Veľkosť displeja bola vždy jedným z najdôležitejších parametrov pri výbere nového smartfónu. Preferencie väčšiny zákazníkov sa však rokmi zmenili a požadujú smartfóny so stále väčšími uhlopriečkami. Portál GSMArena preto urobil anketu a svojich čitateľov sa spýtal, aká je podľa nich ideálna uhlopriečka displeja.
Rast uhlopriečok smartfónov súvisí s rozširením mobilného internetu, sociálnych sietí a multimédiami
Prvé Android smartfóny mali uhlopriečky displejov v rozsahu 3,5 až 4 palcov. Rovnako to bolo aj s konkurenčnými smartfónmi Apple iPhone. Zakladateľ spoločnosti Apple Steve Jobs dokonca svojho času prehlásil, že smartfón s displejom väčším než 4 palce je neovládateľný. Samozrejme išlo o subjektívne tvrdenie, pretože vtedajšia generácia Apple iPhone mala uhlopriečku presne 4 palce.

Situácia sa odvtedy zmenila a dnešné smartfóny vrátane iPhonov majú uhlopriečky presahujúce 6 palcov Dôvodom je hlavne enormný nárast používania mobilného internetu, sociálnych sietí a sledovania multimédií na displejoch smartfónov. Zatiaľ čo v minulosti bol smartfón s 5,8.palcovým displejom označovaný za phablet, dnes je považovaný za kompaktný smartfón.

Treba však pripomenúť ešte jeden rozhodujúci faktor a tým je pomer strán. V minulosti mali displeje pomer strán 3:2 alebo 16:9. Pri uhlopriečke väčšej ako 6 palcov by sa s takým pomerom strán väčšine ľudom nezmestili do ruky a boli by prakticky neovládateľné. Dnešné smartfóny však majú pomer strán 19:9 až 21:9, takže aj s väčšou uhlopriečkou môže byť ich telo pomerne úzke.
Podľa ankety chce väčšina ľudí displej s uhlopriečkou 6,1 palcov
Napriek tomu ani dnes zákazníci nepreferujú tie úplne najväčšie uhlopriečky displejov. Ukazuje to anketa portálu GSMArena. Podľa nej je ideálna veľkosť uhlopriečky 6,1 palcov. Na druhom mieste sa umiestnila uhlopriečka “menej než 6 palcov” a na treťom 6,5 palcov. Neväčší rozmer “6,8 palcov a viac” skončil až na 5. mieste. Väčšina ľudí tak preferuje uhlopriečku okolo 6 palcov.

Najlepšie vlajkové lode však dnes mávajú uhlopriečku väčšiu než 6,7 palcov. A ak chce niekto aj najlepšiu výbavu, tak sa bohužiaľ musí s týmto parametrom zmieriť. Výnimkou sú skladacie smartfóny. Portál GSMArena sa čitateľov tiež spýtal, či je pre nich veľkosť displeja dôležitá. Až 58,01 % odpovedalo, že veľmi dôležitá. Pre 39,25 % z nich je síce dôležitá, ale nie rozhodujúca. Len 2,75 odpovedalo, že na nej nezáleží.

V minulosti bol 5,8 označovaný ako phablet aj preto, že mal medzi krajom displeja a rámom 0,5 cm fugu, rovnako po dobrom centimetri-dvoch nad a pod displejom. To znamená, že mobil s rovnakými rozmermi vtedy a dnes (šírka a výška) by mal citeľne väčšiu uhlopriečku, a to len zúženie medzier medzi krajom displeja a rámom.
Samozrejme s tým prichádza aj zmena pomeru strán.
Toto je zaujimave porovnanie. Ja som mal SGS7 a potom SGS9 a to je dlzka co mi vyhovovala – sedmicka mala 142.4 mm a 5.1″, deviatka 147.7mm a 5.8″.
Teraz mam SGS20 (a cakam asi na vymenu za S23) a ta ma 151.7mm a 6.1″. Uz je to o 10mm viac ako sedmicka. Viac nepotrebujem, zvlast ked uhlopriecka narastla o jeden palec a kedysi by to bolo ozaj phablet.
Co ma stve je ze teraz uz do “zakladnych” high-end modelov nedavaju to naj co sa tyka optiky a inych parametrov (ako to bolo u sedmicky a deviatky). Neviem si predstavit pouzivat Ultra model, najma pri sporte napriklad.
Btw, pocitovo, tvarom zadnej casti a rozmerom displeja (16:9, ziadne 21:9) mi uplne najviac vyhovoval LG G2. To bol form factor po petrzeli a drzal sa skvelo. Dokonca sa dalo zvyknut aj na tie tlacitka zozadu…
Skoda 😏