej a publikovateľnej verzie trval niekoľko mesiacov. Tvorba základného obsahu aplikácie (detské knihy prispôsobené na čítanie na mobilných zariadeniach) však trvala viac ako rok, a tak ako vývoj aplikácie, ani pribúdanie nových a nových titulov sa nikdy neskončí.

Vidíte v aplikáciách určených pre Slovensko potenciál alebo je lepšie zamerať sa na celý svet?

V súčasnom globalizovanom svete nevidím dôvod, prečo robiť aplikácie, ktoré nemajú aspoň potenciál expanzie na zahraničné trhy. Dnešní mladí ľudia rozmýšľajú mimo kontextu hraníc, digitalizácia a informatizácia spoločnosti vytvára pavučinu, ktorá prirodzene tieto hranice prekračuje a tak by to malo byť aj v oblasti obchodu a digitálnych služieb.

Aké máte plány do budúcna?

KUBO vytvorí novú platformu, priestor, kde budú všetci autori aj vydavatelia ponúkať svoje knihy na okamžité čítanie za mesačný poplatok. Čitatelia sa im odvďačia tým, že si svoje obľúbené kúsky kúpia aj v tlačenej podobe, obdarujú nimi svojich blízkych. A budú ešte viac čítať.

Postupne plánujeme expanziu na susedné trhy, čím malým krajinám Strednej Európy zväčšíme knižný trh. Slovenské knihy tak budú okamžite môcť čítať v Česku, Maďarsku alebo Poľsku, alebo neskôr v ďalších krajinách sveta.

Plánujeme všetky knihy predčítať, aby rodičia, ktorí svojim deťom nikdy nečítali, mohli aspoň otvoriť knižku, ktorá by sa sama čítala a listovala. Vytvoríme tak v deťoch správne návyky ako používať elektroniku radšej pre svoje obohatenie a získavanie schopností, vedomostí.

Našim snom je dostať Kuba do školstva a významne tým prispieť k šetreniu papierom a prírody. Učitelia budú môcť zadať na domácu úlohu čítanie ľubovoľnej strany v ľubovoľnej knižke, stačí, ak bude mať rodina nainštalovanú aplikáciu.

Hlasujte a vyhrajte

Aplikácia KUBO – detské knihy je nominovaná v kategórii Vzdelávanie. Medzi ďalšie nominované aplikácie v tejto kategórií patria:

 • Angličanina
 • Autoškola – Vodičský preukaz 2020
 • Čo to tu kvitne?
 • Éčka
 • Hrady a zámky SK

Ak sa vám aplikácia páči, môžete za ňu hlasovať v ankete 4ka Android Code 2020. Hlavnou cenou ankety je smartfón Google Pixel 5, ktorý do súťaže venovala spoločnosť Google.

2.12.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+