MojAndroid

Adobe Flash Player je, respektíve bola multimediálnou platformou na animácie. Kedysi dávnejšie by ste bez Flash nespustili drvivú väčšinu online hier a niektoré reklamy na weboch by sa dokonca ani nezobrazovali. Softvérový gigant Adobe však teraz kompletne ruší podporu pre Flash Player.

Adobe Flash Player už nebude súčasťou našich počítačov

Vo februári 2010, Steve Jobs podľa webu PhoneArena nahlásil reportérom, že neplánuje pridávať podporu Adobe Flash pre svoje iPhony a iPady. Dôvodom malo byť nadpriemerné zaťažovanie procesora, zlá optimalizácia a rôzne bezpečnostné diery. Počas testovania Flash na iPade, Apple zaznamenal nadpriemernú spotrebu batérie. Jobs si neskôr dovoliť tiež tvrdiť, že viaceré problémy s Macmi sú spôsobené práve kvôli tejto platforme.

Adobe Flash Player Android
Nostalgický pohľad na Android aplikáciu Flash Playeru

Koniec koncov, aj samotné Adobe sa rozhodlo pre kompletné ukončenie podpory tohto programu. Informoval o tom aj predom a na niektorých počítačoch sa vyskytla informácia, že je dobré Flash Player z počítača odinštalovať ešte pred skončením podpory. Tá sa datuje na 1. január 2021. O pár dní, presnejšie 12. januára, bude zablokovaný všetok obsah, bežiaci na Flash.

HTML5 je poctivou náhradou za už zosnulú, multimediálnu platformu

Možno sa pýtať, čo bude ďalej. Nuž, ako samotný génius Steve Jobs predpovedal, HTML5 je plnohodnotnou náhradou za legendárnu platformu. Mnohí tak budeme na bordové logo s malým písmenom “f” už iba nostalgicky spomínať.

Google Nexus One www.mojandroid.sk
Smartfón na obrázku: Google Nexus One

Zo zaujímavosti by sme radi spomenuli, že Adobe Flash Player bolo istým časom možné nainštalovať aj na zariadenia s operačným systémom Android. Niektoré modely mali Flash dokonca i zakomponované v systéme, ako napríklad Motorola DROID či Google Nexus One. V roku 2015 aj YouTube prešiel na nový štandard – HTML5. Predtým taktiež fungoval na platforme od Adobe.

2.1.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+