MojAndroid

Sociálne siete nám dávajú často možnosť zdieľať naše fotografie s priateľmi. Ak ale máte pocit, že vaše fotky nie sú vôbec dobré, máme pre vás pár tipov, ako ich zlepšiť.

Zoberte všetko pevne do rúk

Predtým než prejdeme k tomu, s čím sa dá vyhrať vo vnútri telefónu, máme pre vás pár tipov na základné inštrukcie. Nájdite si dobré miesto na fotenie, vhodné znamená aj hľadať ho vo vhodný čas. Existuje tzv. zlatá hodina. Môžete vyskúšať fotenie práve počas nej.

Už aj po vonkajšej stránke fotenia platí niekoľko zásad, ktoré je dobré dodržiavať
Už aj po vonkajšej stránke fotenia platí niekoľko zásad, ktoré je dobré dodržiavať

Dôležitý je pri fotení aj úchop smartfónu. Držte ho dvomi rukami, získate tým väčšiu stabilitu. Vaše zábery nebudú roztrasené a následne rozmazané, ani zaostrenie sa vám nepokazí. Ďalej je vhodné držať telefón vodorovne, respektíve zvislo. Naklonenie nie je veľmi praktické, ak zrovna nefotíte zvodnú selfie. Teraz sa ale bavíme o fotení záberov, ktoré majú šancu získať prívlastok “umelecké”.

Uhol, z ktorého daný objekt fotíte, takisto dokáže zavážiť. Postavy by sa mali fotiť z prirodzenej výšky a primeranej vzdialenosti, ale je to veľmi individuálne. Je rozdiel fotiť typický portrét a umelecký záber pozorovania západu slnka. Objekty ako veže môžu naopak vyzerať dobre, ak si pred fotením čupnete.

Fotenie vysokých objektov môže priniesť lepší výsledok, ak sa napríklad učupíte (a dáte si pozor, aby sa do záberu nedostalo nič iné)
Fotenie vysokých objektov môže priniesť lepší výsledok, ak sa napríklad učupíte (a dáte si pozor, aby sa do záberu nedostalo nič iné)

Robte a nastavujte manuálne všetko, čo sa vám dá

Prejdime k tomu, čo sa dá ovplyvniť ťuknutím prsta: zaostrenie, ISO alebo termín uzávierky. Čo sa týka zaostrenia, snáď každý smartfón už ponúka tzv. autofocus, čiže automatické zaostrenie. Nie vždy je ale automatika najlepším riešením. Preto odporúčame prejsť do manuálneho režimu fotoaparátu, v ktorom aj zostaneme. Manuálne zaostrenie by sa malo dať nastaviť jednoducho.

S väčšinou nastavení sa dá pohrať v manuálnom/pro režime fotoaparátu (ktorý čistý Android postráda)
S väčšinou nastavení sa dá pohrať v manuálnom/pro režime fotoaparátu (ktorý čistý Android postráda)

ISO vám pomáha regulovať citlivosť snímania záberu. V praxi to vyzerá tak, že ak nastavíte príliš nízke ISO, záber bude tmavý. Vysoká hodnota zase môže spôsobiť presvetlenie alebo až prepálenie. Ideálne ISO sa dá nastaviť manuálne v pro (alebo aj manuálnom) režime aplikácie fotoaparátu.

Dlhá expozícia môže priniesť aj takéto očarujúce výsledky (fotené na HTC U Ultra)
Dlhá expozícia môže priniesť aj takéto očarujúce výsledky (fotené na HTC U Ultra)

Uzávierka (alebo aj expozícia) určuje, ako dlho snímač sníma záber. Čím dlhšie sníma, tým sa do snímača dostáva viacej svetla. Ideálne hodnoty sú odlišné hlavne podľa toho, kde a kedy fotíte. Ak fotíte nočnú oblohu, odporúčame použiť čo najväčšiu hodnotu, pokojne aj niekoľko sekúnd. Podobne aj pri takých fotkách, ako sú stopy svetiel. Nie každý smartfón ponúka dlhú expozíciu, ale niekedy je menej viac.

