MojAndroid

Možno sa to bude zdať ako klišé, no naše digitálne zariadenia v zime skutočne potrebujú zvýšenú starostlivosť. Iba veľmi málo smartfónov, tabletov či digitálnych fotoaparátov je stavaných na náročné podmienky, ktoré so sebou mrazivé počasie prináša. Zima je skutočne špecifické obdobie a ak aspoň trochu nezvýšime pozornosť, naše digitálne zariadenia sa nám môžu odvďačiť neštandardným správaním. Čo ale také mrazivé počasie vlastne spôsobuje?

Čo spôsobuje zima smartfónom?

Najčastejším problémom, s ktorým sa v zime bežne stretávame, je skrátenie výdrže batérie na jedno nabitie. V štandardných Li-Ion a Li-Pol batériách sa v mrazivom počasí zvyšuje odpor a celková výdrž na nabitie sa skráti. Možno aj vy ste sa stretli s podobným javom a hoci vo väčšine prípadov zima batériu vyslovene neohrozí, skrátená výdrž na jedno nabitie určite nie je nič vítané.

Zima Winter

Ďalšie problémy môžu mať už vážnejší charakter, no mnohé z nižšie spomenutých prípadov sa prejavia iba pri skutočne nízkych teplotách, alebo pri kombinácii extrémne nízkej teploty a dlhodobého vystavenia telefónu tejto teplote. Častým problémom je chybné zobrazovanie displeja či neskoršie reakcie. Skutočne nízke teploty zvyšujú aj krehkosť panelov, a tak sú pri páde náchylnejšie na roztrieštenie.

Nízke teploty môžu mať vplyv aj na vnútorné komponenty, ktoré môžu prestať správne pracovať a znovu v extrémnych prípadoch môže dôjsť až k ich úplnému zlyhaniu. Takýto scenár môže nastať napríklad vtedy, ak zabudnete telefón alebo tablet na noc v aute zaparkovanom vonku a teplota klesne na extrémne nízku hodnotu. Dlhodobé vystavenie zariadenia takejto teplote môže mať naozaj dlhotrvajúce následky.

Pozor si treba dávať aj v prípade, že je zariadenie dlhodobo vystavené nízkej teplote a zrazu s ním prídete do vykúreného prostredia. Môže dôjsť k zrážaniu pary pod displejom, čo znovu môže spôsobiť dočasné alebo trvalé následky.

Ako v zime chrániť smartfón?

Podrobný zoznam rád, ktoré pomôžu predísť niektorým z vyššie spomínaných nepríjemností, nájdete v našom článku Čo sa deje so smartfónom v mínusovej teplote a ako ho pred ňou ochrániť? V skratke by sme ale mohli povedať, že nemusíte zavádzať žiadne radikálne opatrenia, stačí trochu zvýšiť pozornosť. Tiež platí, že ak sa často so smartfónom nenachádzate dlhšie v chladnom prostredí, väčšina spomínaných problémov vám zrejme nehrozí.

Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk

Pre istotu je ale dobré nosiť telefón čo najbližšie k vášmu telu. Ideálne v kabáte alebo vo vrecku nohavíc. V kabelke alebo taške môže byť teplota o čosi nižšia, a tak je dobré aspoň na zimné mesiace uprednostniť nosenie zariadenia pri sebe. Dobre spravíte aj vtedy, ak po dlhšom vystavení zariadenia nízkej teplote chvíľu počkáte pred tým, ako ho začnete používať vo vykúrenom priestore. Predídete tak mnohým problémom, ktoré by mohli vzniknúť.

Ako v zime chránite svoj smartfón vy? Dajte nám vedieť v diskusii pod článkom a ak ste zažili nejaké špecifické príhody, ktoré spájajú používanie smartfónu v zime, môžete spomenúť aj tie.

Zdroj: ibtimes, dailymail.co.uk

25.1.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+