MojAndroid

Poznáte Chromebooky? Ide o zariadenia, ktoré obsahujú jednoduchý operačný systém ChromeOS a pôvodne boli cielené ako lacné notebooky pre študentov. Neskôr bol operačný systém aktualizovaný a Chromebooky dostali prémiovejšie spracovanie či funkcie navyše. Dnes už nemusia byť len zásadne lacným zariadením pre študentov. Plusy a mínusy tohto modelu – Acer Chromebook 14 – prichádzajú v dlhodobých skúsenostiach.

Náš tip
17 ďalších Chromebookov dostáva Obchod Play a podporu Android aplikácií

Náš tip
Acer Chromebook 14 for Work: Chromebook s odolnou konštruckiou

PREČO PRÁVE CHROMEBOOK? | Začíname

Pokiaľ sledujete technologické novinky, pojem “chromebook” ste už určite zaregistrovali. Často však mohlo ísť o spojenie s typickými otázkami ako “Je to lacné a nepoužiteľné? Nedá sa v tom pracovať offline? Plastová či kovová konštrukcia? Nemá to Windows? Čo to teda má?” A práve na takéto otázky skúsim odpovedať v dlhodobých skúsenostiach.

Acer Chromebook 14 je kvalitne spracované zariadenie s kovovou konštrukciou a operačným systémom ChromeOS, ktorého základom je prehliadač Google Chrome, jeho rozšírenia a tiež aplikácie z Obchodu Play. Áno, presne tie, ktoré už poznáte zo svojich Android smartfónov. Mnoho z nich ponúka aj offline funkcie (ako Dokumenty Google či Tabuľky Google). Vami zadané údaje sa zosynchronizujú pri najbližšom pripojení. Zariadenie je pomerne lacné, no ponúka zaujímavý pomer ceny a funkcionalít. Nejde teda len o “hračku” či poznámkový blok pre študentov. Dokáže oveľa viac.

KONŠTRUKCIA | Kvalitné kovové spracovanie

Práve to, čo odlišuje tento chromebook od iných je kvalitné kovové spracovanie. Nejde tak už o “praskajúci” kus plastu a nesklame ani váha. Zariadenie ponúka na 14” notebook zaujímavé rozmery a to konkrétne 34 x 23,7 x 1,7 cm. Váha činí následne približne 1700 gramov. Ide o skutočne šikovné zariadenie aj na cesty. Kovová konštrukcia je navyše spracovaná príkladne, všetko lícuje. Pozitívom môže byť možnosť otvoriť konštrukciu až do uhlu 180 stupňov. Ocenil by som snáď len magnetické pritiahnutie oboch častí v zavretom stave. Majú tendenciu sa odchyľovať.

V očiach niektorých používateľov môže ísť o dizajn podobný ikonickému zariadeniu Macbook Air. Áno, v niektorých uhloch pohľadu tu inšpiráciu môžeme cítiť. To však nie je vôbec na škodu. Dizajn Macbooku Air je rokmi overený skvost a jemná inšpirácia v tomto prípade Chromebooku rozhodne neuškodila. Zaujímavosťou je, že podobné prevedenie majú aj o čosi drahšie notebooky Acer s operačným systémom Windows a to konkrétne modely strednej triedy série Swift. Za samotnú ideu spracovania si tak zaslúži Acer palec nahor.

Notebook ponúka zaujímavú povrchovú úpravu zo zadnej strany obrazovky. V redakcii máme hneď dva Chromebooky a každý mal túto povrchovú úpravu inú. Strieborná verzia mala jemne “texturovanú” pričom zlatá zasa matnú. Obrazovku obklopujú širšie rámčeky s pogumovanými okrajmi. Nechýba mikrofón, LED dióda a základná predná kamera. Klávesnica neobsahuje podsvietenie a je osadená jemne do tela zariadenia. Pod ňou sa nachádza veľkosťou nadpriemerný, no kvalitou štandardný trackpad.

