MojAndroid

Problémy so spánkom má v súčasnosti takmer každý druhý človek. Existuje veľké množstvo rôznych spánkových porúch, ktorých príčinou môže byť niekoľko faktorov. Jedným z nich dokonca aj váš smartfón alebo tablet.

Sleeping phone

Podľa Rensselaer Polytechnic Institute v New Yorku, spôsobuje dlhodobé vystavenie osvetleniu generovanému tabletom, smartfónom alebo iným displejom, zníženie úrovne melatoninu až o 23%. Melatonin je látka prirodzene sa vyskytujúca v ľudskom tele, ktorá pomáha človeku zaspať. V štúdii sa na vzorke 20 dobrovoľníkov vo veku 20 rokov skúmalo, ako ovplyvňuje spánkové návyky tablet alebo smartfón položený v blízkosti postele. Výskum ukázal, že displej, ktorý generuje svetlo silnejšie ako 30 luxov už môže ovplyvniť hladinu melatoninu v krvi. Ak zostane úroveň podsvietenia pod touto hodnotou, tak by malo byť všetko v poriadku. Nezisková skupina lekárskej praxe a výskumu Mayo Clinic, merala úroveň dopadajúceho svetla z displeja iPhone 4. Pri nastavenej maximálnej intenzite podsvietenia, bola úroveň dopadajúceho svetla vo vzdialenosti približne 36 cm na hranici 30 luxov. Pri znížení jasu už displej negeneroval škodlivú intenzitu svetla ani po úplnom priblížení k tvári.

Čo z toho vyplýva? Večer smarfón používajte len so zníženou úrovňou podsvietenia a osobne by sme odporúčali tiež vypnúť zvonenia alebo telefón či tablet prepnúť do režimu v lietadle.

Zdroj: phonearena

10.6.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+