MojAndroid

Veľkosť displeja bola vždy jedným z najdôležitejších parametrov pri výbere nového smartfónu. Preferencie väčšiny zákazníkov sa však rokmi zmenili a požadujú smartfóny so stále väčšími uhlopriečkami. Portál GSMArena preto urobil anketu a svojich čitateľov sa spýtal, aká je podľa nich ideálna uhlopriečka displeja.

Rast uhlopriečok smartfónov súvisí s rozširením mobilného internetu, sociálnych sietí a multimédiami

Prvé Android smartfóny mali uhlopriečky displejov v rozsahu 3,5 až 4 palcov. Rovnako to bolo aj s konkurenčnými smartfónmi Apple iPhone. Zakladateľ spoločnosti Apple Steve Jobs dokonca svojho času prehlásil, že smartfón s displejom väčším než 4 palce je neovládateľný. Samozrejme išlo o subjektívne tvrdenie, pretože vtedajšia generácia Apple iPhone mala uhlopriečku presne 4 palce.

Prvý Android smartfón T-Mobile G1 alias HTC Dream mal uhlopriečku 3,2 palcov | Zdroj: Matúš Kapusta

Situácia sa odvtedy zmenila a dnešné smartfóny vrátane iPhonov majú uhlopriečky presahujúce 6 palcov  Dôvodom je hlavne enormný nárast používania mobilného internetu, sociálnych sietí a sledovania multimédií na displejoch smartfónov. Zatiaľ čo v minulosti bol smartfón s 5,8.palcovým displejom označovaný za phablet, dnes je považovaný za kompaktný smartfón.

Samsung Galaxy S22 Ultra
Vlajková loď Samsung Galaxy S22 Ultra má uhlopriečku 6,8 palcov | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Treba však pripomenúť ešte jeden rozhodujúci faktor a tým je pomer strán. V minulosti mali displeje pomer strán 3:2 alebo 16:9. Pri uhlopriečke väčšej ako 6 palcov by sa s takým pomerom strán väčšine ľudom nezmestili do ruky a boli by prakticky neovládateľné. Dnešné smartfóny však majú pomer strán 19:9 až 21:9, takže aj s väčšou uhlopriečkou môže byť ich telo pomerne úzke.

Podľa ankety chce väčšina ľudí displej s uhlopriečkou 6,1 palcov

Napriek tomu ani dnes zákazníci nepreferujú tie úplne najväčšie uhlopriečky displejov. Ukazuje to anketa portálu GSMArena. Podľa nej je ideálna veľkosť uhlopriečky 6,1 palcov. Na druhom mieste sa umiestnila uhlopriečka “menej než 6 palcov” a na treťom 6,5 palcov. Neväčší rozmer “6,8 palcov a viac” skončil až na 5. mieste. Väčšina ľudí tak preferuje uhlopriečku okolo 6 palcov.

Anketa portálu GSMArena | Zdroj: GSMArena.com

Najlepšie vlajkové lode však dnes mávajú uhlopriečku väčšiu než 6,7 palcov. A ak chce niekto aj najlepšiu výbavu, tak sa bohužiaľ musí s týmto parametrom zmieriť. Výnimkou sú skladacie smartfóny. Portál GSMArena sa čitateľov tiež spýtal, či je pre nich veľkosť displeja dôležitá. Až 58,01 % odpovedalo, že veľmi dôležitá. Pre 39,25 % z nich je síce dôležitá, ale nie rozhodujúca. Len 2,75 odpovedalo, že na nej nezáleží.

Aká uhlopriečka displeja je pre vás najideálnejšia?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...
Náš tip
Honor X7A bude lákať na nízku cenu a dlhú výdrž batérie

 

 

29.1.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+