MojAndroid

Tento mesiac bol pre Android zlomový aspoň čo sa bezpečnosti týka. Pozornosť sa sústredila najmä na škodlivé aplikácie, ktoré sa dostali na Android Market. Google musel proti nim rázne zakročiť a spraviť protiopatrenia aby nedošlo k zneužitiu osobných údajov používateľov. Podrobné kroky, ktoré Google učinil si môžete prečítať v nedávnom článku. Jedným z dôvodov prečo sa takéto aplikácie dostávajú na Android Market je aj samotná otvorenosť Androidu. Aplikácie, ktoré umiestňujú developeri na Market nie sú tak striktne kontrolované ako je to napríklad u AppleStore. Pre záškodníkov je nepochybným lákadlom aj viac ako 100 miliónov používateľov, vďaka čomu sú schopní napáchať ešte viac škody. Zaznieva otázka, ako sa proti nim chrániť. Pozrime sa na 5 odporúčaní vyslanca bezplatných produktov AVG Tony Anscombeho, ktoré by mali udržať váš Android smartfón v bezpečí.

1. Považujte svoje mobilné zariadenie za počítač

Pri prehliadaní webu na smartfóne by ste mali byť rovnako ostražitý pred neznámymi stránkami ako na stolnom počítači. Mali by ste sa vyhnúť klikaniu na odkazy, ktoré sú nejakým spôsobom podozrivé(napríklad vyskakovacie okná typu “vyhral si milion dolárov klikni tu pre prevzatie výhry” a podobné nachytávky. To isté sa týka aj neznámych mailov vo vašej emailovej schránke.

2. Sťahujte aplikácie len od dôveryhodných zdrojov a dávajte pozor na ich názvy

Ak budete chcieť stiahnuť Angry Birds, tak stiahnite aplikáciu s rovnakým názvom nie s názvom napríklad “Angrry Biirds”. Podvodnú aplikáciu, ktorá chce ťažiť z popularity inej aplikácie môžete napríklad odhaliť aj podľa odlišného loga pôvodnej aplikácie (všetci poznáme ako vyzerá logo Angry Birds).

3. Nerootujte svoje mobilné zariadenie

Ak tak spravíte, prídete o vstavanú ochranu systému od výrobcu telefónu. Rootovaním v podstate pridelíte sebe, ako aj útočníkovi všetky práva a kontrolu nad systémom. O tom čo presne Root je si môžete prečítať aj v našom seriáli o rootovani.

4. Budte opatrný keď sa pripájate cez WiFi

Pri pripojení cez verejné WiFi hotspoty by ste nikdy nemali pracovať s osobnými údajmi ako sú napríklad mená, heslá alebo uskutočňovať platby cez internet banking. Vypnite si automatické pripájanie ku WiFi aby ste zabránili pripojeniu k nepravej WiFi sieti útočníka, ktorý by tak mohol získať prístup k vašim dátam.

5. Nainštalujte si mobilný Antivírus

Podobne ako si na PC nainštalujete antivírus, to isté by ste mali spraviť aj na Androide. Na Markete existuje rada aplikácií, ktoré ponúkajú komplexnú ochranu zdarma.

Pamätajte však, že tieto odporúčania nie sú 100%, ale ich dodržiavanie môže z veľkej časti zabrániť infiltrácii škodlivých aplikácií do vášho Androidu. Základným pravidlom je aby ste nikomu nikdy úplne nedôverovali .

16.3.2011

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+