MojAndroid

Batéria je neoddeliteľnou súčasťou každej elektronickej hračky a zariadenia. Nachádza sa nielen v jednoduchých elektronických prístrojoch, ale aj v nami každodenne používaných smartfónoch. Niektoré majú batériu vymeniteľnú, iné zas napevno vstavanú. Ak chceme ale aby vydržala čo najdlhšie, je potrebné sa o ňu aj starať. Vhodné to je najmä v prípade smartfónov s konštrukciou, v ktorých sa batéria nedá vymeniť svojpomocne.

increase-battery-life1

Ako správne nabíjať smartfón

Väčšinu dnešných zariadení poháňajú lithium-iontové batérie (Li-ion), ktoré vám v najlepšom prípade vydržia aj niekoľko rokov. Nesprávnym zaobchádzaním sa však ich životnosť, ale aj schopnosť udržať elektrický náboj, môže rapídne znížiť. Môže sa tak stať, že po viac ako roku používania si všimnete, že smartfón, ktorý niekedy na jedno nabitie fungovať napríklad dva dni, dnes vydrží už len jeden a pol. Aj preto je vhodné dodržiavať určité návyky, ktoré udržia batériu v dobrej kondícii aj po niekoľkých rokoch. Pamätajte na to, že nové Li-ion batérie už netrpia pamäťovým efektom ako staršie niklokadmiové batérie.

Nabíjajte priebežne

Namiesto toho, aby ste batériu smartfónu vybíjali na 0%, je lepšie ak ju budete nabíjať priebežne. Čím je “hĺbka vybitia” (depth of discharge) nižšia, tým viac nabíjacích cyklov vydrží. Meraním sa zistilo, že pri 100% vybití sa životnosť Li-ion batérií pohybuje v rozmedzí 300 – 500 nabíjacích cyklov, pri 50% je to už 1200 – 1500. Z toho vyplýva, že je vhodnejšie nabíjať častejšie a pri vyššej zostatkovej kapacite. Najlepší pomer životnosť/použiteľnosť ponúka batéria pri 50% DoD. Občasné úplne vybitie sa odporúča previesť raz za mesiac, a to z dôvodu kalibrácie.

Hĺbka vybitiaPočet nabíjacích cyklov
100% DoD300 - 500
50% DoD1200 - 1500
25% DoD2000 - 2500
10% DoD3750 - 4700

Nenabíjajte na 100%

Batéria smartfónu by sa nemala nechať nabíjať na 100% a pre jej životnosť je najlepšie ak nabíjačku odpojíte už pri kapacite 70-90%. Pri plnom nabití sa životnosť batérie pohybuje medzi 300 – 500 nabíjacími cyklami. Odpojením nabíjačky pri 90% sa táto predĺži na 600 – 1000 cyklov. Tiež nie je vhodné nechávať smartfón neustále zapojený do siete a lepšie je ho po nabití odpojiť. Ak teda nemusíte, smartfón nenabíjajte na 100 % a po nabití ho pre istotu vždy odpojte. Dnešné smartfóny a batérie sú síce vybavené ochrannými obvodmi, ktoré zabraňujú prebíjaniu, odpojením zariadenia od nabíjačky však nič nepokazíte.

Úroveň nabitia [V]Počet nabíjacích cyklovÚroveň nabitia
4,30150 - 200110%
4,20300 - 500100%
4,10600 - 100090%
4,001200 - 200070%
3,922400 - 400050%

Udržiavajte ho v chlade

Teplo negatívne ovplyvňuje funkciu viacerých elektronických súčiastok vrátane samotnej batérie. Vysoké teploty z dlhodobého hľadiska nenávratne znižujú celkovú kapacitu batérie. Ak by ste nechali batériu rok “stáť” pri teplote 25 stupňov, tak by sa jej kapacita znížila o 20%. Pri teplote 0 stupňov to je už len 6%. Záleží aj od úrovne nabitia, ktorá samovoľné znižovanie kapacity tiež ovplyvňuje.

