MojAndroid

Vítame vás pri tretej a záverečnej časti nášho miniseriálu o bechmarkových aplikáciách. V prvej časti sme sa zamerali na objasnenie, čo to vlastne benchmarky sú a na aké účely slúžia, v druhej sme predstavili päticu známych benchmarkov, ktoré sú pre Android dostupné. Dnes pokračujeme ďalšími piatimi testovacími programami.

Epic Citadel

Epic Citadel je v skutočnosti demo, ktoré má prezentovať možnosti technológie Unreal Engine 3, teda vývojárskeho nástroja, slúžiaceho na tvorbu hier. Unreal Engine 3 je základom a skutočným „motorom“ mnohých hier pre PC či konzoly a poháňa aj niektoré hry pre Android. To, čo dokáže, je pekne demonštrované práve v Epic Citadel. V skutočnosti sa jedná o otvorený svet v podobe stredovekého hradu, podhradia a blízkeho okolia, v ktorom sa používateľ môže voľne pohybovať a pozerá sa naň z pohľadu prvej osoby. Prostredie je skutočne rôznorodé a prešpikované kadejakými animáciami a vizuálnymi efektmi, ktoré majú demonštrovať výkon a možnosti Unreal Engine 3.

Epic Citadel 1

Samotný benchmark je dostupný v hlavnom menu aplikácie po „stiahnutí“ roletky v hornej časti displeja a má formu akéhosi preletu cez graficky najzaujímavejšie miesta hradu a okolia. Aplikácia neustále meria počet snímok za sekundu (fps), ktoré je zariadenie schopné zobraziť a výsledkom benchmarku je ich priemer. Samozrejme, aj tu platí, čím vyššie záverečné skóre, tým výkonnejšie zariadenie máte.

3D Mark – The Gamer’s Benchmark

3D Mark je výkonnostný test známy z PC počítačov, kde vďaka svojim nárokom vždy dokázal zarmútiť majiteľov herných mašiniek, samozrejme okrem vlastníkov najmodernejších a najvýkonnejších počítačov, ktoré svojim výkonom trochu predbiehali dobu. Odnedávna je odnož tohto benchmarku dostupná aj pre Android a opäť sa jedná o vizuálne príťažlivo spracovaný test, ktorý zobrazuje sci-fi scénu vesmírnej bitky, plnej rôznych bojových strojov a vesmírnych lodí.

3D Mark 1

3D Mark je založený na OpenGL ES 2.0 a obsahuje tri základné testy: Ice Storm, ktorý je určený pre zariadenia strednej triedy a beží na pozadí v rozlíšení 720p, pričom grafický výstup na obrazovku prispôsobí skutočnému rozlíšeniu displeja. Obsahuje úlohy, ktoré majú za cieľ otestovať procesor i grafický čip. Ice Storm Extreme je určený pre highendové zariadenia a vykresľuje scénu v rozlíšení 1080p, pričom obsahuje kvalitnejšie a detailnejšie textúry a zložitejšie efekty. Najnáročnejším testom je tretí, Ice Storm Unlimited, ktorý sa snaží čo najviac eliminovať skresľujúce vplyvy operačného systému zariadenia a otestovať reálny výkon hardvéru.

Benchmark počas testovania zobrazuje aktuálny počet fps a výsledkom testov je bodové ohodnotenie, ktoré je možné porovnať s inými zariadeniami a dokonca sa dá porovnať aj so zariadeniami, ktoré bežia na platforme iOS, Windows a Windows RT. Okrem samotného testovania výkonu ponúka 3D Mark aj komplexné informácie o hardvéri testovaného zariadenia, čo sa niekedy tiež môže hodiť.

Zvyšok článku si môžete prečítať v aktuálnom čísle Android Magazínu, v ktorom však nájdete ešte oveľa viac zaujímavých tém, článkov a rozhovorov.

Článok nájdete v septembrovom vydaní časopisu Android Magazín na 14. strane

>>> Stiahnite si PDF – Android Magazín September 2013  <<<

Aplikácia Android Magazín je dostupná na Play Store aktuálne len pre Android tablety vo verzii 3.0 a vyššie. Pre správne spustenie aplikácie je potrebné mať nainštalovanú aplikáciu Adobe AIR. Aplikácia Android Magazín beží na platforme Coverpage od spoločnosti MONOGRAM Interactive.

12.10.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+