Po bokoch zariadenia sa nachádzajú porty. Napravo port pre nabíjanie a audio konektor spolu s LED diódami, ktoré indikujú napríklad samotné nabíjanie. Naľavo následne Kensignton zámok, 2x USB 3.0 a HDMI port. Nie, microSD slot ako na iných chromebookoch tu nehľadajte. Ak vyžadujete rozšírenie základnej pamäte 32 GB, bude nutné použiť USB rozhranie. Nájsť USB rozšírenie však nie je žiadny problém. Osobne som však preferoval prácu s cloudovým úložiskom. Viac na túto tému sa dozviete v kapitole operačný systém.

KLÁVESNICA | Chýba podsvietenie

Klávesnica na zariadení Chromebook 14 bola taktiež jemným prekvapením. Nie, nemá podsvietenie a nie, nie je najtichšia. Napriek tomu na zariadení s nízkou cenovkou by som mohol očakávať aj oveľa horšie spracovanie. Klávesnica, ktorú ponúka Acer ma príjemný zdvih kláves, dobré rozloženie a chybičkou na kráse je snáď len umiestnenie tlačidla pre zapnutie v hornom rohu (niektorí používatelia by tam očakávali klávesu Delete).

Mimochodom prekvapenie na vás čaká už po prvotnom rozbalení z originálneho balenia. Prvé zapnutie zariadenia sa totiž nevykonáva tlačidlom zapnutia, ale zasunutím nabíjačky do elektrickej zásuvky.

DISPLEJ | Full HD by malo byť samozrejmosťou

Myslíte si, že na danej uhlopriečke je Full HD obrazovka samozrejmosťou? Vo svete lacnejších chromebookov to však neplatí a často sme svedkami hrubých obrazových panelov s rozlíšením 1366 x 768 pixelov. Aj tento Acer Chromebook 14 sa v základnej verzii predáva “len” s HD obrazovkou. V redakcii však používame najvyšší model, ktorý sa predáva na slovenskom trhu a ten našťastie obsahuje 14” Full HD panel s rozlíšením 1920 x 1080 pixelov. Displej však nie je dotykový. Ak vyžadujete dotykové ovládanie, skúste sa poobzerať napríklad po väčšom type Acer Chromebook 15 (2017), ktorý disponuje dotykovým panelom.

Zobrazovací IPS panel je v danej cenovej kategórii naozaj prekvapením. Rozhodne sa tak oplatí zvážiť príplatok za jemnejšiu Full HD verziu. Pozorovacie uhly sú veľmi dobré a aj farebné podanie za danú cenu poteší. Farby sú jasné a prirodzené. Rozlíšenie displeja je prípadne možné upraviť v rámci nastavení. Regulácia jasu je manuálna pomocou funkčných kláves, minimálny jas je skutočne tmavý a ten maximálny je postačujúci pre dobré použitie v interiéri. Pre použitie v exteriéri to nie je úplne vyhovujúce, napriek tomu toto zariadenie je určené pre použitie skôr do interiéru. Za použitý panel tak Acer takisto chválim. Minimálne teda za ten v najvyššej verzii modelu Chromebook 14.

VÝKON | Na kancelársku prácu bohato postačí

Zariadenie disponuje procesorom Intel Celeron N3160 Braswell. Ide o štvorjadrový procesor taktovaný na 1,6 GHz s možnosťou pretaktovania až na 2,24 GHz. Na prvý pohľad si môžete povedať, že v kombinácii so 4 GB pamäte RAM nejde o nič dychberúce. Ak však zvážite, že operačný systém ChromeOS je oveľa menej náročný ako napríklad Windows, do rúk dostanete jedno skutočne rýchle a svižné zariadenie.