TeplotaNabitie 40% (pokles kapacity po roku na ...)Nabitie 100% (pokles kapacity po roku na ...)
0°C98%94%
25°C96%80%
40°C85%65%
60°C75%60%

Nenabíjajte bezdrôtovo

V nadväznosti na predchádzajúci bod, sa neodporúča nabíjať batérie prostredníctvom bezdrôtových nabíjačiek. Súčasne technológie totižto umožňujú efektívny prenos energie na úrovni 80%. Zvyšok sa premení na teplo, ktoré ako sme už vyššie spomínali, z dlhodobého hľadiska negatívne ovplyvňuje kapacitu batérie.

Zdroj: batteryuniversity

3.7.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

21 odpovedí na “TIP: Ako správne nabíjať smartfón”

  1. V nadväznosti na predchádzajúci bod, sa neodporúča nabíjať batérie prostredníctvom bezdrôtových nabíjačiek. Súčasne technológie totižto umožňujú efektívny prenos energie na úrovni 80%. Zvyšok sa premení na teplo, ktoré ako sme už vyššie spomínali, z dlhodobého hľadiska negatívne ovplyvňuje kapacitu batérie.

    Negativne ovoplyvnuje zivotnost… ALE PODPORUJE BIZNYYYYYYS
    Treba si uz konecne uvedomit, ze dnes sa vyraba tak, aby to prezilo zaruku, a potom kupit nove
    Davno prec su casy, ked vam veci fungovali 10 rokov bez problemov

  2. co tento tyzden sa vrece roztrhlo s tymito srackami ako nabijat/vybijat. aj tak je to vsetko na kk*. pokial sa nevymysli nieco lepsie alebo nebude v mobile baterka s omnoho vacsou kapacitou, tak je to cele ……. a bohvie ci su tieto clanky vobec pravda, vyrobcovia mozno siria taketo veci o percentach, a moznoze to je uplne inac vsetko. aj mna to sere, dneska som si uz 2 krat nabijal fone a to je este len kusok poobede. tot vsetko :)

  3. By ma zaujímalo kde ste na tieto super rady prišli mi to už pripomína výskumy amerických vedcov. Samozrejme časť vecí je správna ale to dopĺňanie do súvislostí je už blbosť.
    tak napríklad nižším nabitím získam viac nabíjacích cyklov je to síce
    čiastočne pravda ale nie až taká veľká lebo ako je spomínané lithiové
    batérie netrpia pamäťovým efektom ale sú vyrábané tak že časom samovoľne
    strácajú kapacitu čo je spôsobené ich rozkladom kvôli ekologickej
    odbúrateľnosti a ľahšej recyklácii. To potom aj súvisí s počtom cyklov
    nabitia kľudne sa netreba báť nabíjať na 100%. Ide o to že počas 2
    ročnej životnosti je rátané s cca 300 – 600 cyklami úplného nabitia ale
    pri len povedzme 70% sa baterka rýchlejšie vybije takže sa tento počet
    znásobí ale jej životnosť sa nepredĺži tá je daná 2 roky a potom nastáva
    rapídny úbytok kapacity. Ďalej si treba rozlíšiť LI-ion Li-poly jedna
    má plnú kapacitu pri 4,1V a druhá pri 4,2V čiže si v tabuľke opravte pre
    ktorý typ to je myslené. Teplota dolela sedí ale rada že nabíjať bezdrôtovo je zlá úplne tiež nesedí
    lebo mnohé nabíjacie podložky sú už chladené. Taktiež pravidelné
    formátovanie je zbytočné ako bolo v článku napísané najlepšie pracuje v
    50 – 100 a pod 10% hrozí jej poškodenie. A malý typ na záver ktorý mi v
    článku chýbal nenechávajte si vybiť baterku na úplnú 0 lebo je obrovská
    pravdepodobnosť že ju už nikdy bez použitia špeciálnej nabijáčky
    nenabijete vďaka ochrannej elektronike ktorá pri poklese napätia pod určitú hodnotu zablokuje baterku (aby nevybuchla …) a už sa nebude dať nabiť.

