MojAndroid

Spustili sme celonárodnú súťaž o najlepšie Android aplikácie zo Slovenska, hlasovanie prebieha na stránke AndroidCode.sk. Tento rok je v ankete nominovaných 60 aplikácií až v 8 kategóriách. Verejné hlasovania čitateľov rozhodne, ktoré aplikácie sa pridajú medzi najlepšie na Slovensku.

Tento ročník sme pripravili špeciálne predstavenie aplikácií. Oslovili sme vývojárov a pripravili krátky rozhovor o nominovaných aplikáciách, ktoré sa dostali až do konečného hlasovania. Všetkým vývojárom sme položili rovnaké otázky. Pokračujeme aplikáciou Hrady a zámky SK.

Hrady a zámky SK
Hrady a zámky SK
Developer: DarkSymphony
Price: Free
  • Hrady a zámky SK Screenshot
  • Hrady a zámky SK Screenshot
  • Hrady a zámky SK Screenshot

Prečo ste sa rozhodli vytvoriť práve túto aplikáciu?

K hradom mám vzťah už oddávna, keď som slúžil ako vojak v Komárňanskej pevnosti. Odvtedy ma hrady a stredoveká história začali fascinovať. Začal som pracovať na webstránke o hradoch a stanovil som si cieľ – navštíviť všetky hrady na území Slovenska.

Pár rokov dozadu som sa rozhodol, že vytvorím aplikáciu o hradoch na Android, keďže aplikácie tohto typu neboli veľmi rozšírené. Všetky hrady, ktoré aplikácia obsahuje, som osobne navštívil, a zoznam sa neustále rozširuje.

Koľko ľudí na aplikácií pracuje?

Na všetkých aplikáciách, ktoré som vytvoril, pracujem iba ja sám. Tak je to aj s aplikáciou Hrady a zámky. Dlhé roky som pracoval ako Web developer, v súčasnosti pracujem ako Software developer, ale v inej oblasti.

Takže k programovaniu na Android som sa dostal len pár rokov dozadu v rámci hobby, čiže aplikácie tvorím len vo svojom voľnom čase neprofesionálne. Prešiel som pár kurzov a učil som sa viac menej na vlastných chybách a metódou pokus-omyl, až z toho vzniklo niekoľko aplikácií.

Ako dlho trval vývoj aplikácie od úplného začiatku (nápadu)?

Nápad som mal v hlave už dlho, realizácia tejto verzie aplikácie trvala možno mesiac, avšak pracoval som len pár hodín denne, prípadne po nociach vo voľnom čase a zároveň som sa na danom projekte aj učil, keďže to bol môj úplne prvý projekt na Android.

Podobnú aplikáciu som predtým vytvoril ešte na Windows Phone, ale vieme, ako to s tou platformou dopadlo, tak som sa preorientoval na Android. Aplikácia od jej počiatku prešla viacerými zmenami, v súčasnosti je to v podstate len jednoduchý offline zoznam hradov s krátkym popisom, na rozdiel od Premium verzie Hrady a zámky, ktorá je komplexnejšia a má oveľa viac funkcii.

Vidíte v aplikáciách určených pre Slovensko potenciál alebo je lepšie zamerať sa na celý svet?

Je veľmi ťažké prísť s niečím, čo ešte na trhu neexistuje, konkurencia v aplikáciách je obrovská. O to viac, ak sa chceme zamerať na celý svet. Závisí to skutočne od toho, koho chceme danou aplikáciou osloviť a koľko už existuje podobných aplikácií. Treba sa zamyslieť, v čom bude naša aplikácia iná a možno lepšia ako ostatné.

Myslím, že v mojom prípade aplikácia má potenciál hlavne pre Slovensko, keďže sa zaoberá hradmi na území Slovenska, ale samozrejme môže osloviť i turistov z okolitých krajín, hoci táto verzia aplikácie je len v slovenčine, na rozdiel od Premium verzie, kde je už aj angličtina.

Aké máte plány do budúcna?

Vytvoril som už asi desiatku aplikácií, no niektoré som potom z obehu stiahol. Zistil som, o ktoré aplikácie majú ľudia väčší záujem a v budúcnosti plánujem hlavne tie aplikácie udržiavať “pri živote”, vylepšovať ich a aktualizovať. Ako developer som často nútený meniť niekedy aj celú funkcionalitu niektorej časti aplikácie, nakoľko sa veci s každou verziou Androidu rapídne menia.

Nepriamo nás tým nútia aplikácie aktualizovať, hoci mnohokrát koncový užívateľ nespozoruje žiadnu zmenu. Za každou aplikáciou je obrovský kus práce. No a možno ak ma v budúcnosti napadne nejaká skvelá myšlienka, tak vytvorím aj niečo nové. Čas ukáže…

Hlasujte a vyhrajte

Aplikácia Hrady a zámky SK je nominovaná v kategórii Vzdelávanie. Medzi ďalšie nominované aplikácie v tejto kategórií patria:

  • Angličanina
  • Autoškola – Vodičský preukaz 2020
  • Čo to tu kvitne?
  • Éčka
  • KUBO – detské hry

Ak sa vám aplikácia páči, môžete za ňu hlasovať v ankete 4ka Android Code 2020. Hlavnou cenou ankety je smartfón Google Pixel 5, ktorý do súťaže venovala spoločnosť Google.

9.11.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+