MojAndroid

Zachovať bezpečnosť a zároveň jednoduchosť pri prihlasovaní do svojich internetových účtov nie je jednoduchá záležitosť. Na jednej strane je odporúčané dlhé a zložité heslo, aby ho nebolo jednoduché prelomiť, na strane druhej sa však väčšine používateľov nechce pravidelne zadávať siahodlhé heslá na prihlásenie. Istým riešením môže byť dvojfaktorová autentifikácia.

Príkladom takéhoto spôsobu môžu byť bankové účty. V mnohých bankách sa pri prihlásení do internet bankingu využíva práve tzv. dvojfaktorový systém prihlasovania. To znamená, že okrem hesla je ešte potrebné zadať kód, ktorý je bankou zaslaný na mobilný telefón používateľa. Podobnú funkciu umožňuje aktivovať aj Google pri prihlasovaní do Google účtu. Alternatívou k takému prihlasovaniu pomocou sms kódu je možnosť použiť aplikáciu Google Authenticator, ktorá umožňuje prihlásenie kódom, vygenerovaným priamo v nej. A to dokonca aj v prípade, ak telefón nie je pripojený k dátovej či telefónnej sieti.

Authy a

Google Authenticator je však pomerne strohá aplikácia s tmavým holo dizajnom, ktorý nemusí vyhovovať každému. Vhodnou alternatívou preto môže byť práve Authy – prívetivo vyzerajúca aplikácia, ktorá podobne ako Google Authenticator dokáže naskenovať QR kód alebo akceptovať tajný kľúč, z ktorého generuje šesťmiestny bezpečnostný PIN kód každých 30 sekúnd. Veľkou výhodou Authy je však možnosť cloudového zálohovania a synchronizácie na všetkých zariadeniach, ktoré používate. Ak náhodou mobil stratíte, ukradnú vám ho, alebo ho resetujete, všetko máte zálohované a stačí Authy len znova nainštalovať a prihlásiť sa do nej. Samozrejme autori mysleli aj na bezpečnosť a všetky dáta sú pred odosielaním na server zašifrované.

Authy b

Ďalším bezpečnostným prvkom je PIN kód, ktorý slúži na vstup do aplikácie. Google Authenticator niečo podobné neobsahuje a to je aj jeden z najčastejšie vytýkaných nedostatkov – ak niekto získa odblokovaný telefón používateľa, nemá žiadny problém Authenticator otvoriť. No a v neposlednom rade, Authy obsahuje aj widget s nastaviteľnou veľkosťou, ktorý môže používanie aplikácie ešte spríjemniť. Samozrejme, Authy je možné okrem Google účtu využiť aj na bezpečné prihlasovanie do ďalších kont, ktoré v mobile používate, napríklad Dropbox či Evernote.

Authy c

Dvojfaktorová autorizácia môže byť síce trochu otravná a zdĺhavejšia než prihlasovanie len menom a heslom, ale na druhej strane, maily a ostatné aplikácie spadajúce pod Google účet obsahujú množstvo osobných a citlivých dát, ktoré by sa nemali dostať do nepovolaných rúk. Ak vám teda záleží na bezpečnom prihlasovaní, vyskúšajte Authy, alebo Google Authenticator. Ak ste v tejto oblasti skôr začiatočníkmi a neviete, ako si dvojfaktorovú autorizáciu aktivovať a nastaviť, v blízkej dobe pre vás pripravíme návod krok za krokom.

Verzia: 23.2.3
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 23.2.3
Aktuálna cena: Zdarma

Verzia: 5.00
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 5.00
Aktuálna cena: Zdarma

Zdroj: androidpolice.com

25.7.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+