    • Ja som neni ziaden odbornik ale videl som uz naozaj nespocetne velakrat vybity telefon na nulu a este nikdy som nezazil, ze by sa nedal nabit naspat :D Cize mozno taka sanca existuje, ale pojem “obrovska pravdepodobnost” by som si nechal radsej pre vysledky wimbledon zapasov ;D

      • ja som uz videl. jeden kamos stale vypinal a zapinal, aby si “resetol” baterku pre lepsi pocit… a potom baterka dead :-) ale ide o to, ze na mobile sa ti to vacsinou nestane, kedze telefon sa vzdy vypne sam s nejakou malou rezervou.

      • preto som dal obrovská že sa mi to už stalo odvtedy si dávam pozor.
        Naviac prichádzam s Li-ion kami dennodenne na servise do kontaktu a
        videl som už všeličo ale samozrejme okrem mechanickeho poškodenia
        vydržia naozaj veľa a určite sa netreba moc zaujímať o to ako často sa
        budú nabíjať lebo keď sa pokazia tak najčastejšie elektronika v nich a
        nie samotná baterka.

      • no ja som z take niekolko krat zazil. ludia si komplet vybili baterku v novom mobile – hlavne nokia a samsung a baterka sa porucala – shalom a vesely telefonik siel do servusu, kde he resetli a dali novu baterku

  4. 100%DOD -500, 50%DOD – 1000, 25%DOD – 2000 ci nabijam 4x za den po 25% vibiti alebo raz po 100% je to stale to iste, bateria vydrzi cca rovnaky pocet dni. Takze zbytocne sa zaoberat nabijanim. Nabijam ked mam moznost, a ked potrebujem (viem, ze budem dlhsie bez moznosti nabijat) Ked sa bateria znici, kupim novu (aj ked asi pride skor k vymene telefonu)

  5. Čiže najviac vybitá batéria môže byť na 50% a najviac nabitá na 70%. A optimálna teplota pre batériu je 0°C. Čiže mobil budem mať len doma v nabíjačke a budem kontrolovať, aby batéria bola v rozmedzí 50-70% a bude len v chladničke/mrazničke pri teplote 0°. Myslím si, že je to aj tak jedno. Batéria 2 roky vydrží určite, mobil určite nie. ;)

  6. mam 6 baterii a priemerne za den vyplytvam 2 na nulu a je mi to jedno. Sucin poctu nabijani(tu cyklov) spolu s mnozstvom percentualneho nabitia vytvara konkavnu krivku s maximom v okoli 50 percent. Baterie su spotrebny tovar a vsetci, co ju robia zabudovanu to vedia a cakaju, ze ked sa pokazi, ludia si kupia rovno novy mobil. Mudrejsi si ale kupia falsovanu bateriu z ebayu za par dolarov a vymenia si sami.

  7. Nechce sa mi verit, ze vyrobcovia toto uz nemaju osetrene. Cip ktory riadi nabijanie uz musi byt nastaveny tak ,aby 100% nabiatia udavaneho telefonom v skutocnosti bolo mozno iba 90% a to iste ak telefon hlasi vybitie 0% tak v skutocnosti je tam nejaka rezerva 10% …. a cele to by nas malo vlastne chranit pred clankami ako su toto … ja nabijam az do 100% a do nabijacky damavam hocijak od 5% do 15% skor nie, a nejako nepozorujem zhorsenu vydrz ani po roku

  8. Pri takomto postupe by som mal mobil non-stop pod nabijackou! Nabijajte najlepsie pri 50% a nenabijajte po 100%, ale naj 70 – 90% :D A teraz si povedzme na rovinu, ako dlho vam vydrzi mobil s 20% – 40% baterie… Achh, tieto navody mozem *****, nabijam kedy je to potrebne a stale po 100% nech mi mobil vydrzi co najdlhsie, baterie stoja par korun, nemam problem si po 1 – 2 rokoch kupit novu. Momentalne ma moj mobil skoro 1,5 roka (Galaxy SII), nabijam tak ako som pisal vyssie a nevsimol som si aby bateria vydrzala menej.

Pridaj komentár

+