MojAndroid

Posledných 7 dní som strávil s Nexusom 5 a najnovším systémom Android L. Tento test som podstúpil preto, aby som vám mohol priniesť moje postrehy a názory v otázke, či je tento systém dobrý a prečo by ste si ho mali alebo nemali na svoje zariadenie inštalovať. Zariadenie som používal denne na bežné účely – telefonáty, písanie SMS a e-mailov, prehliadanie internetu aj prácu s aplikáciami rôzneho druhu. Snažil som sa pritom využiť všetky novinky v systéme a funkcie, ktoré  Google do nového Androidu predinštaloval. Ako to celé dopadlo, si môžete prečítať nižšie.

Náš tip
TÉMA | Všetko, čo potrebujete vedieť o systéme Android L

Telefonovanie

Pri bežných úkonoch som nepostrehol žiadne obmedzenia ani nedostatky. Telefonáty vykonané na Nexuse 5 boli kvalitné na oboch stranách. Nový dialer je naozaj pekný a prehľadný, pričom ponúka aj praktické funkcie. Páči sa mi jeho jednoduchosť a intuitívnosť pre používateľa. Zmenou prešlo nielen samotné menu dialera, ale aj prostredie hovorov.

android-l-15 android-l-16

Správy SMS

Pri písaní SMS správ som natrafil na menšiu nevýhodu – SMS som nechcel písať cez aplikáciu Hangouts, a tak som si stiahol alternatívny titul Hello SMS. Jeho nainštalovanie prebehlo v poriadku, avšak pri používaní som pocítil pravidelné problémy, hlavne samovoľné zastavenie aplikácie. To bolo na dennom poriadku aj niekoľkokrát za sebou, čo môže byť značne nepríjemné hlavne pre tých, ktorí píšu veľa SMS správ. Na druhú stranu musím pochváliť predinštalovanú klávesnicu, ktorá ponúka dostatočne veľké tlačidlá, pekný vzhľad aj intuitívne zadávanie špeciálnych znakov. Škoda, že nepodporuje písanie ťahom aj v slovenčine.

android-l-18 android-l-19

Náš tip
APLIKÁCIE | Klávesnica z Androidu L bezplatne dostupná v Obchode Play

Internet v mobile

Prehliadanie internetu cez Chrome bolo rovnako bezproblémové ako hovory. Aplikácia sa v tejto verzii systému veľmi nezmenila a ponúka zhruba rovnaké funkcie a prostredie. Pri prehliadaní však cítiť rýchlejšie odozvy na reakcie aj načítanie stránok, no možno to je len môj subjektívny postreh.

android-l-21

Práca s domácou obrazovkou môže byť pre niekoho, kto doteraz nevlastnil zariadenie Nexus, možno zložitejšou. Väčšina funkcií je rovnaká ako v Androide 4.4 KitKat – napríklad vytvorenie novej karty vykonáte presunutím jednej z ikon doprava alebo doľava. Menu, ktoré vyvoláte dlhším podržaním prstu na obrazovke je rovnako nezmenené a môžete v ňom meniť tapetu, vstúpiť do nastavení alebo pridať niektorú z miniaplikácií. S touto časťou systému som nemal žiadny problém a potešili ma najmä rýchle reakcie, za ktoré môžeme vďačiť funkcii ART, ktorá nahradila Dalvik.

android-l-12 android-l-29

Menu s aplikáciami ponúka mriežku 4 x 5 a ikony sú zoradené abecedne. Bohužiaľ, Google do tejto súčasti systému nevložil žiadne menu, a tak si nemôžete zmeniť vzhľad ikon ani ich rozloženie. Alternatívou však môže byť niektorý z alternatívnych launcherov. Jeho funkčnosť vám však neviem zaručiť, nakoľko aplikácie fungujú so zhruba 75% pravdepodobnosťou (jedna zo 4 nefunguje).

android-l-13 android-l-14

Náš tip
Android L vs. Android KitKat – porovnanie vzhľadu

Jednou z najväčších zmien je notifikačná lišta. Tá ponúka nový vzhľad aj funkcie. Po jej stiahnutí sa vám zobrazia notifikácie (zoradené podľa dôležitosti) a vidieť môžete aj základné informácie o čase či pripojeniach. Chýba však tlačidlo vymazania všetkých upozornení, ktoré ale môžete vkusne nahradiť aplikáciou Clear. Druhé stiahnutie lišty poodhalí rýchle nastavenia a skratky. Nachádzajú sa tu prepínače pre Wi-Fi, Bluetooth, režim v lietadle, upozornenia, mobilné dáta, automatické otáčanie, GPS a vzdialenú obrazovku (Chromecast). Ich rozloženie a obsadenie však nemôžete meniť. Okrem skratiek sa tu nachádza aj ovládač jasu obrazovky a rýchla skratka pre vstup do nastavení. Výhodou nového Androidu L je tiež zobrazovanie dôležitých upozornení na popredí akejkoľvek aplikácie. Ide napríklad o prichádzajúce hovory, ktoré sa vám zobrazia v malom okne na vrchu obrazovky podobne, ako je to pri smartfónoch LG či Samsung.