Zdokonaľujte vaše zábery aj po odfotení

Často sa stáva, že človek má nutkanie urobiť z peknej fotky hotové veľdielo. Vtedy nastupujú na scénu najrôznejšie aplikácie na úpravu fotiek. Z tých známejších ide o Snapseed, LightX, alebo Photoshop Express. Práve posledný menovaný je asi tou najlepšou voľbou. Má naozaj široké možnosti úprav vašich záberov filtrami a inými nástrojmi. Ovplyvniť dokážete kontrast, tiene, farby alebo aj rozostrenie.

Verzia: N/A
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: N/A
Aktuálna cena: Zdarma

Verzia: N/A
Aktuálna cena: Zdarma

Aby sme to teda celé zhrnuli:

 1. V dobrý čas si nájdite vhodný objekt a pozíciu na fotenie. Smartfón sa snažte držať dvomi rukami.
 2. Prejdite do manuálneho režimu fotoaparátu (ak niečím takým váš kúsok disponuje).
 3. Podľa potreby upravte hodnoty ISO, dĺžku expozície, alebo zaostrite podľa potreby.
 4. Odfotený záber podľa vlastného uváženia dodatočne upravte. Nástroje nájdete aj v galérii, alebo si stiahnete nejakú aplikáciu.

Je len na vás, ktorú z  našich rád si zoberiete k srdcu. Určite však odporúčame experimentovať a skúšať, aby ste sa s tým vedeli vyzabávať. Samozrejme je to všetko o skúsenostiach, preto sa netreba báť nových spôsobov a nápadov. Vaše sociálne siete možno už čoskoro ožijú vďaka vašim skvelým záberom!

12.11.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

 • disq

  Tie upravené fotky sú prehnanosť filtrov, prvá obloha výrazný šum a zmena farieb a v druhej zanikajú detaily tmavých miest, farebnosť fotky tiež vytiahnutá do neprirodzena, zanikajú prechody medzi farebnými tónmi, všetko treba s mierou :-) Fotiť Raw je super, osobne mi stačí HDR+ ZSL od google kamery (na rozdiel od vstavanej od samsungu lepšie prekresľuje detaily – RAISR) a Adobe Lihgtroom pre prípadné doladenie detailov.

 • SimSonIt

  Tie chyby v clanku ani nema zmysel opravovat. Radsej poviem ze ak to niekto mysli s fotenim vazne, tak by sa mal vykaslat na taketo “kucharky” a precitat si nieco seriozne. Napriklad styri knihy od Scotta Kelbyho “Digital Photography Book”. To sice este z nikoho nespavi fotografa, ale uz je taky slusny zaklad na dalsie ucenie…

 • R. KIKIRIK

  …a jeden na záver : termín uzavierky-to akurát niekde v redakcii, alebo v práci, ale pri fotení? MojAndroid by mal zvážiť čo uverejní, lebo takéto “kvalitné” články, takejto stránke dobré meno nerobia.

  • Martin Minka

   Dobrý deň! Pojem “termín uzávierky” vznikol čistou náhodou a omylom. Chybu sme opravili, snáď nebola pre tento článok fatálna :) Pekný večer!

 • ccc01

  Temín uzávierky? To napíše autor jedine v prípade ak netuší o čom píše alebo v prípade, že je to zlý preklad. Potom tu ale chýba link na pôvodný článok. A na manuálne nastavovanie si treba dať pozor, tým sa dá niekedy viac pokaziť ako napraviť. Skôr by som odporúčal meniť iba tie nastavenia, ktoré naozaj potrebujem zmeniť a ostatné nechať na automatiku…
  Postprocesing by sa mal použiť na zdôraznenie niektorých vlastností snímky alebo vylepšenie nedostatkov a nie na to, aby som z modrej oblohy spravil zelenú ako napr. na obr. hore

 • kebi

  je to síce staré mesiac,ale
  Uzávierka – jej hlavnou úlohou je brániť dopadu svetla na citlivú vrstvu /čip/ vo chvíli, keď sa nefotografuje
  Expozícia alebo osvit – celkové množstvo svetla, ktoré je potrebné na osvit záznamovej vrstvy
  vyčleniť sa od zástupu „párty-fotografov“ – je naozaj rozumieť tomu, čo sa za stlačením spúšte skrýva

+