MojAndroid

Po dlhšom čase sa mi do rúk dostali na test ďalšie bezdrôtové slúchadlá. Tentokrát išlo o značku AKG, o ktorej som už veľa dobrého počul a sám som bol s káblovými AKG slúchadlami spokojný. Veľmi som sa teda na model N200A tešil a bol som zvedavý, čo dokážu ponúknuť, keďže cena je nastavená pomerne vysoko. Nuž, nebolo to zrovna najlepšie. K tomu sa však dostanem postupne.

Náš tip
Test AKG N200nc: Kvalitný zvuk nie do každého počasia

Balenie: Bohatá nádielka od výrobcu

S balením som bol viac ako spokojný. Elegantná krabička, v ktorej mi slúchadlá prišli na test, mala pre mňa nachystaný kopec príslušenstva. Chvíľu som uvažoval, na čo sú niektoré kúsky a kde je nabíjací kábel.

akg n200 balenie

Okrem návodu som tu totiž našiel 3 páry náhradných štupľov a 2 páry gumených násad. Ďalej tu bol aj zaujímavý kvalitný obal, v ktorom som nakoniec objavil aj nabíjací kábel. Slúchadlá boli veľmi zaujímavo zabalené a omotané okolo gumenej formy. Chvíľu mi trvalo, než som ich odtiaľ vyslobodil.

akg n200 nahradne stuple

Konštrukcia a dizajn: Zbierka rozporuplných riešení

AKG N200A sa mi dostali na test vo farebnom prevedení Sunset Cruise, ktoré má byť odkazom na západ slnka v Los Angeles. Musím uznať, že po čase som si ho obľúbil, hoci sprvu som uvažoval, prečo by niekto vymyslel podobnú kombináciu.

Aj konštrukčne tu došlo ku kombinácii viacerých materiálov. Telo slúchadiel je plastové, kábel je obalený v obdobe textilu, ovládací panel v gume. Celkovo tak ide o mix materiálov, ale ani ten mi po čase neprekážal. Nakoniec sa mi zapáčilo aj to, že slúchadlá majú v sebe magnety. V čase, keď ich nepoužívate, si ich pokojne môžete spojiť a nechať visieť okolo krku. Celé slúchadlá sú vodotesné podľa certifikácie IPX5.

akg n200 telo

Slúchadlá výborne pasujú do ucha. Najprv som si na gumené “háčiky” nevedel zvyknúť, ale neskôr to už bolo lepšie. Štuple mi sedeli už z balenia, nemusel som nič kombinovať. Ponúkajú aj pomerne slušnú dávku izolácie, čo ale nie je ANC (Active Noice Canceling).

Musím však konštrukciu aj skritizovať. Ovládací panel sa nachádza pod ľavým slúchadlom a je pomerne “ťažký”. Často sa mi stávalo, že slúchadlá viseli nakrivo, lebo zavážila táto časť. Aj veľkosť mi robila problémy. Jednoducho je zbytočne veľká. Aspoň je na ňom LED dióda svietiaca pri nabíjaní a párovaní.

akg n200 ovladaci panel

Zostanem ešte pri ovládacom paneli a spomeniem posledný problém, ktorý som s ním mal. Okrem dvoch tlačidiel, ku ktorým sa hneď dostanem, a dvoch tlačidiel hlasitosti, sa tu nachádza aj konektor na nabíjanie. MicroUSB konektor ukrytý pod gumeným krytom je naozaj krok o dva roky späť.

Nejde mi do hlavy, prečo sa výrobca rozhodol pre zastaralý typ. Zvlášť pri cene slúchadiel. Tlačidlá sú dve, čo považujem za trochu zbytočné. Jedno totiž slúži len na párovanie, tým druhým sa slúchadlá zapínajú, vypínajú a ovládate ním aj hudbu.