android-l-23 android-l-24

Náš tip
Nové navigačné tlačidlá Androidu L sa možno budú ešte meniť

Na notifikačnú lištu sa nápadne podobá aj zamknutá obrazovka. Tá zobrazuje veľké hodiny a všetky notifikácie, ktoré ukazuje v rovnakých obdĺžnikoch ako v lište s upozorneniami. Nechýbajú ani skratky pre rýchle úkony, fotoaparát a dialer. Tie otvoríte potiahnutím ikony do opačnej strany, ako na ktorej sa nachádza (fotoaparát spustíte potiahnutím ikony sprava doľava). K notifikáciám môžete pristupovať priamo zo zamknutej obrazovky dvojitým poklepaním.

android-l-27

Nastavenia sa v Androide L taktiež značne zmenili. Ponúkajú nový “flat” dizajn a sú rozdelené do skupín. Zmenili sa aj také drobnosti ako prepínače Wi-Fi či Bluetooth, čo hodnotím pozitívne. Takto upravené nastavenia sú rozhodne veľmi prehľadné a praktické. Všetko, čo hľadáte, nájdete do niekoľkých sekúnd. Novinkou v nastaveniach je aj vyhľadávanie. To otvoríte pomocou ikony v hornej časti obrazovky a po zadaní akéhokoľvek textu sa vám zobrazia všetky výsledky súvisiace s vyhľadávaným výrazom. Napríklad po zadaní “Bl” vám zariadenie ukáže možnosti Bluetooth,  Blikať kontrolkou upozornenia, Blokovať všetky vyrušenia okrem, Povoliť sledovanie Bluetooth HCI a Prísny režim bol povolený. Neznalým používateľom to pomôže najmä v prvých dňoch strávených s Androidom L.

android-l-25 android-l-26

Náš tip
Vyskúšajte rýchlosť Androidu L – zmeňte Dalvik za ART

Novinkou v systéme Android L je i nový multitasking. Ten ponúka spustené aplikácie zoradené do samostatných okien, s ktorými môžete pracovať (bohužiaľ len) po jednom. Opätovne chýba tlačidlo na zastavenie všetkých aplikácií na pozadí. Animácia multitaskingu a môj pocit z neho je však vcelku pozitívny. Je pre mňa rozhodne krokom dopredu, ktorý ale treba ešte mierne doladiť.

android-l-22

Náš tip
NÁVOD | Inštalácia Android L na Nexus 5 a Nexus 7

Hodnotenie

Keby som mal byť prísny, tak poviem, že nový Android L je v preview verzii určený naozaj len pre geekov a nadšencov. Jeho nedostatky ma miestami značne obmedzovali, pričom za najväčšiu nevýhodu považujem obmedzené fungovanie aplikácií. Nepodarilo sa mi spustiť napríklad Dropbox a problémy som mal aj s natívnymi aplikáciami ako Gmail (prvá synchronizácia prebiehala asi 2 hodiny) a Hudba Play (bolo nemožné stiahnuť zakúpenú hudbu na offline počúvanie). Okrem toho často padali a vypínali sa aj aplikácie, ktoré som spustil a chvíľu používal. Používanie tohto systému si vyžaduje v týchto chvíľach značnú dávku trpezlivosti a tú som jednoducho chvíľami už nemal. Zaujímavým je aj pripojenie do počítača, ktoré mi počas testovania nefungovalo ani v jednom z režimov. Nexus 5 sa mi jednoducho nepodarilo pripojiť ako médium, aj keď ho spočiatku počítač rozpoznal a zariadenie sa po pripojení nabíjalo.

android-l-09 android-l-10 android-l-11

Najväčšou výhodou je pre mňa výdrž batérie. Tá sa vďaka projektu Volta pohybovala naozaj na vysokých úrovniach a na jedno nabitie som zariadenie dokázal používať aj 1 a pol až 2 dni. Neustále som mal pritom zapnutý Bluetooth, Wi-Fi a mobilné dáta. Najväčším žrútom energie bola ale neznáma položka s názvom “Rôzne”, ktorej popis znie “Neznáme využitie energie”. Na tomto ešte Google bude musieť popracovať, no už teraz dosahuje správa energie v Androide L naozaj obdivuhodné výsledky.

Náš tip
Android L zvyšuje výdrž batérie až o 36%!

Nainštalovali ste si nový Android L na svoje Nexus zariadenie aj vy? Napíšte nám do komentárov pod článok ako sa vám páči, prípadne pripojte aj vaše poznatky z používania. Neprehliadnite ani hlavné plusy a mínusy nového Androidu L nižšie.

Náš tip
Novinky v systéme Android L, ktoré Google nespomenul

+ správa energie a výdrž batérie

+ nové notifikácie

+ prepracované nastavenia s vyhľadávaním

+ dialer

+ klávesnica (vzhľad a funkčnosť)

+ zamknutá obrazovka s notifikáciami a skratkami pre fotoaparát a dialer

+ celková rýchlosť a intuitivita systému

– časté zastavenie a nefunkčnosť niektorých aplikácií

– chýba tlačidlo na vymazanie všetkých notifikácií a spustených aplikácií v multitaskingu

– absolútna absencia nastavení v menu s aplikáciami

– nefunkčnosť pripojenia k PC

Pozrite sa, ako vyzerá Android L na tablete Nexus 7

9.7.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+