MojAndroid

Ak patríte medzi používateľov internetového prehliadača Chrome Beta, tak sa môžete tešiť na niekoľko nových užitočných funkcií. Okrem podpory pre synchronizáciu hesiel a automatické vypĺňanie formulárov, je to aj nová technológia pre kompresiu dát. Prvé dve funkcie je nutné zapnúť v nastaveniach prehliadača v časti venovanej synchronizácii.

chrome beta

Posledná verzia Chrome Beta ponúka novú experimentálnu funkciu pre redukciu dát prenášaných v mobilnej sieti. Za pomoci proxy serverov spoločnosti Google sa podarilo redukovať použitie dát až o 50% a zrýchliť tak aj načítavanie stránok. Na to, aby ste kompresiu dát zapli, zadajte v internetovom prehliadači Chrome Beta adresu  chrome://flags a v časti “Experimenty” zapnite Enable Data Compression Proxy.

spdy-proxy

Ako to celé funguje? Zapnutím dátovej kompresie sa vytvorí spojenie medzi telefónom a optimalizačným serverom v dátových centrách spoločnosti Google. Všetky požiadavky na spojenie sú smerované cez tento server, ktorý sa zároveň stará o kompresiu dát. Optimalizácia zobrazovaného obsahu sa vykonáva prostredníctvom   open-source PageSpeed knižníc, ktoré boli špecifický upravené pre Chrome. Zabezpečené pripojenie (HTTPS) je prepájané priamo s cieľom a nie je smerované cez Google servery.

Ak vás zaujíma koľko so zapnutou optimalizáciou ušetríte dát, môžete to zistiť priamo v prehliadači. Do poľa pre zadávanie adresy napíšte chrome://net-internals a prekliknite sa na položku bandwith. Tu nájdete tabuľku s veľkosťou objemu dát, ktoré by ste preniesli bez optimalizácie a reálne prenesené dáta so zapnutou optimalizáciou.

bandwidth-usage

Rýchly prenos dát medzi proxy serverom a telefónom zabezpečuje protokol SPDY, ktorý je podporovaný  aj internetovými prehliadačmi Opera a Firefox. Vďaka nemu je možné komunikovať so vzdialenými servermi prostredníctvom jedného spojenia, ktoré zahŕňa niekoľko tokov požiadaviek a odpovedí. Len použitie samotného protokolu dokáže v mobilnej sieti, zrýchliť načítavanie stránok až o 23%.

http-https

Ak chcete využívať vyššie spomínané funkcie a kompresiu dát, nainštalujte si najnovší Chrome Beta pre Android. Stiahnete ho pomocou nášho widgetu.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Zdroj: Google developers

6.3.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+