MojAndroid

Súčasná digitálna éra nám dáva mnohé vymoženosti, ktorými sa môžeme zapojiť do správy vecí verejných. Nikomu z nás by nemalo byť ľahostajné prostredie v ktorom žijeme a každý by mal upozorniť samosprávu obce a iné úrady na prípadné problémy či nedostatky, s ktorými sa stretne. Hoci sa nájde množstvo ľudí, ktorí sú už voči problémom apatickí, stále viac obyvateľov je aktívnych pri riešení problémov a komunikácii s predstaviteľmi samosprávy. Jedným z efektívnych nástrojov, ktorými je možné na problémy miest a dedín upozorniť kompetentných, je aj aplikácia iObčan. Jej základnou funkciou je priama a jednoduchá komunikácia občanov s úradmi v ich meste alebo dedine.

Sami autori ju charakterizujú ako aplikáciu pre aktívnych občanov, ktorá poskytuje viaceré možnosti pri komunikácii so samosprávou. Obsahuje aktuálne informácie o dianí v slovenských obciach, kontakty na samosprávu, školy, organizácie a podniky, ktoré chcú komunikovať priamo so svojimi zákazníkmi a občanmi.Spolu s portálom http://iObcan.eGov.sk/ tvorí mobilná aplikácia jednoduchú a účinnú komunikačnú platformu pre obce a mestá, školy, organizácie a rôzne iné inštitúcie, podniky, ale aj komunity. Stiahnutie a používanie mobilnej aplikácie je bezplatné. Zaslané podnety sú doručované na portál, notifikácie o podnetoch sú zasielané e-mailom na kontaktné adresy. Zoznam jednotlivých funkcií aplikácie je nasledovný:

  • nájdenie a zobrazenie najbližších obcí / miest (GPS) – nájdenie obce “kde sa práve nachádzam” a ktorá je príslušná napr. pre nahlásenie výtlku na ceste alebo čiernej skládky
  • zobrazenie podnikov, škôl a podujatí v najbližšom okolí alebo v obľúbených obciach
  • zoznam a kontakty všetkých obcí, miest a samosprávnych krajov na Slovensku, navigácia k úradu
  • aktuality obľúbených samospráv a organizácii “na jeden klik”
  • zaslanie reakcie na publikovanú aktualitu / správu alebo ľubovoľného dotazu či podnetu, prijímanie odpovedí obce / mesta
  • podnety vrátane fotografií (fotoaparát, fotky z galérie) a aktuálnej polohy (geotagging, GPS)
  • podnet je možné zaslať aj anonymne, aj na anonymný podnet je možné dostať odpoveď na mobil odosielateľa
  • správa (vybavenie, zverejnenie) doručených podnetov na portáli iObcan.eGov.sk
  • nahlásenie chyby alebo pripomienky k funkčnosti aplikácie (priamo alebo prostredníctvom e-mailu)

Pri prvom spustení aplikácia aktualizuje databázu obcí, čo však trvá len pár sekúnd. Základom aplikácie je päť kariet – prvá zobrazí mapu s vašou aktuálnou pozíciou. Na mape zaujmú malé šedé značky v tvare slovenského štátneho znaku. Keď na ne kliknete, zobrazí sa názov obce, po ďalšom kliknutí naň sa ukážu kontaktné informácie samosprávy aj s obecným erbom a prípadne aj fotkou starostu či primátora. V hornej časti obrazovky si môžete „odfajknúť“, ktoré kategórie sa na mape budú zobrazovať – úrady, školy, organizácie a udalosti. Priamo odtiaľ je možné jedným klikom prejsť priamo k vytočeniu telefónneho čísla alebo napísaniu mailu. V hornej časti obrazovky je možné prepnúť zo zobrazenia mapy na zoznam obcí.

iObčan b iObčan a iObčan c

Na druhej karte sa nachádza zoznam aktualít, ktoré sa dajú rozkliknúť a pomocou webového prehliadača prečítať. Autorov musíme pochváliť za množstvo správ z oblasti samosprávy, denne ich pribudne aj niekoľko desiatok. Túto kartu je možné prepnúť na zobrazenie udalostí v kalendári. Na tretej karte sa nachádza abecedný zoznam všetkých obcí, v ktorom je možné vyhľadávať. Na štvrtej karte sa dajú písať samotné podnety. Ku každému je možné pridať fotografie z galérie, alebo prejsť priamo do aplikácie fotoaparátu a zhotoviť snímky.

Na poslednej karte sa nachádzajú informácie o aplikácii. Nájdeme tu základné informácie, aktuality, ktoré sa jej týkajú a môžeme ju aj ohodnotiť, alebo napísať jej autorom. Nachádzajú sa tu aj nastavenia, v ktorých sa dajú zadať kontaktné údaje a určiť, ktoré z nich sa majú odosielať s podnetmi, ktoré podáme.

iObčan je nesporne zaujímavá a hlavne užitočná aplikácia, ktorej význam bude ešte rásť s pribúdajúcim množstvom používateľov a zapojených samospráv. Aj teraz však ponúka výraznú pridanú hodnotu, hlavne v komplexnej databáze kontaktov, základných informácií o samospráve a možnosti jednoducho a pohodlne ju kontaktovať prostredníctvom aplikácie.

Verzia: 1.224
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 1.224
Aktuálna cena: Zdarma

18.6.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+