Výbavu dopĺňa základné 32 GB interné úložisko a technológie ako Wi-Fi 802.11ac či Bluetooth 4.2. Zariadenie si poradilo s drvivou väčšinou úloh v rámci prehliadača Chrome. Plynulé používanie pätnástich kariet v kombinácii s niekoľkými Android aplikáciami zvládal Chromebook bez problémov. Za optimalizáciu a pomer cena/výkon tak tento chromebook nesklamal. Treba však mať na pamäti, že toto nie je herný stroj, je mierený na kancelársku prácu v kombinácii s využitím Android aplikácií.

OPERAČNÝ SYSTÉM | ChromeOS dostáva druhý dych!

V čase, keď som zariadenie začal používať, ešte neobsahovalo Obchod Play a podporu Android aplikácií. O tejto novej funkcii si môžete prečítať viac v nasledujúcej časti článku. Samotný systém ChromeOS je veľmi jednoduchý a aj menej skúsený používateľ si nájde svoje triky veľmi ľahko. Systém ponúka obrazovku uzamknutia, možnosť voľby používateľských účtov či režim hosťa, ktorý sprístupní základné funkcie pri požičaní napríklad v prítomnosti cudzej osoby. Odomknúť zariadenie je dokonca možné aj čítačkou odtlačkov prstov na vašom smartfóne. Zariadenia sú vtedy prepojené prostredníctvom technológie Bluetooth a túto možnosť zastrešuje funkcia Smart Lock.

Náš tip
Smart Lock: Prihláste sa do svojho Chromebooku prostredníctvom Android smartfónu | NÁVOD
 

Po odomknutí sa zobrazí pracovná plocha s tapetami od spoločnosti Google. Na ploche nie sú podporované žiadne odkazy ani ikony. Všetko dôležité si môžete uložiť do spodnej časti v rámci funkcie “Polička.” Do tejto časti si môžete zvoliť nielen odkazy na aplikácie, ale aj na webové stránky a iné súčasti systému. Skvelou súčasťou je integrácia cloudovej platformy Disk Google. Pri prenášaní súborov skutočne nespoznáte rozdiel, či ide o povedzme obrázky z online alebo offline úložiska. Pochopiteľne, všetky Google služby na Chromebooku sú synchronizované s vašim Google účtom.

V pravej dolnej časti sa ešte nachádza notifikačný panel s upozorneniami a akýsi panel so základnými informáciami ako dátum, čas, jazyk či rýchly prístup do nastavení. V tejto časti sa vám budú zobrazovať aj pomerne časté aktualizácie systému od spoločnosti Google. Je potrebné vyzdvihnúť, že samotná aktualizácia sa vykonáva iba za okamih prostredníctvom reštartu zariadenia. Samotný štart zariadenia je naozaj rýchly a je otázkou niekoľkých sekúnd.

Nastavenia systému sú takisto prehľadné a veľmi jednoduché. Okrem základného prispôsobenia už Google pridáva aj správu tlačiarní či zaujímavé prispôsobenia. Začiatočníkom odporúčam prelistovať si zoznam klávesových skratiek systému ChromeOS. Nie všetky funkcie sú tu totiž rovnaké ako napríklad na Windowse. Pravé kliknutie trackpadom sa nekoná a na vyvolanie ponuky je potrebné použiť skratku Alt + kliknutie. Dobrým pomocníkom je aj rada funkčných kláves na hardvérovej klávesnici. Podobných skratiek je viac, nejde však o nič zložité. Vo všeobecnosti sa dá tvrdiť, že ak dokážete pohodlne ovládať nastavenia Android smartfónu, zvládnete aj ChromeOS.

OBCHOD PLAY | V hlavnej úlohe Android aplikácie

To, čo začalo tento model robiť skutočne atraktívnym bol príchod aktualizácie s podporou Obchodu Play. V mojom prípade sa tak stalo približne v novembri 2017, funkcionalita však bola dostupná pre BETA kanál o čosi skôr. Hoci tento model neobsahuje dotykovú obrazovku, a tak si tu pravdepodobne niektoré Android hry nezahráte, podpora Android aplikácií je skutočne návyková. Predstava, že všetko to, čo používam na Android smartfóne mám zároveň aj vo svojom notebooku je naozaj lákavá.