Spárovanie a ovládanie

S pripojením slúchadiel som nemal nejaký veľký problém. V balení prišli úplne vybité, takže som ich nechal pred prvým pripojením 10 minút nabíjať. Pripájajú sa cez nastavenia Bluetooth v smartfóne, treba ich len dať do režimu párovania. To sa robí tlačidlami na bočnej hrane ovládacieho panelu.

akg n200 parovanie

Všetko ostatné sa ovláda hlavným tlačidlom. Slúchadlá zapnete asi 4-sekundovým podržaním, vypínajú sa rovnako. Pripoja sa automaticky k poslednému párovanému zariadeniu, o čom informujú zvukom. Následne si hudbu môžete púšťať cez smartfón. Slúchadlami ju viete zastaviť.

Spomeniem ešte tlačidlá hlasitosti. Je fajn, že ich tam výrobca dal, ale aj tak som sa ich používaniu vyhýbal. Bluetooth slúchadlá mám vždy na maximálnu hlasitosť a regulujem ju len v mobile. Kto však potrebuje rýchlo znížiť alebo zvýšiť hlasitosť napríklad pri behu, môže sa to hodiť.

Kvalita zvuku: Nie pre každého

Ohľadom toho, ako AKG N200A hrajú, by sa dalo polemizovať. Som používateľ Redmi AirDots a tieto slúchadlá boli o niečom úplne inom. Najprv ma zvuk prekvapil. Ide o čistý prejav zameraný hlavne na hĺbky. To som pocítil, keď som zistil, že výšky nie sú také výrazné, na aké som zvyknutý.

akg n200 kvalita zvuku

Na druhej strane si na basoch dal výrobca záležať. Púšťal som si rôzne žánre ako house, rock, metal, dokonca aj pop a najviac som bol spokojný pri rocku a metale. Tie basy, hlavne basgitaru som počul ako nikdy predtým. Je pravda, že keď som mal pustenú klasiku, tak som si ju tak neužil. Na druhej strane som si vedel vychutnať každú jednu “vypaľovačku”.

akg n200 basy

Aby som to teda nejako rozumne zhrnul, AKG N200A vôbec nehrajú zle. Prejav je čistý a zložky sa nezlievajú ani pri najvyššej hlasitosti. Je tam však jedna slabina a ňou sú menej výrazné výšky. Popri basoch zvyknú zaostávať, na druhej strane sa na to dá zvyknúť.

Výdrž batérie a nabíjanie: Príjemné prekvapenie

Výdrž slúchadiel ma viac-menej potešila. Na jedno nabitie vždy zvládli hrať 8 hodín. Samozrejme je to číslo poskladané, lebo nie je vždy úplne reálne, aby človek počúval hudbu osem hodín nonstop. Cez slúchadlá. Ak je, pokojne sa o tom rozpíšte v komentároch :)

Nabíjanie potom trvá niečo pod dve hodiny. Zaujímavejšie ale je, že za 10 minút nabíjania viete dostať hodinu počúvania hudby. Tieto hodnoty sú individuálne na základe toho, ako nahlas hudbu počúvate a podobne, ale i tak sú to prinajmenšom dobré hodnoty.

akg n200 nabijanie

Možno by stálo za to upozorniť, že batéria sa postupne vybíjala, aj keď som zrovna nemal pustenú hudbu a spárované slúchadlá mi len viseli na krku. Je lepšie ich teda vypnúť a neskôr zapnúť, čo je ale nepraktické. V takom prípade sú lepšou voľbou Samsung Galaxy Buds, ktorých zvuk je minimálne porovnateľný, ak nie lepší.

AKG N200A: Záverečné hodnotenie a cena

Slúchadlá AKG N200A sa výrobcovi nepochybne podarili. Spočiatku som nebol úplne spokojný s viacerými riešeniami ako je napríklad kombinácia materiálov, zbytočne veľký ovládací panel či iné drobnosti. Nakoniec som sa s nimi ale stotožnil a musím uznať, že nezvyčajný dizajn sa mi aj zapáčil.

akg n200 balenie

Za 129 eur v overených e-shopoch ide o pomerne dobrú investíciu. Zvuk je čistý a nezlieva sa a ak si nepotrpíte na výškach, rýchlo si AKG N200A zamilujete. Treba ale zvážiť, že za pár desiatok eur naviac môžete mať Samsung Galaxy Buds a tie už hrajú trochu inú ligu.

6.11.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+