MojAndroid

Samsung Knox je súborom bezpečnostných funkcií a riešení, ktoré nájdeme zabudované vo viacerých zariadeniach juhokórejského výrobcu. Po novom sa nachádza už aj v najnovšej generácii Smart televízorov Samsung, čomu možno nie každý rozumie.

Zabezpečenie nie je otázkou dodatočných nákladov. Samsung Knox je zabudovaný ako v najlacnejších modeloch Crystal UHD, cenovo dostupných QLED alebo OLED televízorov, ale aj v prémiových Neo QLED 4K/8K.

Pozrime sa na to, prečo je potrebné chrániť aj TV.

Systém Samsung Knox poskytuje viacvrstvovú ochranu údajov používateľov, ktoré by mohli byť zneužité hackermi a tretími stranami. Keďže televíziu nájdeme dnes takmer v každej domácnosti, mnohí z nás s ňou (aj nevedomky) zdieľame veľké množstvo údajov. Patria sem najmä údaje o platobných kartách, prihlasovacie údaje do rôznych služieb a platforiem, akými sú napríklad Netflix či YouTube, Magio a pod. Práve týmito aplikáciami je dnes vybavená už každá Smart TV.

V dnešnej dobe sú Smart TV prakticky ekvivalentom počítačov. Majú svoje operačné systémy, aplikácie a dokonca sú napojené aj na internet. S rozmachom internetu vecí (IoT) sa inteligentné televízory stávajú súčasťou prepojeného domáceho ekosystému. Spoľahlivosť kvalitného zabezpečenia televízorov je tak úplnou nutnosťou.

Samsung TV
Ochranu Samsung Knox dostala aj najnovšia generácia televízorov, kam patrí aj model Samsung Serif | Zdroj: Filip Spevár

Nejde však len o softvérové riešenie. Knox využíva opatrenia, ktoré sú zabudované už priamo fyzicky v čipe TV (Neo QLED 8K). Systém dokáže okrem ochrany úniku údajov zabezpečiť aj ochranu pred vírusmi na verejných Wi-Fi sieťach, bezpečné platenie so Samsung Pay. bezpečné sťahovanie do Knox Workspace ale v niektorých zariadeniach aj prístup na obľúbené stránky len za využitia odtlačku prsta.

Systém ochrany využijú aj mnohé podniky

V dobe kedy už o nás internet vie prostredníctvom zberu údajov takmer všetko, je dôležité, aby sa tieto údaje nedostali do nesprávnych rúk. Aj preto je tento systém ochrany je veľmi populárnym riešením aj na podnikovej úrovni. Spoľahlivo dokáže ochrániť ako citlivé údaje, tak aj zamestnancov pred nechcenými únikmi. Pri prenose dát dokonca využíva špeciálne šifrovanie pre sťaženie prístupu tretím stranám.

Cieľom Samsung Knox je zabezpečiť, aby osobné aj profesionálne údaje boli v zariadeniach Samsung v bezpečí. Vďaka tomu sú vhodné aj na obchodné a podnikové použitie, kde je bezpečnosť údajov kľúčová, pričom zároveň poskytujú používateľom pocit bezpečia, pokiaľ ide o ich súkromie.

29.9.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+