Od mailových klientov, cez streamovacie služby, bankové aplikácie, dokumenty, čítačky RSS odkazov až po šikovných príležitostných pomocníkov ako Keep, Pocket či Shazam. Aj na to používam veľmi často Android aplikácie na svojom Chromebooku. Nehovoriac o aplikáciách, ktoré často používam pri písaní článkov. Hoci väčšinu úkonov je možné vybaviť aj prostredníctvom smartfónu, väčšia obrazovka s pohodlnou hardvérovou klávesnicou niekedy naozaj nie je na škodu. Je len na vás ako si potriedite prácu medzi smartfón a chromebook. Ak by ste si chceli zahrať mobilné hry na veľkom zobrazovači, opäť bude zrejme rozumnejšie popozerať sa po type s dotykovou obrazovkou.

VÝDRŽ NA BATÉRIU | Jedným slovom ŠOKUJÚCA

Výrobca nám na balení deklaruje výdrž na úrovni 12 hodín. To sa môže zdať na prvý pohľad ako riadne sci-fi. Opak je však pravdou. Pri bežnej kancelárskej online práci so zapnutou Wi-Fi a jasom displeja na približne 75% som nemal problém dostať sa na 12-14 hodín na jedno nabitie. Ide o naozaj skvelý výsledok, za čo vďačím nenáročnému hardvéru a dobre optimalizovanému softvéru. V tomto prípade môžete jemne lepších výsledkov dosiahnuť s lacnejším modelom, ktorý obsahuje hrubšiu HD obrazovku. Otázka znie, či vám tá doba navyše stojí za stratu jemnej obrazovky. Za výdrž na jedno nabitie tak posielam Aceru, ale aj spoločnosti Google palec hore.

ZÁVEREČNÉ HODNOTENIE | Pre koho je vlastne Chromebook určený?

Pre prácu redaktora, ktorý možno v očiach verejnosti sedí za počítačom v kancelárii, nie je nevyhnutná tak vysoká výdrž batérie alebo kompromis po stránke hardvéru. Som však tiež mladý človek, ktorý sa snaží žiť život v pohybe a preto súhru jednoduchého softvéru a hardvéru naozaj oceňujem. Z tohto dôvodu zariadenia s výdržou na úrovni 5-6 hodín pre mňa určite nie sú cieľovým zameraním.

Napriek tomu, komu sa vlastne Acer Chromebook 14 hodí? Nie, video na tom v “Premiere” nepostriháte a ani špecializovaný Windows či Mac softvér na tomto zariadení nenainštalujete. Ide však o jednoduchú a multifunkčnú pracovnú stanicu, kde naozaj 95% akcií vykonávate v prostredí prehliadača Chrome a takisto v prostredí nainštalovaných Android aplikácií. Chromebook môžeme hodnotiť aj ako ideálne zariadenie do kancelárie či do školy. Áno, platí staré známe – chromebooky pre študentov. A nutnosť online pripojenia? Povedzme si úprimne, koľko z vás používa mobilné dáta. V mimoriadnom prípade na mieste, kde nie je dostupná akákoľvek voľná Wi-Fi sieť, si môžete zazdielať dátový internet priamo zo smartfónu.

Model Acer Chromebook 14 si môžete zakúpiť na slovenskom trhu vo vybraných e-shopoch v zlatej, striebornej a tiež modrej farebnej variante. Verzia s Full HD obrazovkou vás bude stáť približne 385 eur. Hrubší HD displej ponúkne model lacnejší asi o 50 eur.

Plusy

+ Rýchlosť a jednoduchosť systému ChromeOS

+ Dlhá výdrž na jedno nabitie

+ Obchod Play – Android aplikácie

+ Kovová konštrukcia

Mínusy

– Chýba slot na microSD kartu

– Limity systému ChromeOS pre náročných používateľov

23.1.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+