MojAndroid

Najnovší Android 12 je na trhu už takmer rok a onedlho sa dočkáme jeho nástupcu. Výrobcovia usilovne pracujú na aktualizáciách svojich modelov na tento systém, no ani zďaleka nie je vo svete Android smartfónov najrozšírenejším.

Portál 9to5google uvádza, že beží len na 13,3 % Android smartfónov. A to je žalostne málo. Najrozšírenejším je Android 11 s 27-percentným podielom na trhu, nasleduje Android 10 a Android 9.0 Pie, na ktorom momentálne beží 14,5 % Android smartfónov. To znamená, že najaktuálnejší systém obsadil až štvrté miesto.

Recenzia OPPO Find X5 Pro displej
OPPO Find X5 Pro s Androidom 12 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Stále pomerne veľký podiel má aj Android 8.0 Oreo, ktorý beží na viac ako 10 % zariadení. Pripomíname, že ide o operačný systém, ktorý bol predstavený v auguste 2017. Štatistiky sú to celosvetové, takže sú v nich započítané aj rozvojové trhy, ako napríklad India, kde je kúpyschopnosť obyvateľstva podstatne nižšia ako u nás.

To znamená, že ľudia tam častejšie kupujú staršie smartfóny, prípadne lacnejšie modely, ktoré novší operačný systém nikdy nedostanú. Štatistiky pochádzajú priamo od spoločnosti Google.

Akú verziu Androidu máte vo vašom smartfóne?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+